۱۰ سرگرمی برای کسانی که در تعطیلات کار می‌کنند

۱۰ سرگرمی برای کسانی که در تعطیلات کار می‌کنند

رسانه قطبنما: بسیاری از افراد به‌دلیل نوع شغل خود، نمی‌توانند در تعطیلات کار خود را ترک کنند و مانند سایر افراد، به سفر بروند و از تعطیلات خود بیشترین بهره را ببرند. اما برای همین افراد هم راه‌هایی وجود دارد که بتوانند هرچند اندک، از ساعات بیکاری خود استفاده کنند و سرگرم شوند. چگونه؟ کارشناسان «رسانه قطبنما» به این سوال پاسخ داده‌اند.

افرادی هستند که به‌دلیل جنس شغل‌شان، نمی‌توانند در روزهای تعطیل کار خود را ترک کنند. به‌عنوان مثال، پرستاران، پزشکان، آتش‌نشان‌ها، نیروهای امدادرسان، پلیس‌ها و... تمام روزهای تعطیلات نوروز یا تعطیلات دیگر سال را باید سر شیفت خود حاضر شوند. آیا این افراد نباید در روزهای تعطیلات به تفریح و سرگرمی بپردازند؟ راه‌هایی گوناگونی برای سرگرم‌شدن در تعطیلات برای این افراد وجود دارد؛ «رسانه قطبنما»، ۱۰ پیشنهاد برای این دسته از افراد دارد.

۱. در اطراف شهر خود گشت‌و‌گذار کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات چند روزه، گشت‌و‌گذار نیم‌روزه یا یک‌روزه در اطراف محل زندگی خود یا سفرهای کوتاه به شهرهای اطراف است. شما مجبور نیستید در تعطیلات چند روزه حتما به یک سفر طولانی‌مدت داخلی یا یک سفر خارجی بروید. دیدنی‌های اطراف خود را پیدا کنید و در یک سفر نیم‌روزه با خانواده یا همراهان خود، لحظات خوشی بسازید.

شما می‌توانید برای این گشت‌و‌گذارها از تورهای یک‌روزه که در شهرتان برگزار می‌شوند، استفاده کنید؛ همچنین اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی متنوعی برای ارائه اطلاعات درباره شهرهای مختلف وجود دارند که می‌توانند به شما در گشت‌و‌گذار کمک کنند. به‌عنوان مثال، اپلیکیشن‌ «تهران‌نو» که تورهای کوتاه تهران‌گردی برگزار می‌کند و صفحه «پیاده» در اینستاگرام، می‌توانند پیشنهادات خوبی برای گشت‌و‌گذار به شما بدهند. نمونه‌های این صفحه‌ها درباره شهرها و روستاهای دیگر نیز در فضای مجازی در دسترس هستند.

۲. به پارک و شهربازی بروید

اگر می‌خواهید در تعطیلات، ساعات خوشی را با خانواده یا دوستان خود سپری کنید، پیشنهاد ما به شما رفتن به مکان‌های سرگرم‌کننده‌ای مانند پارک، شهربازی، پارک آبی و... در نزدیکی محل زندگی خودتان است. این مکان‌ها می‌توانند یک روز پرهیجان در تعطیلات چند روزه را به شما هدیه دهند.

۳. از موزه‌ها و اماکن تاریخی دیدن کنید

شاید در روزهای عادی سال، فرصت کافی برای بازدید از سایت‌های تاریخی و فرهنگی و البته موزه‌ها را نداشته باشید. تعطیلات چند روزه مانند تعطیلات سال نو، فرصت خوبی برای بازدید از این مکان‌ها است. شما می‌توانید پس از کار خود یا ساعاتی از زمان‌های بیکاری خود را، به بازدید از موز‌ه‌‌ها و اماکن تاریخی اختصاص دهید. اگر در محل زندگی شما موزه یا سایت تاریخی وجود ندارد، در شهرهای اطراف جست‌و‌‌جو کنید.

۴. به تئاتر و سینما بروید

همه‌گیری کرونا بسیاری از افراد را از تماشای فیلم یا نمایش در سینما و تئاتر دور کرد؛ اگر شما اهل تماشای فیلم و تئاتر هستید، تعطیلات بهترین فرصت برای بازگشت به سینماها و سالن‌های نمایش است؛ چون هم شیوع کرونا سرعت کمتری گرفته و نگرانی از ابتلا کاهش یافته، هم تعداد افراد واکسینه‌شده رو به افزایش است و هم در تعطیلات، سالن‌های نمایش کمی خلوت‌تر هستند. برای یافتن فیلم‌ها و نمایش‌های موردعلاقه‌تان، جست‌و‌جو در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید.

۵. شکم‌گردی کنید

ممکن است به‌دلیل شغل خود، نتوانید سفر کنید، اما فراموش نکنید که گردشگری خوراک یکی از بهترین بخش‌های هر سفر است. شما می‌توانید در شهر خود یا اطراف آن، رستوران‌ها و کافه‌های مختلفی را پیدا و غذاهای جدید را امتحان کنید. برای یافتن رستوران‌ها و کافه‌های مختلف، پرسیدن از آشنایان یا جستجو در شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید. همچنین اپلیکیشن‌ها و سایت‌های مختلفی مانند «فیدیلیو»، «دانرو» و... می‌توانند به شما در پیداکردن رستوران‌های اطراف کمک کنند.

۶. تورهای مجازی را امتحان کنید

در دنیای امروز، پیشرفت فناوری به شما کمک می‌کند در حالی که در خانه نشسته‌اید، به نقاط موردعلاقه خود در سراسر دنیا سفر کنید. برای این کار می‌توانید از پلتفرم‌های بین‌المللی مانند گوگل برای بازدید از دیدنی‌های جهان یا از پلتفرم‌های داخلی مانند «آرکابوم» برای تماشای دیدنی‌های تاریخی و فرهنگی ایران استفاده کنید. پلتفرم‌های دیگری نیز وجود دارند که موز‌ه‌های جذابی چون «لوور پاریس» و... را به نمایش می‌گذارند.

۷. مهارت‌های جدید بیاموزید

معمولا سال جدید با تصمیم‌های جدید برای بهبود روند زندگی انسان‌ها آغاز می‌شود. این روزها انسان‌های موفق تلاش می‌کنند که روزبه‌روز بر دانش و آگاهی خود بیفزایند و در جامعه و محیط کار، آگاه و قدرتمند ظاهر شوند. اگر در روزهای تعطیلات نوروز ناچارید کار کنید، چرا در زمان‌های بیکاری، یادگیری مهارت‌های جدید را امتحان نمی‌کنید؟ شما می‌توانید در این دوران یادگیری یک زبان جدید، یک ساز، یا هر مهارتی که همیشه به آن علاقه‌مند بودید را آغاز کنید. در سال جدید، فرصت‌های پیش‌روی خود را از دست ندهید.

۸. اطلاعات خود را افزایش دهید

سال نو فرصت خوبی برای افزایش اطلاعات جدید است؛ در تعطیلات سال نو، شروع به خواندن کتاب، رمان، مجله و... کنید. اگر در کتابخانه خود، کتاب‌های ناتمام بسیاری دارید، اکنون فرصت خوبی برای به پایان رساندن آن‌ها است. شما می‌توانید به پادکست‌های متنوع و کاربردی برای توسعه فردی خود و یا حتی سرگرم‌شدن در ساعات تعطیلی خود در نوروز گوش دهید.

۹. فیلم و سریال تماشا کنید

بسیاری از افراد دوست دارند در طول سال فیلم‌ها و سریال‌های بسیاری را تماشا کنند، اما مشغله‌های کاری این فرصت را به آن‌ها نمی‌دهد. عید نوروز زمان بسیار خوبی برای تماشای فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی و خارجی است. شما می‌توانید فیلم‌ها و سریال‌ها را با توجه به علایق خود در ژانرهای مختلفی انتخاب کنید. یک پیشنهاد جالب هنگام تماشای فیلم، یادداشت کردن و یادگیری دیالوگ‌های فیلم‌های معروف یا بازیگران مشهور است.

۱۰. بازی‌ها و سرگرمی‌های جدید را امتحان کنید

تعطیلات نوروز زمان بسیار مناسبی برای تفریح و سرگرمی است؛ نظرتان چیست در زمان‌های آزاد خود، بازی‌ها و سرگرمی‌های جدید را امتحان کنید؟ حتی اگر به‌دلیل جنس شغل خود ناچارید در تعطیلات نوروز نیز کار کنید، انجام بازی‌های هیجان‌انگیز می‌تواند در این روزها شما را سرگرم کند. می‌توانید در دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه خود، انواع بازی‌ها را متناسب با علایق خود انتخاب و ساعات خوشی در تعطیلات نوروز سپری کنید. اگر با بازی‌های جدید و هیجان‌انگیز آشنایی ندارید، ۱۷ بازی پیشنهادی «رسانه قطبنما» را از دست ندهید و در این ویدئو با پیشنهادات ما بیشتر آشنا شوید:

از فرصت تعطیلات استفاده کنید

حتی اگر زمان زیادی برای سرگرمی و تفریح ندارید، بهتر است متناسب با شرایط خود برای انجام برخی از فعالیت‌های سرگرم‌کننده برنامه‌ریزی کنید. به‌عقیده کارشناسان، تفریح، سرگرمی، سفر و حتی انجام‌ فعالیت‌های جدید، اهمیت بسیاری در افزایش بازدهی نیروهای کاری دارد. بنابراین اگر می‌خواهید در شغل خود پیشرفت کنید، اهمیت استراحت و تفریح را فراموش نکنید.‌ 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

منتخب کتاب های گردشگری برای مدیران و اهالی سفر

مطالب مرتبط