روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ | تاریخچه + شعار

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ | تاریخچه + شعار

رسانه قطبنما: روز جهانی گردشگری که با نام روز جهانی جهانگردی نیز شناخته می‌شود هر ساله در ۲۷ سپتامبر در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. روز جهانی گردشگری بهانه‌ای است تا ملت‌های سراسر جهان از اهمیت و تاثیر صنعت بزرگ سفر و گردشگری بر جوامع، اقتصاد، فرهنگ، سیاست، توسعه پایدار و ... آگاه شوند و توجه بیشتری به این صنعت داشته باشند.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در آغاز دهه ۸۰ میلادی، ۲۷ سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری کرد و هر ساله شعاری را برای گرامیداشت این روز اعلام می‌کند. 

در سال ۲۰۲۳ میلادی، روز جهانی گردشگری با شعار «گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» (Tourism and Green Investment) جشن گرفته می‌شود تا بر اهمیت سرمایه‌گذاری بیشتر و هدفمند‌تر در سه حوزه افراد، سیاره زمین و رفاه، تاکید شود.

روز گردشگری در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان گرامی داشته می‌شود و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌عنوان متولی گردشگری کشور، برنامه‌های مختلفی را در این روز اجرا می‌کند.

اما چرا ۲۷ سپتامبر به‌عنوان روز جهانی گردشگری انتخاب شده است؟ شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ میلادی چیست؟ روز گردشگری در ایران چگونه برگزار می‌شود؟

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

روز گردشگری در تقویم جهانی جایگاه ویژه‌ای دارد و ۲۷ سپتامبر هر سال برای گرامیداشت سفر و گردشگری جشن گرفته می‌شود. نگاهی به تاریخچه روز جهانی گردشگری نشان می‌دهد اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی بود که ۲۷ سپتامبر به‌عنوان روز جهانی گردشگری نامگذاری شد؛ اما چرا ۲۷ سپتامبر؟ 

۲۷ سپتامبر، برای سازمان جهانی گردشگری روز ویژه‌ای است؛ چرا که درست در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ میلادی، اساسنامه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سازمان ملل متحد به تصویب رسید و ۵ سال بعد سازمان جهانی گردشگری کار خود را آغاز کرد. 

مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در سومین جلسه خود که سپتامبر ۱۹۷۹ میلادی در تورمولینوس اسپانیا برگزار شد، تصمیم گرفت از سال ۱۹۸۰ میلادی روز ۲۷ سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی گردشگری تعیین کند و این روز را جشن بگیرد. 

این سازمان، هر ساله شعاری برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری اعلام می‌کند. «سهم گردشگری در حفظ میراث فرهنگی و صلح و درک متقابل» اولین شعار روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۸۰ میلادی بود. اکتبر ۱۹۹۷ میلادی نیز مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در ترکیه، تصمیم گرفت هر سال یک کشور میزبان را به‌عنوان شریک این سازمان در جشن روز جهانی گردشگری تعیین کند.

اهمیت گرامیداشت روز گردشگری

روز گردشگری

سفر و گردشگری یکی از جذاب‌ترین تجربیات زندگی بشر است اما در کنار لذت ناشی از سفر، این صنعت بزرگ یکی از تاثیرگذارترین صنایع جهان به شمار می‌رود.

از این رو، هدف گرامیداشت روز جهانی گردشگری، افزایش آگاهی جوامع و دولت‌ها از ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی صنعت سفر و گردشگری و سهمی است که این بخش می‌تواند در دستیابی به اهداف توسعه پایدار داشته باشد.

«زوراب پولولیکاشویلی»، دبیرکل فعلی سازمان جهانی گردشگری معتقد است که  روز جهانی گردشگری فرصتی برای گردهم آمدن و جشن گرفتن دستاوردهای متعدد و متنوع صنعت گردشگری است تا همگان از رشد بی‌نظیر این صنعت در ابعاد، دسترسی و تاثیرگذاری آگاه شوند. 

تا قبل از شیوع کرونا کشورهای متعددی به صنعت گردشگری متکی بودند، اما هنوز جایگاه این صنعت و تاثیرگذاری آن در اقتصاد، توسعه و اشتغالزایی آنچنان که باید جدی گرفته نمی‌شد. تا اینکه، بحران کرونا در کنار آسیب‌های فراوانی که به بار آورد به همگان ثابت کرد که صنعت گردشگری چه جایگاه مهمی در دستیابی به توسعه پایدار و رشد اقتصادی دارد.

گزارش‌ شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) با تایید این مسئله نشان می‌دهد تا قبل از همه‌گیری کرونا، سفر و گردشگری ۱۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان (معادل ۹.۲ تریلیون دلار) را تشکیل می‌داد. 

اگرچه کرونا سبب زیان چند میلیارد دلاری به این صنعت شد اما WTTC در آخرین گزارش خود پیش‌بینی کرده است سهم صنعت گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان با ادامه روند رشد خود، در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۹.۲ درصد و تا سال ۲۰۳۳ میلادی به ۱۱.۶ درصد خواهد رسید. این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند تعداد شاغلان صنعت گردشگری در سراسر جهان، در سال جاری میلادی با رشد ۸.۲ درصدی به ۳۲۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۳ میلادی به ۴۳۰ میلیون نفر افزایش یابد.؛ آماری که نشان می‌دهد صنعت گردشگری تا چه اندازه با اهمیت و تاثیرگذار است.

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳

روز جهانی گردشگری چه روزی است

 نشست روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۵ مهر ۱۴۰۲) به میزبانی عربستان در شهر ریاض، برگزار می‌شود. به‌گفته مقامات UNWTO، روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ قرار است بزرگ‌ترین جشن روز گردشگری تا به امروز باشد و این سازمان در این روز میزبان نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور عضو، از جمله بیش از ۵۰ وزیر گردشگری، و نمایندگان سطح بالای بخش خصوصی گردشگری جهانی خواهد بود. 

زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، درباره اهمیت روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ گفته است: «گردشگری تا به امروز تا این حد برای اقتصاد یا جوامع ما مهم نبوده است. حوزه گردشگری پتانسیل بسیار بالایی دارد؛ بنابراین در روز جهانی گردشگری، ما توانایی گردشگری را برای رشد و توسعه جشن می‌گیریم و در عین حال نیاز حیاتی به آن را مورد تاکید قرار می‌دهیم؛ البته برای تضمین این رشد فراگیر و پایدار به سرمایه‌گذاری نیاز است.»

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، شعار «گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» (Tourism and Green Investment) را به‌عنوان شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرده است.

این سازمان درباره چرایی انتخاب این شعار برای روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ اینطور توضیح می‌دهد؛ «بدون‌ شک تحقق گردشگری پایدار در گرو سرمایه‌گذاری پایدار است، اما همه‌‌‌گیری کرونا در ۳ سال گذشته باعث شد سرمایه‌‌گذاری خارجی در صنعت گردشگری از ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ میلادی، به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش پیدا کند. این افت ناگهانی، موجب توقف بسیاری از پروژه‌ها و طرح‌‌های اقلیمی و کاهش ۷۰ درصدی فرصت‌های شغلی در طول سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی شده است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و فناوری‌های گردشگری نیز به‌‌شدت کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح خود در سال ۲۰۲۲ میلادی در چهار سال گذشته رسید.»

به عقیده کارشناسان UNWTO، دیگر دوران سرمایه‌گذاری‌های سنتی که تنها هدف آن رشد اقتصادی و بهره‌وری بود، به سر رسیده و اکنون زمان راه‌حل‌های نوآورانه و جدید است.در همین راستا UNWTO در روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳، بر سرمایه‌گذاری بیشتر و هدفمند‌تر در ۳ حوزه زیر تمرکز خواهد کرد:

 • سرمایه‌گذاری روی افراد (با سرمایه‌گذاری در آموزش و مهارت)،
 • سرمایه‌گذاری روی کره زمین (با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های پایدار و تسریع تحول سبز)
 • سرمایه‌گذاری در تامین رفاه (با سرمایه‌گذاری در نوآوری، فناوری و کارآفرینی)

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

چهل‌ودومین نشست روز جهانی گردشگری در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۵ مهر ۱۴۰۱) به میزبانی اندوزی در شهر بالی، برگزار شد. در این روز که بهانه‌ای برای افزایش آگاهی از اهمیت گردشگری و ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن است، ذی‌نفعان زنجیره ارزش گردشگری، از رهبران سیاسی و خصوصی گرفته تا نمایندگان، جوانان و سفیران بومی، گرد هم می‌آیند و در مورد مباحث مهم صنعت سفر گفتگو کردند. 

برخی از مهم‌ترین سوالاتی که در این رویداد به آن پاسخ داده شد، عبارتند از:

 • صنعت گردشگری به کدام سو خواهد رفت؟
 • ما می‌خواهیم در این صنعت به کجا برویم؟
 • و چگونه باید به آنجا برسیم؟
 • اهداف و خروجی‌های مورد‌نظر سازمان جهانی گردشگری نیز به ترتیب زیر اعلام شده است:
 • شناسایی راه‌حل‌هایی برای تنظیم مجدد گردشگری برای آینده
 • تقویت اراده سیاسی دولت‌ها برای اطمینان از قرار گرفتن گردشگری در اولویت سیاست‌گذاری‌ها
 • ایجاد بستر گفتگوی فراگیر برای شناسایی راه‌حل‌ها و پتانسیل‌های گردشگری به‌عنوان وسیله‌ای برای بهبود و تحول 
 • تقویت پیام گردشگری به عنوان یک نیروی الهام‌بخش و تحول‌آفرین و تقویت نقش UNWTO در تحقق این هدف

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

سازمان جهانی گردشگری، شعار «تفکری دوباره برای گردشگری» یا به تعبیری نواندیشی برای گردشگری (Rethinking Tourism) را به‌عنوان شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرده است.

UNWTO با تمرکز بر آینده گردشگری و توجه به وضعیت رو‌ به‌ بهبود این صنعت در جهان، روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی را فرصتی برای تفکری دوباره برای گردشگری یا بازاندیشی و نواندیشی برای گردشگری عنوان کرده است. 

هدف UNWTO از انتخاب این شعار، الهام‌بخشیدن و کمک به توسعه این بخش از طریق راه‌هایی همچون آموزش و اشتغال‌‌ و تاثیر گردشگری بر کره زمین و فرصت‌های رشد پایدار است.

این سازمان تصریح کرده که با تفکری دوباره برای گردشگری، باید مردم و سیاره زمین را در اولویت قرار دهیم و همه بخش‌ها، از دولت‌ها و مشاغل گرفته تا جوامع محلی، را برای تحقق یک چشم‌انداز مشترک و ایجاد بخشی پایدارتر، فراگیر‌تر و انعطاف‌پذیر‌تر گرد هم آوریم.

همچنین زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، بحران کرونا را فرصتی برای بازاندیشی درباره صنعت گردشگری و سهم آن در زندگی مردم و کره زمین عنوان کرده است؛ فرصتی که باعث بازگشت پایدارتر، فراگیرتر و انعطاف‌پذیرتر گردشگری می‌شود و کمک خواهد کرد تا همه از مزایای گردشگری به‌طور گسترده و عادلانه بهره‌مند شوند. 

بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری مبنی بر افزایش ۲ برابری تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ و ثبت نزدیک به ۲۵۰ میلیون گردشگری بین‌المللی در ۵ ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی، نشان می‌دهد که لغو محدودیت‌های سفر و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان، عوامل مهمی در بهبود صنعت گردشگری در آینده است و امید را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان زنده خواهد کرد. طبق بررسی‌های UNWTO، در حال حاضر گردشگری در برخی از مقاصد به سطح قبل از همه‌‌گیری رسیده یا از آن فراتر رفته‌ است. 

شعارهای روز جهانی گردشگری از ابتدا تا به امروز

شعارهای روز جهانی گردشگری از ابتدا تا به امروز

همانطور که پیش از این اشاره کردیم سازمان جهانی گردشگری هر ساله شعاری را برای گرامیداشت روز جهانی گردشگری اعلام می‌کند. شعارهای روز جهانی گردشگری از سال ۱۹۸۰ میلادی تا به امروز به شرح زیر است:

۱۹۸۰ میلادی: مشارکت گردشگری در حفاظت از میراث فرهنگی، صلح و درک متقابل 

۱۹۸۱ میلادی: گردشگری و کیفیت زندگی

۱۹۸۲ میلادی: افتخار و سربلندی در سفر، میزبانان خوب و مهمانان خوب

۱۹۸۳ میلادی: سفر و تعطیلات، حق و مسئولیت همگانی

۱۹۸۴ میلادی: گردشگری برای درک بین‌المللی، صلح و همکاری

۱۹۸۵ میلادی: گردشگری جوانان: میراث تاریخی و فرهنگی برای دوستی و صلح

۱۹۸۶ میلادی: گردشگری نیروی حیاتی برای صلح جهانی

۱۹۸۷ میلادی: گردشگری برای توسعه

۱۹۸۸ میلادی: گردشگری: آموزش برای همه

۱۹۸۹ میلادی: گردش آزادانه گردشگران، پدیدآورنده یک جهان

۱۹۹۰ میلادی: گردشگری: صنعتی ناشناخته و تجارتی خدماتی که باید عرضه شود

۱۹۹۱ میلادی: اطلاعات، ارتباطات و آموزش: نیروی محرکه توسعه گردشگری

۱۹۹۲ میلادی: گردشگری: عامل رشد همبستگی اجتماعی و اقتصادی و ارتباط بین مردم

۱۹۹۳ میلادی: توسعه گردشگری و حفاظت از محیط‌زیست: پیش به‌سوی تعادل پایدار

۱۹۹۴ میلادی: پرسنل با کیفیت، گردشگری باکیفیت

۱۹۹۵ میلادی: سازمان جهانی گردشگری: ۲۰ سال در خدمت گردشگری جهان

۱۹۹۶ میلادی: گردشگری عاملی برای صلح و بردباری

۱۹۹۷ میلادی: گردشگری: فعالیت پیشتاز قرن ۲۱ در جهت اشتغالزایی و حفاظت محیط زیست

۱۹۹۸ میلادی: همکاری بخش خصوصی و دولتی کلید توسعه و ترویج گردشگری

۱۹۹۹ میلادی: گردشگری: حفاظت از میراث جهانی در هزاره جدید

۲۰۰۰ میلادی: فناوری و طبیعت: دو چالش گردشگری قرن ۲۱

۲۰۰۱ میلادی: گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها

۲۰۰۲ میلادی: اکوتوریسم کلید توسعه پایدار

۲۰۰۳ میلادی: گردشگری نیروی محرکه اشتغالزایی، هماهنگی اجتماعی و کاهش فقر

۲۰۰۴ میلادی: گردشگری و ورزش: دو نیروی زنده برای درک متقابل، فرهنگ و توسعه جوامع

۲۰۰۵ میلادی: سفر و حمل و نقل: از رویای ژول ورن تا واقعیت قرن ۲۱

۲۰۰۶ میلادی: گردشگری، غنا می‌بخشد

۲۰۰۷ میلادی: گردشگری، درها را به سوی زنان باز می‌کند

۲۰۰۸ میلادی: گردشگری: پاسخگویی به چالش تغییرات اقلیمی

۲۰۰۹ میلادی: گردشگری: گرامیداشت تنوع‌ها

۲۰۱۰ میلادی: گردشگری و تنوع زیستی

۲۰۱۱ میلادی: گردشگری پیوند دهنده فرهنگ‌ها

۲۰۱۲ میلادی: گردشگری و انرژی پایدار: تقویت توسعه پایدار

۲۰۱۳ میلادی: گردشگری و آب: حفاظت از آینده مشترک

۲۰۱۴ میلادی: گردشگری و توسعه اجتماعی

۲۰۱۵ میلادی: یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت

۲۰۱۶ میلادی: گردشگری برای همه: ترویج دسترسی جهانی

۲۰۱۷ میلادی: گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه

۲۰۱۸ میلادی: گردشگری و تحول دیجیتال

۲۰۱۹ میلادی: گردشگری و مشاغل: آینده‌ای بهتر برای همه

۲۰۲۰ میلادی: گردشگری و توسعه روستایی

۲۰۲۱ میلادی: گردشگری برای رشد فراگیر

۲۰۲۲ میلادی: تفکری دوباره برای گردشگری

۲۰۲۳ میلادی: گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز

روز گردشگری در ایران

روز گردشگری ایران

هر ساله همزمان با روز جهانی جهانگردی، روز گردشگری در ایران نیز جشن گرفته می‌شود. ۲۷ سپتامبر در تقویم ایران معادل روز ۵ یا ۶ مهر هر سال است که با نام روز جهانی جهانگردی به ثبت رسیده است. امسال نیز، روز گردشگری در ایران برابر با ۵ مهر ۱۴۰۲ است. 

ایران در سال ۲۰۰۱ میلادی میزبان روز جهانی گردشگری با شعار «گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها» بود. با این‌همه در سال‌های اخیر، از فرصت روز جهانی گردشگری در ایران چندان استفاده نمی‌شود و گرامیداشت این روز، اغلب به چند گردهمایی  یا برگزاری کارگاه‌های آموزشی خلاصه می‌شود. سهم مردم از این روز بزرگ نیز به بازدید نیم‌بها و شاید رایگان از اماکن گردشگری و برگزاری چند جشنواره خلاصه می‌شود. 

۷ مهر ۱۳۹۹ بود که برای اولین بار روز ملی گردشگری در تقویم رسمی کشور ثبت و از برند ملی گردشگری و سند توسعه گردشگری کشور رونمایی شد. هدف از ثبت روز ملی گردشگری نیز استفاده از فرصت روز جهانی گردشگری برای معرفی جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری عنوان شده است. 

امسال نیز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شعار «سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» را به‌عنوان شعار ملی روز جهانی گردشگری در ایران اعلام کرده و برنامه‌های متنوعی از برگزاری دوره‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی تا افتتاح چندین پروژه گردشگری در نظر گرفته است.

مجمد جهانشاهی، معاون دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره انتخاب شعار ملی گردشگری ۱۴۰۲ گفت: «انتخاب شعار ملی سفر به فردای ایران با گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز، در واقع بستری به‌منظور جهت‌دهی به سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات جاری منطبق با شعار سازمان جهانی گردشگری با عنوان گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز به شمار می‌آید و علاوه بر اینکه رویکرد گرامیداشت روز جهانی گردشگری امسال را به نمایش خواهد گذاشت، سبب انطباق با الگوها و نگاه جهانی در همه طول سال خواهد شد.»

مصطفی فاطمی، مدیرکل گردشگری داخلی، نیز در تبیین شعار سازمان جهانی گردشگری درباره سرمایه‌گذاری سبز گفت: «این نگاه در گردشگری ایران دنبال می‌شود، از همین رو دبیرخانه گردشگری سبز تشکیل شده که کمیته ملی طبیعت‌گردی فعالیت خود را در این قالب گسترش خواهد داد و تعدادی تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و نهادهایی که در حوزه گردشگری سبز نقش دارند، در هفته گردشگری بسته می‌شود که نتیجه آن را در یک‌ سال آینده خواهد دید.»

هفته گردشگری ۱۴۰۲ چه تاریخی است؟ 

در سال‌های اخیر به‌جای صرفا یک روز، یک هفته برای گرامیداشت روز گردشگری در ایران اختصاص داده و اغلب چند پروژه نیز در هفته گردشگری افتتاح یا رونمایی می‌شود. هفته گردشگری ۱۴۰۲، از ۵ تا ۱۱ مهرماه با هدف گرامی‌داشت روز جهانی جهانگردی در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به‌گفته علی‌اصفر شالبافیان، معاون گردشگری کشور، اجرای بیش از ۱۳۰ برنامه در بیش از ۶۰ شهرستان، برگزاری شب‌های بوگردی در ۵۰ بومگردی، برگزاری میزگردهای تخصصی با مشارکت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه‌ها، برگزاری نمایشگاه گردشگری در اصفهان و چندین جشنواره‌ در برخی استان‌ها، افتتاح چندین پروژه گردشگری و تقدیر از فعالان حوزه گردشگری و ستاد سفر، از جمله برنامه‌های هفته ملی گردشگری ۱۴۰۲ در ایران است.

هفته گردشگری ۱۴۰۱ چه تاریخی است؟ 

هفته گردشگری ۱۴۰۱ چه تاریخی است 

 هفته گردشگری ۱۴۰۱، از ۵ تا ۱۱ مهرماه با هدف گرامی‌داشت روز جهانی جهانگردی در سراسر کشور برگزار شد.

گردشگری خوراک، گردشگری ادبی، گردشگری مذهبی، کشاورزی، سلامت، ورزشی، دریایی، طبیعی، دسترس‌پذیر، علمی، کودک، فرهنگی و اجتماعی از محورهای اصلی جشنواره‌ها و برنامه‌های هفته گردشگری سال گذشته بود که در جهت تلاش برای توسعه گردشگری موضوعی و انعطاف‌بخشی به سیاست‌های گردشگری کشور در راستای شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲ در دستور کار قرار گرفته بود.

به گفته سید مصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برگزاری ۹۰ جشنواره موضوعی، ۹۰ کارگاه آموزشی، ۵۰ نشست تخصصی و افتتاح ۱۸۰ پروژه گردشگری در سراسر کشور از برنامه‌های هفته گردشگری ۱۴۰۱ است. 

نشست وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با فعالان گردشگری و تجلیل از فعالان گردشگری در روز ۱۱ مهر، برگزاری نمایشگاه منطقه‌ای گردشگری اصفهان از ۶ تا ۱۱ مهر در شهر اصفهان و جشنواره رسانه و گردشگری در روز ۱۲ مهر ۱۴۰۱ از دیگر برنامه‌های مهم هفته گردشگری ۱۴۰۱ است.

همچنین در هفته گردشگری ۱۴۰۱، مدرسه پاییزه گردشگری از ۹ مهر با برگزاری ۸۰ دوره آموزشی در استان‌ها کار خود را آغاز خواهد کرد.

روز جهانی گردشگری مبارک

روز جهانی گردشگری مبارک

سفر و گردشگری یکی از بزرگ‌ترین و لذت‌بخش‌ترین تجربیاتی است که هر فردی می‌تواند داشته باشد. در سال‌های اخیر در کنار این لذت بزرگ، سفر و گردشگری به ابزاری برای تحقق اهداف توسعه پایدار نیز تبدیل شده است. 

امروزه صنعت گردشگری به‌عنوان پایه اساسی در توسعه شناخته می‌شود و به‌خوبی در حال پیشرفت است؛ به همین دلیل، گردشگری در همه مناطق جهان در دستور کار دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی قرار گرفته است و در عین حال بسیاری از مقاصد و کسب‌وکار‌ها، با چالش‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی مانند نقش گردشگری در تغییرات اقلیمی، سازگار می‌‌شوند. 

در نهایت روز جهانی گردشگری فرصتی است تا دولت‌ها و ملت‌ها بار دیگر به اهمیت سفر و گردشگری پی ببرند و زیرساخت‌ها را برای توسعه هر چه بیشتر این صنعت مهیا کنند.

به نظر شما جای چه برنامه‌هایی در روز گردشگری در ایران خالی است؟ 

آخرین رویدادهای گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط