دیده‌بان جهانی کارآفرینی گزارش داد

امارات بهترین مقصد کارآفرینی و سرمایه‌گذاری جهان شد + رتبه ایران

امارات بهترین مقصد کارآفرینی و سرمایه‌گذاری جهان شد + رتبه ایران

رسانه قطبنما: امارات متحده عربی برای سومین سال متوالی در رتبه اول «گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی» (GEM) میلادی قرار گرفت. در گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی ۲۰۲۳-۲۰۲۴ میلادی، ۴۹ اقتصاد از سراسر جهان، از جمله ایران، بررسی شده‌اند و امارات با کسب امتیاز ۷.۷ از ۱۰ عنوان بهترین مقصد جهانی برای راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری را از آن خود کرده است که بالاترین رکورد ثبت شده در تاریخ این گزارش است. هند، عربستان، لیتوانی، قطر، استونی، هلند، کره جنوبی، سوئیس و چین به‌ترتیب در رتبه‌های دوم تا دهم این گزارش قرار گرفته‌اند. ایران نیز با کسب امتیاز ۲.۸ بعد از ونزوئلا در رتبه آخر جای گرفته است.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی از سال ۱۹۹۹ میلادی هر ساله منتشر می‌شود. این گزارش به بررسی وضعیت کارآفرینی در کشورهای مختلف می‌پردازد. حال در گزارش اخیر این دیده‌بان، امارات متحده عربی در ۱۲ شاخص از ۱۳ شاخص مورد مطالعه در این گزارش در رتبه اول و تنها در شاخص «زیرساخت‌های فیزیکی» در رتبه سوم قرارگرفته است. تامین مالی پروژه‌های کارآفرینی، دسترسی به منابع مالی، سهولت ورود به بازار، زیرساخت‌های تجاری و تخصصی، تحقیق و توسعه، انتقال دانش، انعظاف‌پذیری سیستم‌ها و قوانین، طرح‌های کارآفرینی دولت و همچنین برنامه‌ها و سیاست‌های حمایتی دولت ازجمله معیارهای اصلی این گزارش است. امارات همچنین در زمینه مالیات و بوروکراسی، آموزش کارآفرینی در مدارس و هنجارهای فرهنگی و اجتماعی امتیاز بالایی را کسب کرده است.

براساس این گزارش، قرار گرفتن امارات برای سومین سال متوالی در رتبه اول این گزارش تصادفی نیست و این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس سرمایه گذاری قابل‌توجهی در بهبود چشم‌انداز کارآفرینی خود انجام داده و میزان فعالیت‌های کارآفرینی خود را دو برابر کرده است. علاوه بر این، امارات یکی از ۵ اقتصاد برتر جهان در حمایت از زنان کارآفرین است که دسترسی زنان به منابع را تسهیل کرده است.

این گزارش همچنین توضیح می‌دهد که امارات پیشرفت‌های قابل‌توجهی در آموزش کارآفرینی در مدارس داشته است و در بین ۵ کشور نخست این گزارش قرار می‌گیرد. تفکر خلاق، حل مسئله، شناسایی فرصت‌ها و ارزیابی خطرات ازجمله مهارت‌هایی است که در مدارس امارات پرورش داده می‌شود.

امارات متحده عربی همچنین در شاخص زمینه کارآفرینی ملی ( National Entrepreneurship Context Index) در رتبه اول قرار گرفته است؛ این شاخص نشان می‌دهد هر کشور تا چه اندازه موفق به ایجاد فضای کارآفرینی شده است.

گزارش دیده‌بان جهانی کارآفرینی (GEM) بزرگ‌ترین مطالعه کارآفرینی در سطح جهانی است. این گزارش روند توسعه چشم‌اندازهای کارآفرینی و سرمایه‌گذاری کشورها را ارزیابی می‌کند. نتایج این گزارش تاثیر زیادی در جذب سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی دارد.

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط