شورای جهانی سفر و گردشگری گزارش داد

رشد ۶۹ درصدی درآمد گردشگری عمان در سال ۲۰۲۳ میلادی

رشد ۶۹ درصدی درآمد گردشگری عمان در سال ۲۰۲۳ میلادی

رسانه قطبنما: صنعت گردشگری عمان به‌لطف حمایت‌های دولتی و برنامه‌ریزی خلاقانه و استراتژیک، نه‌تنها موفق به بهبود از رکود ناشی از کرونا شده، بلکه در حال رسیدن به رکوردهای بی‌سابقه است. پیش‌بینی که در آخرین گزارش تاثیرات اقتصادی ( Economic Impact Research) شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) در سال ۲۰۲۴ میلادی صورت گرفته و آینده‌ای امیدوارکننده برای بخش سفر و گردشگری عمان عنوان شده است.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، گزارش تاثیرات اقتصادی WTTC به بررسی تاثیرات صنعت گردشگری بر اقتصاد و اشتغال‌زایی در کشورهای مختلف می‌پردازد. در گزارش تاثیرات اقتصادی سال ۲۰۲۴ میلادی که با همکاری موسسه «آکسفورد اکونومیکس» (Oxford Economics) تهیه شده است، وضعیت صنعت گردشگری ۱۸۵ کشور در سال ۲۰۲۳ میلادی مورد بررسی قرار گرفته است.

حال بر اساس آخرین تحقیقات WTTC از تاثیرات گردشگری بر اقتصاد عمان در سال ۲۰۲۳ میلادی:

  • سهم تولید ناخالص داخلی بخش سفر و گردشگری عمان با رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی، به ۲.۸ میلیارد ریال عمان رسیده است؛
  • این بخش همچنین شاهد رشد ۱۵ درصدی اشتغالزایی بود و اکنون حدود ۱۹۱ هزار نفر در سراسر عمان در بخش گردشگری مشغول به کارند؛
  • در سال ۲۰۲۳ میلادی گردشگران بین‌المللی ۱.۱ میلیارد ریال عمان در این کشور هزینه کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی ۶۹ درصد رشد کرده است؛
  • میزان هزینه‌کرد گردشگران داخلی عمان نیز به ۱.۴ میلیارد ریال عمان رسیده است.

چشم‌انداز روشن گردشگری عمان  تا سال ۲۰۳۴ میلادی

شورای جهانی سفر و گردشگری پیش‌بینی می‌کند تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی سهم گردشگری عمان در تولید ناخالص داخلی این کشور به بیش از ۳.۳ میلیارد ریال عمان، یعنی معادل ۷.۶ درصد از اقتصاد این کشور، برسد؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی تعداد شاغلین گردشگری در عمان به بیش از ۲۰۰ هزار نفر برسد که معادل یک شغل از هر ۱۴ شغل است.

گزارش WTTC همچنین تخمین می‌زند که درآمد حاصل از گردشگری داخلی عمان امسال به رشد ادامه دهد و به ۱.۵ میلیارد ریال عمان برسد که ۸ درصد بیشتر از سطح سال ۲۰۱۹ میلادی است. درآمد حاصل از گردشگران بین‌المللی نیز به رشد خود ادامه خواهد داد اما همچنان حدود ۱۴۲.۳ میلیون ریال عمان کمتر از سال ۲۰۱۹ میلادی خواهد بود.

گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری به آینده گردشگری عمان خوشبین است و تخمین می‌زند که این بخش تا سال ۲۰۳۴ میلادی سهم تولید ناخالص داخلی سالانه خود را به ۵.۴ میلیارد ریال عمان یعنی حدود ۹.۸ درصد از اقتصاد این کشور، افزایش دهد. همچنین تخمین زده می‌شود که تعداد مشاغل گردشگری عمان تا یک دهه آینده به بیش از ۲۶۵ هزار نفر برسد که معادل یک شغل از هر ۱۳ شغل است.

عمان در مسیر تبدیل‌شدن به یک مقصد برتر خاورمیانه

کارشناسان WTTC معتقدند سرمایه‌گذاری‌ها و حمایت استراتژیک دولت عمان از صنعت گردشگری در دهه اخیر، جایگاه این کشور را به‌عنوان یک مقصد برتر گردشگری خاورمیانه عیان‌تر از همیشه کرده است. 

دکتر هاشیل المحروقی (Hashil Al Mahrouqi)، مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری عمان (OMRAN Group) نیز با اشاره به اینکه هدف اصلی عمان از توسعه گردشگری، رشد اقتصادی-اجتماعی این کشور است، گفت: «رشد چشمگیر صنعت گردشگری عمان نشان‌دهنده حمایت قوی وزارت گردشگری و سازمان سرمایه‌گذاری عمان و تعهد ما به تحقق پتانسیل این صنعت از طریق توانمندسازی و ایجاد تحولات استراتژیک در سراسر کشور است.»

او افزود: «به‌عنوان توسعه‌دهنده اصلی گردشگری عمان در قالب یک مقصد گردشگری پایدار و یک جامعه شهری نوآورانه، تلاش ما دست‌یافتن به این چشم‌اندازها است و متعهد به توسعه گردشگری مسئولانه و ترویج عمان به‌عنوان یک مقصد برتر سفر از طریق «برند ویزیت عمان» (Visit Oman) و راه‌حل‌های توزیع دیجیتال هستیم.»

آخرین اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط