UNWTO اعلام کرد

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳: گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳: گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز

رسانه قطبنما: سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ میلادی (۲۷ سپتامبر و برابر با ۵ مهر ۱۴۰۲) را «گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» (Tourism and Green Investment) اعلام کرد و بر سرمایه‌گذاری بیشتر و هدفمند‌تر در سه حوزه افراد، سیاره زمین و رفاه، تاکید کرد.

به گزارش «رسانه قطبنما»، این سازمان با تاکید بر «سرمایه‌گذاری»، به‌عنوان یکی از اولویت‌های بهبود گردشگری و توسعه آینده این صنعت، روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ میلادی را فراخوانی برای سرمایه‌گذاری و اقدام همه‌جانبه جامعه بین‌الملل، دولت‌ها، موسسات مالی، توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حول یک استراتژی جدید اعلام کرد؛ استراتژی‌‌ که بر اهمیت و نیاز حیاتی سرمایه‌گذاری در پروژه‌های آموزشی و ارتقای مهارت‌های افراد، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های پایدار و تحول سبز سیاره زمین و نوآوری و فناوری تاکید می‌کند.

به عقیده کارشناسان UNWTO، دیگر دوران سرمایه‌گذاری‌های سنتی که صرفاً برای رشد اقتصادی و بهره‌وری انجام می‌شد، به سر رسیده و اکنون زمان راه‌حل‌های نوآورانه و جدید است. 

سازمان جهانی گردشگری در چرایی انتخاب این شعار برای روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ اینطور توضیح می‌دهد؛ «بدون‌ شک تحقق گردشگری پایدار در گرو سرمایه‌گذاری پایدار است، اما همه‌‌‌گیری کرونا در ۳ سال گذشته باعث شد سرمایه‌‌گذاری خارجی در صنعت گردشگری از ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ میلادی، به ۱۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ میلادی کاهش پیدا کند. این افت ناگهانی، موجب توقف بسیاری از پروژه‌ها و طرح‌‌های اقلیمی و کاهش ۷۰ درصدی فرصت‌های شغلی در طول سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی شده است. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و فناوری‌های گردشگری نیز به‌ شدت کاهش یافته و به پایین‌ترین سطح خود در سال ۲۰۲۲ میلادی در چهار سال گذشته رسید.

به همین دلیل برای استفاده از پتانسیل‌های گردشگری جهت تحقق اقتصاد‌ انعطاف‌پذیر، تسریع اقدامات اقلیمی، پایداری بیشتر کره زمین و ایجاد رفاه فراگیر در سایه نوآوری و کارآفرینی، به سرمایه‌گذاری بیشتر و هدفمند‌تر در این حوزه نیازمندیم.  به‌گفته مدیران و کارشناسان سازمان جهانی گردشگری، سرمایه‌گذاری مانند یک پل ارتباطی میان کشور‌‌های عضو، مقاصد، مشاغل و سرمایه‌گذاران عمل می‌کند. 

حوزه‌های سرمایه‌گذاری گردشگری

سازمان جهانی گردشگری، حوزه‌های سرمایه‌گذاری در این بخش را به موارد زیر تقسیم کرده است: 

سرمایه‌گذاری روی افراد

در سرمایه‌گذاری روی افراد، بر آموزش حرفه‌ای نیروی کار گردشگری، به‌ویژه مدیریت هتل‌ها و ایجاد فرصت‌های آموزشی برابر در همه مقاصد تاکید شده است. علاوه بر این، چشم‌انداز‌های آینده از نیروی کار جهانی گردشگری نشان می‌دهد، این صنعت سالانه به میلیون‌ها فارغ‌التحصیل مهمان‌نوازی تا سال ۲۰۳۰ میلادی نیاز خواهد داشت و برای استفاده از فرصت‌های شغلی آینده، به آموزش حرفه‌ای کارکنان نیاز داریم.

سرمایه‌گذاری روی کره زمین 

هتل‌ها منشأ نزدیک به یک درصد گاز‌های گلخانه‌‌ای جهان هستند و از مصرف‌کنندگان سنگین منابع آبی و انرژی به شمار می‌‌آیند. از این رو، با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری و استارتاپ‌های با تمرکز بر پایداری می‌توان در عین ارائه خدمات بهتر، اهداف توسعه پایدار را نیز پیش برد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گردشگری و توسعه پایدار آن‌ها موجب کارایی هزینه‌ها، تحقق اهداف پایداری و رضایت مهمانان خواهد شد.

سرمایه گذاری در تامین رفاه 

در این بخش، بر سرمایه‌گذاری در نوآوری و دیجیتالی‌شدن جهت حمایت از پروژهای با مقیاس جهانی و شرکت‌های کوچک و متوسط اشاره شده است. همچنین با توجه به اینکه بیش از نیمی از افراد شاغل در گردشگری را زنان تشکیل می‌دهند، بر سرمایه‌گذاری بر زنان کارآفرین نیز تاکید شده است. 

گفتنی است مراسم اصلی روز جهانی گردشگری در ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ (۵ مهر ۱۴۰۲) در کشور عربستان و به میزبانی ریاض برگزار می‌شود. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲ | تاریخچه + شعار

مطالب مرتبط