شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان راه‌اندازی شد

«شگرف»، پلی میان علم و عمل در گردشگری 

«شگرف»، پلی میان علم و عمل در گردشگری 

رسانه قطبنما: در حاشیه  کنفرانس سه روزه توسعه پایدار و تاب‌آوری گردشگری که ۱۸ شهریور ماه ۱۴۰۱ با حضور جمعی از فعالان، متخصصان، استادان دانشگاه و پژوهشگران حوزه گردشگری در شهر استانبول ترکیه برگزار شد، مجموعه «شگرف» متولد شد. 

به گزارش روابط عمومی شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان، در حاشیه این کنفرانس، فعالان و متخصصین گردشگری فارسی زبان از ایران و سایر کشورها، طی یک نشست هم‌اندیشی، روند تاسیس و فعالیت شبکه متخصصین گردشگری فارسی‌زبان (شگرف) را که از حدود یک سال پیش از کنفرانس آغاز شده بود، بررسی و مورد تایید قرار دادند.

پرفسور جعفر جعفری، استاد برجسته گردشگری جهان و رئیس هیئت موسس شگرف، درباره تاسیس و فعالیت شبکه متخصصین گردشگری فارسی‌زبان (شگرف) می‌گوید: «مدت‌ها بود فعالان گردشگری تقاضای ایجاد فضایی را داشتند که تبادل اندیشه و ارتباط میان فارسی‌زبانان سراسر جهان که در عرصه علمی و عملی گردشگری فعالیت می‌کنند، صورت بگیرد. این کار موجب می‌شود تا به‌ نحو مقتضی به طور حرفه‌ای به هم پیوند داشته و در واقع با این کار یک پل زبانی بین علم و عمل بزنیم که این گروه‌ها با هم ارتباط تخصصی، تبادل نظر و همچنین تبادل تجربه داشته باشند.»

استاد ایرانی دانشگاه ویسكانسین استاوت و مولف دایره‌المعارف گردشگری جهان اضافه می‌کند: «فقط ایرانیان نیستند که فارسی صحبت می‌کنند؛ ملت‌های دیگر مانند تاجیکستان، افغانستان و مردمان سایر کشورهای همسایه ایران و همچنین افراد بسیاری که در سراسر جهان پراکنده هستند نیز به زبان فارسی صحبت می‌کنند و تخصص گردشگری دارند. با تاسیس این شبکه موجبات هم‌افزایی، تبادل اطلاعات و تجارب میان متخصصین به زبان فارسی انجام می‌شود. شگرف، فرصتی است مغتنم برای تعاملات بیشتر، انسجام، مشارکت و همراهی برای کمک به توسعه پایدار گردشگری در کشورهای فارسی زبان و علاوه‌بر آن، فرصتی است که فعالان این عرصه در سایر نقاط جهان برای ارتقاء سطح مهارت و دانش خود تلاش کنند.»

پروفسور جعفری در خصوص روندی که موجب شکل‌گیری «شگرف» شد تصریح می‌کند: «درباره تشکیل این شبکه بیش از یکسال است که در حال هم‌اندیشی و رایزنی هستیم، چالش‌ها و چاره‌های مختلف را در تیم علاقه‌مندان مطرح کردیم و به صورت گروهی فعالیت کردیم. در این مسیر، مخالفت و موافقت درباره موضوعات مختلف وجود داشت؛ اما در نهایت هم‌صدا و هم‌نظر شدیم.»

وی ضمن دعوت از علاقه‌مندان برای مشارکت یادآور می‌شود: «چه افراد ایرانی و چه افراد غیر‌ایرانی فارسی‌زبان و دارای تخصص گردشگری تازمانی که علاقه‌مند به فعالیت در شبکه شگرف باشند می‌توانند با این انجمن همکاری داشته باشند. حوزه فعالیت این انجمن، مردم فارسی‌زبان در هر ملیتی و در هر نقطه از جهان است. مرکز اصلی انجمن، کشور اسپانیا انتخاب شد وعلت این انتخاب وجود مقر سازمان جهانی گردشگری در اسپانیا است.»

برنده جایزه اولیس (Ulysses) سازمان جهانی گردشگری خاطرنشان می‌کند: «اساسنامه‌ این شبکه تدوین و تصویب شده و در مراجع قانونی اسپانیا نیز به ثبت رسیده است.» 

جعفری در پایان تاکید می‌کند: «با دعوت از متخصصین، وبینارها و نشست‌های ماهیانه حرفه‌ای و تخصصی برگزار می‌شود و کنگره و نشست سالانه شبکه متخصصین گردشگری فارسی زبان نیز در آینده برگزار خواهد شد.»

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت shegarf.org مراجعه نمایند.

آخرین اخبار گردشگری ایران و جهان را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط