شاهکار هوش مصنوعی

پادشاهان ایرانی چه شکلی بودند؟ + عکس

پادشاهان ایرانی چه شکلی بودند؟ + عکس

رسانه قطبنما: می‌گویند تاریخ روایت پادشاهان است نه افراد و سربازهایشان. انگاری درست می‌گویند! ما از کودکی در کتاب‌های درسی مدرسه و سپس دانشگاه‌، دوره‌های حکومتی ایران را با پادشاه‌های هر زمان می‌شناختیم نه سربازها یا ندیمه‌هایشان. اینکه کوروش کبیر چه امپراتوری به‌هم زده بود، خسرو پرویز ساسانی چه اشتباهاتی داشت، نادر شاه افشار مرزهای ایران را تا کجا گسترش داده بود و غیره.

اما جالب این است که هیچ تصویری از آن‌ها در دست نداریم. یعنی نمی‌‌دانیم چه شکلی بودند؛ مثلا نمی‌دانیم آیا چهره کوروش کبیر به اندازه کشورگشایی‌هایش باشکوه بود؟ آيا خالی که روی صورت پادشاهان اشکانی وجود داشت، به همان‌اندازه که در سکه‌ها ضرب شدند بزرگ بودند؟ و جزئیاتی از این دست که به‌دلیل نبود تکنولوژی لازم، فقط در منابع تاریخی ثبت شده‌اند.

حالا که هوش مصنوعی تمام دنیا را قلقلک داده‌ است و هر روز چیزهای عجیب و غریبی از آن بیرون می‌کشیم، می‌توانیم پادشاهان ایرانی را هم زنده کنیم. یعنی به ابزارهای مختلف هوش مصنوعی بگوییم که براساس داستان‌هایی که از یک پادشاه وجود دارد، تصویر آن را بازسازی کند.

تا پیش از شاه‌های قاجاری،‌ دقیق‌تر بگوییم، تا قبل از زمان پادشاهی ناصرالدین شاه، از هیچ پادشاهی عکسی در دست نداریم. چرا که دقیقا یک سال پس از مرگ محمدشاه قاجار دوربین‌های عکاسی که با دوربین‌های امروزی زمین تا آسمان فرق داشتند به ایران رسیدند.

قدیمی‌ترین عکس موجود از یک خانواده سلطنتی در ایران، متعلق به ملک قاسم میرزا، بیست و چهارمین پسر فتحعلی‌ شاه است که با دستگاه عکاسی داگرئوتیپ گرفته شده است و تا آن زمان همه عکس‌ها یا به‌صورت نقاشی بودند یا به‌‌صورت آثاری مانند حکاکی‌های سنگی و ضرب چهره روی سکه و از این دست ابزارها موجود است.

حالا کافی است به یکی از ابزارهای هوش مصنوعی که کار تصویر انجام می‌دهد بگوییم عکس شاه‌های پیش از ناصرالدین شاه را بدهد و در کمتر از چند دقیقه آلبومی از عکس شاهان ایرانی داشته باشیم. درست است که هوش مصنوعی براساس حدس و گمان از روی منابع موجود طراحی می‌کند، اما برای سرگرم شدن مگر به چیز بیشتری نیاز داریم!

در ادامه چند عکس از پادشاهان ایرانی که کاربران ایرانی به‌وسیله هوش مصنوعی آن را تولید کرده‌اند باهم ببینیم:

بازسازی چهره کوروش کبیر با هوش مصنوعی

کوروش کبیر هوش مصنوعی

بازسازی چهره شاه عباس اول با هوش مصنوعی

شاه عباس اول هوش مصنوعی

 چهره شاه عباس دوم

شاه عباس دوم هوش مصنوعی

شاه اسماعیل دوم

شاه اسماعیل دوم

شاه صفی‌ (سلیمان) دوم

شاه صفی دوم هوش مصنوعی

شاه طهماسب اول

شاه طهماسب اول هوش مصنوعی

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

اگر خانه های مدرن، معماری قاجاری داشتند! | عکس + ویدیو

مطالب مرتبط