گزارش تاثیر اقتصادی ۲۰۲۴ WTTC نشان داد

ابوظبی، دبی و راس الخیمه؛ مثلث طلایی صنعت گردشگری امارات

ابوظبی، دبی و راس الخیمه؛ مثلث طلایی صنعت گردشگری امارات

رسانه قطبنما: امارات متحده عربی جایگاه خود را به‌عنوان یک مقصد گردشگری برتر جهانی تثبیت کرده است. این را آخرین گزارش «شورای جهانی سفر و گردشگری» (WTTC) نشان می‌دهد. طبق این گزارش، صنعت سفر و گردشگری امارات متحده عربی در سال ۲۰۲۳ میلادی نه‌تنها شاهد رشد بی‌سابقه‌ای بود، بلکه با عبور از رکوردهای سال ۲۰۱۹ میلادی که هنوز خبری از کرونا نبود، توانسته است رکوردهای جدیدی را در شاخص‌های کلیدی همچون تولید ناخالص داخلی، اشتغال‌زایی و درآمد به ثبت برساند. 

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، WTTC به‌تازگی «گزارش تاثیر اقتصادی ۲۰۲۴» (2024 Economic Impact Research) را منتشر کرده است. این گزارش نشان می‌دهد بخش سفر و گردشگری امارات متحده عربی اکنون از همه رکوردهای قبلی گذشته است و این رشد مرهون جذب گردشگران از سراسر جهان به مقاصدی مانند دبی، ابوظبی و راس الخیمه است. صنعت گردشگری نقش محوری در اقتصاد این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس ایفا می‌کند.

طبق این گزارش:

  • گردشگری امارات در سال ۲۰۲۳ میلادی با ثبت رشد ۲۶ درصدی، به رکورد ۲۲۰ میلیارد درهم تولید ناخالص داخلی دست یافت که این رقم معادل ۱۱.۷ درصد از کل اقتصاد امارات متحده عربی است. این رقم همچنین حدود ۱۵ درصد بیشتر از رکورد ثبت‌شده در سال ۲۰۱۹ میلادی است.
  • صنعت گردشگری امارات در سال گذشته میلادی، با ایجاد ۴۱ هزار شغل جدید تعداد مشاغل این صنعت را به بیش از ۸۰۹ هزار شغل رساند که معادل یک شغل از هر ۹ جایگاه شغلی در این کشور است؛ این آمار همچنین ۱۱ درصد بیشتر از رکورد سال ۲۰۱۹ میلادی است.
  • اگرچه پس از عبور از بحران کرونا، میزان هزینه‌کرد گردشگران داخلی امارات در سال ۲۰۲۲ میلادی به‌طور کامل بهبود یافت اما گزارش جدید WTTC نشان می‌دهد این روند رشد در سال ۲۰۲۳ میلادی نیز ادامه داشت و به بیش از ۵۵.۵ میلیارد درهم رسید که تقریبا ۴۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ میلادی است.
  • میزان هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی نیز در سال ۲۰۲۳ میلادی با ثبت رشد ۴۰ درصدی به بیش از ۱۷۵ میلیارد درهم رسیده است که ۱۲ درصد بالاتر از سطح سال ۲۰۱۹ میلادی است.

پیش‌بینی ادامه روند رشد در دهه آینده

WTTC پیش‌بینی کرده است که صنعت گردشگری امارات در سال ۲۰۲۴ میلادی نیز به رشد خود ادامه خواهد داد و سهم تولید ناخالص داخلی این بخش در اقتصاد این کشور به بیش از ۲۳۶ میلیارد درهم خواهد رسید. همچنبن با اضافه‌شدن ۲۳ هزار شغل جدید، تعداد مشاغل گردشگری امارات به رکورد ۸۳۳ هزار شغل دست خواهد یافت. این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که میزان هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی امارات با رشد ۱۰ درصدی در سال ۲۰۲۴ میلادی درآمد ۱۹۲ میلیارد درهمی را نصیب این کشور حاشیه خلیج‌فارس کند. میزان هزینه‌کرد گردشگران داخلی نیز با رشد ۴.۳ درصدی به حدود ۵۸ میلیارد درهم خواهد رسید.

کارشناسان شورای جهانی سفر و گردشگری معتقدند این روند رشد نه‌تنها در سال جاری بلکه در دهه پیش‌رو نیز به‌سرعت ادامه خواهد داشت. طبق این گزارش سهم تولید ناخالص داخلی سالانه بخش گردشگری امارات تا سال ۲۰۳۴ میلادی به بیش از ۲۷۵ میلیارد درهم افزایش خواهد یافت که معادل ۱۱ درصد از اقتصاد این کشور است. همچنین پیش‌بینی شده است که تعداد مشاغل گردشگری در امارات تا سال ۲۰۳۴ میلادی به ۹۲۸ هزار شغل برسد که معادل یک شغل از هر ۹ شغل است.

روند رزرو پروازها به مقصد امارات متحده عربی

گزارش‌های شرکت تجزیه‌وتحلیل داده‌های سفر «فرورادکیز» (ForwardKeys) نشان می‌دهد تعداد ورودی‌های بین‌المللی به ابوظبی و دبی در سال ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی رشد کرده است.

طبق این گزارش‌، ابوظبی به‌عنوان یک مقصد نوظهور در حال تثبیت جایگاه خود است و میزان رزرو پرواز به مقصد ابوظبی در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۴ میلادی در مقایسه با مدت‌ مشابه سال گذشته ۵۹ درصد افزایش یافته است و رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد؛ در همان بازه زمانی آمار پروازها به مقصد دبی نیز ۱۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط