چگونه با انرژی، به محل کار بازگردیم؟

۶ راهکار برای بازگشت به محیط کار بعد از تعطیلات

 ۶ راهکار برای بازگشت به محیط کار بعد از تعطیلات

رسانه قطب‌نما: روز‌ها استراحت و خواب راحت در هتل یا گذراندن تعطیلات نوروز در کنار دوستان و خانواده، دل‌کندن از خاطرات و لذت سفر‌های نوروزی را برایمان دشوار‌تر کرده است؛ خصوصاً زمانی که باید بعد از سفر به محل‌ کار خود بازگردیم. استرس بازگشت به محیط کاری و روبه‌روشدن با حجم بالای کار‌های عقب‌مانده، ایمیل‌های خوانده نشده و وظایف کاری متعدد، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در طول تعطیلات نوروزی است که اغلب اوقات خوش سفر و فراغت از کار را برایمان تلخ می‌کند. آیا راهی برای کنترل این استرس و نگرانی می‌شناسید؟ اساساً چگونه می‌توان در عین‌ لذت‌بردن از تعطیلات، با انرژی و روحیه‌ای بالا به محیط کار بازگشت؟

هرچند نگرانی بازگشت به کار بعد از یک سفر طولانی، امری اجتناب‌نا‌پذیر است؛ اما رعایت برخی از نکات ساده به ما کمک می‌کند تا با انرژی و آمادگی بیشتری به محل کار خود بازگردیم. اگر شما هم از کسانی هستید که نگرانی کارهای عقب‌افتاده، آرامش تعطیلات و سفر را برایتان برهم زده، نکات زیر را به خاطر بسپارید: 

۱. برای روز کاری خود برنامه داشته باشید

سعی کنید برای اولین روزهای کاری بعد از تعطیلات، از قبل برنامه‌ریزی کنید. پس از تهیه لیست‌ کارهای ضروری، آن‌ها را به‌ترتیب اهمیت اولویت‌بندی کنید و در تمام طول روز در دسترس خود نگه‌ دارید. بهتر است روی کارهای مهمی که زمان کمتری از شما می‌گیرند، تمرکز کنید تا پروژه‌های جدید و وقت‌گیر. 

برنامه‌ریزی کارهای روزانه با ایجاد یک چهارچوب ذهنی منظم، شما را از سردرگمی و سرگردانی در طول روز نجات می‌دهد و بازگشت به مسیر کاری را برایتان آسان‌تر می‌کند. اگر در طول سفر زمانی برای برنامه‌ریزی ندارید، ساعات اولیه روز کاری را به این کار اختصاص دهید.

۲. تمرکز و مدیریت ذهنی را فراموش نکنید

اگر دورکار هستید و در خانه کار می‌کنید، بازگشت به برنامه‌های کاری برایتان سخت‌تر خواهد بود. در چنین شرایطی به مدیریت و تمرکزی بیشتری برای انجام وظایف خود نیاز دارید. سعی کنید در حین کار، استراحت‌های کوتاهی برای خود در نظر بگیرید و تا زمان آن نرسیده، دست از کار نکشید. شما باید به خود یادآوری کنید که دیگر در تعطیلات نیستید و باید روی کار تمرکز کنید. 

۳. برای عادت مجدد به محیط کار، به خودتان فرصت دهید

اگر از یک تعطیلات طولانی برمی‌گردید، برای ارتباط دوباره با حال‌وهوای محیط کار به خودتان فرصت دهید. برای این‌ کار بهتر است ساعات ابتدایی روز را به تنظیم برنامه‌ روزانه، مرتب‌کردن میز یا حتی دم‌کردن یک قهوه تلخ اختصاص دهید. تعامل و صحبت‌کردن با همکاران یا برقراری یک تماس تصویری با تیم‌‌های دورکار، به شما اجازه می‌دهد علاوه بر هماهنگی کارهای روزانه، خاطرات خوش سفر را مرور کنید و همدیگر را برای حل چالش‌ها و نگرانی‌های بازگشت به کار یاری دهید.

۴. هرگز روز خود را با چک‌کردن پیام‌های کاری شروع نکنید

دیدن صدها ایمیل‌ خوانده‌نشده یا وظایفی که احتمالا در طول تعطیلات به شما محول شده، تنها شما را ناامید‌تر و نگران‌تر می‌کند. اگر در طول تعطیلات از ارسال پاسخ‌‌‌های‌ خودکار یا حذف ایمیل‌های غیر‌ضروری استفاده کرده باشید، مدیریت ایمیل‌ها پس از تعطیلات برای‌تان آسان‌تر خواهد بود. بهتر است ابتدا ایمیل‌های باقی‌مانده را اولویت‌بندی کنید و سپس به پیام‌های مهم‌تر پاسخ دهید. مطلب ۵ تکنیک مدیریت تماس‌های کاری در تعطیلات نیز به شما کمک می‌کند در طول تعطیلات تماس‌های خود را مدیریت کنید.

۵. برای پاسخ‌دهی به ایمیل‌ها برنامه معینی داشته باشید

اگر بدون برنامه وارد صندوق ایمیل‌های دریافتی شوید، بدون شک ساعت‌ها در انبوهی از پیام‌ها گم می‌شوید و ایمیل‌های مهم را نخواهید دید. برای جلوگیری از این کار، استراتژی معینی برای پاسخ‌دهی به ایمیل‌های خود انتخاب کنید. در اولین قدم سعی کنید تنها به موضوعات ایمیل‌ها نگاه کنید و آن‌ها را بر اساس محتوایی که دارند، دسته‌بندی کنید. در قدم بعدی، به‌ترتیب به‌سراغ دسته‌بندی‌های مهم بروید و ایمیل‌های داخل آن را پاسخ دهید. این کار استرس شما را کم می‌کند و کمک خواهد کرد تا با تمرکز و سرعت بیشتری به پیام‌های خود رسیدگی کنید. برخی از کارمندان ترجیح می‌دهند یک روز قبل از شروع کار، ایمیل‌های خود را چک و برای نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها برنامه‌ریزی کنند. با این کار، دیگر در اولین روز کاری نگران ایمیل‌های خود نخواهید بود.

۶. در اولین روز کاری به خودتان سخت نگیرید

اگر به‌خاطر کارهای عقب‌مانده عذاب‌وجدان دارید و کار‌کردن فشرده را راهی مناسب برای جبران می‌دانید، سخت در اشتباهید. فشار بیش از حد در اولین روز کاری، نه‌تنها باعث کاهش کیفیت کار می‌شود، بلکه شما را خسته‌تر و دلسرد‌تر می‌کند. حتماً در طول روز به خودتان استراحت دهید و سعی کنید تنها بر امور مهم تمرکز کنید.

 ۶ راهکار برای بازگشت به محیط کار بعد از تعطیلات

راهکارهای کاهش استرس بازگشت به محیط‌ کاری و روبه‌رو‌شدن با وظایف کاری عقب‌مانده به همین‌جا ختم نمی‌شود. بدون شک افراد زیادی را دیده‌اید که با برنامه‌ریزی یک سفر یک‌روزه قبل از پایان تعطیلات یا انجام کارهایی که آرزویش را دارند، خود را برای بازگشت به روتین کاری آماده می‌کنند. شما از چه راهکارهایی برای کاهش استرس و افزایش انرژی خود استفاده می‌کنید؟

آخرین مقالات توسعه و رشد فردی را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط