منتخب پادکست‌ های گردشگری، توسعه فردی و توسعه کسب و کار

منتخب پادکست‌ های گردشگری، توسعه فردی و توسعه کسب و کار

رسانه قطبنما: این روزها گوش دادن به پادکست، بخشی از اوقات فراغت افراد را پر می‌کند یا اینکه در زمان‌های مرده به کمک آن‌ها می‌آید تا هم سرگرم شوند و هم نکاتی جدید بیاموزند. اگر شما نیز دوستدار گوش دادن به پادکست هستید یا می‌خواهید وارد این دنیای بزرگ شوید، نظرتان چیست با چند پادکست جالب در حوزه‌های سفر، توسعه فردی و توسعه کسب‌وکار آشنا شوید؟

مدتی است که گوش دادن به انواع پادکست‌ها به عادات روزانه بسیاری از مردم جهان تبدیل شده‌اند. شما می‌توانید در سفرهای جاده‌ای خود، زمان سفر با اتوبوس یا قطار، هنگام ورزش یا پیاده‌روی، موقع کارکردن، آشپزی و صدها فعالیت‌ دیگر، پادکست گوش بدهید؛ پادکست‌هایی که اغلب رایگان هستند، موضوعات بسیار متنوعی را شامل می‌شوند و با دسته‌بندی‌های گوناگونی که دارند می‌توانند در آموزش و یادگیری مسائل مختلف، بسیار کمک‌کننده باشند.

چرا پادکست گوش کنیم؟

مطالعات بسیاری درباره مزایای پادکست‌ها و اهمیت آن‌ها در تقویت ذهن کاربران وجود دارد. یک مطالعه نشان می‌دهد که گوش دادن به پادکست، بسیار بیشتر از تماشاکردن یک تصویر و یا خواندن یک مطلب، سبب تحریک و فعالیت ذهن می‌شود و همین امر توجه و تمرکز شنودگان را افزایش می‌دهد.

در واقع، افرادی که پادکست گوش می‌دهند، از قدرت تخیل خود بیشتر استفاده می‌کنند و تصاویر را در ذهن خود می‌سازند. بنابراین، افرادی که به‌طور منظم پادکست گوش می‌دهند، تخیل قوی‌تر و زنده‌تری دارند. علاوه بر آن پادکست‌ها به ما کمک می‌کنند که شنوندگان بهتری باشیم و توجه ما را به آنچه می‌شنویم، افزایش می‌دهد.

پادکست‌ها بخش‌های مختلف مغز را تحریک می‌کنند و ما را وادار می‌کنند با دقت گوش کنیم؛ به‌ویژه موضوعاتی که واقعاً به آن‌ها علاقه‌مندیم. یکی دیگر از مزایای گوش دادن به پادکست، یادگرفتن چیزهای جدید درباره موضوعات موردعلاقه ماست. نکته مهم آن است که گوش دادن به پادکست، یادگیری در هر زمان و مکانی را برای ما ممکن می‌کند.

در زمان استراحت و هر زمان و مکان دیگری که وقت آزاد دارید، می‌توانید برای بالابردن اطلاعات خود، یادگیری و حتی سرگرم‌شدن به پادکست‌های متنوعی در حوزه‌هایی چون شعر و داستان، سفر و گردشگری، توسعه فردی، کسب‌و‌کار، مدیریت و... گوش دهید.

در ادامه این مطلب، به برخی از پادکست‌های برگزیده «رسانه قطبنما» در ۳ دسته موضوعی پادکست‌های «سفر و گردشگری»، «توسعه کسب‌وکار» و «توسعه فردی» اشاره خواهیم کرد:

پادکست‌‌های سفر و گردشگری

اگر اهل سفر هستید و دوست دارید با مقاصد گوناگون و جدید، تجربه‌های سایر گردشگران و هر مسئله دیگری درباره سفر و گردشگری آشنا شوید، پادکست‌های سفر و گردشگری می‌توانند برای شما باشند. شما می‌توانید در هر زمان، خواه قبل از سفر، حین سفر و بعد از سفر به پادکست‌های متنوعی که در این زمینه وجود دارند، گوش دهید و همراه راویان سفر، در دنیا بگردید: اما برخی از جذاب‌ترین پادکست‌های سفر و گردشگری فارسی‌زبان کدام‌اند؟

۱. رادیو جولون

«رادیو جولون» یک رسانه صوتی سفر و گردشگری است که تاکنون با انتشار بیش از ۴۰ اپیزود درباره سفر، مقاصد و راه‌و‌رسم سفرکردن تولید محتوا کرده است. رادیو جولون در هر قسمت، بر یک مقصد یا یک موضوع مرتبط با سفر و گردشگری تمرکز می‌کند. پادکست رادیو جولون در واقع تلاش می‌کند با ارائه اطلاعات موثق، به‌روز و دسته‌اول، مرجعی برای دوست‌داران سفر باشد. بنابراین اگر اهل سفر هستید، در مسیر سفرهای خود، می‌توانید گوش دادن به رادیو جولون را در لیست کارهای خود قرار دهید یا با گوش دادن به آن در اوقات آزاد خود، درباره سفر رویاپردازی کنید.

۲. رادیو آهنگ سفر

اگر دوست دارید با مقاصد بکر و جدید آشنا شوید و سفری مقرون‌به‌صرفه به مکان‌های جدید در داخل و خارج از ایران تجربه کنید، «رادیو آهنگ سفر» در هر قسمت اطلاعات بسیاری مفیدی برای شما دارد.

 

۳. رادیو دال

«رادیو دال» اطلاعات بسیار مناسبی درباره مهاجرت به یک کشور خارجی در اختیار شنودگان قرار می‌دهد؛ اگر قصد مهاجرت دارید و سوال‌های بسیاری درباره این موضوع ذهن‌تان را مشغول کرده است، رادیو دال می‌تواند کمک‌های بسیاری به شما کند.

۴. کوله پشتی

«کوله پشتی» پادکستی برای سفر، گردشگری و تجربه و در واقع یک روایت صوتی از سفرهای یک مسافر به مکان‌های مختلف است. مهدی پارسا، میزبان شما در این پادکست است و شما می‌توانید با گوش دادن به پادکست او تجربه‌های ارزشمندی درباره سفر به مقاصد مختلف به دست آورید.

۵. رادیو ماجرا

اگر به‌دنبال ماجراجویی، گوش دادن به داستان‌های هیجان‌انگیز از سفر و کشف سرزمین‌های عجیب و جدید هستید، پادکست «رادیو ماجرا» روایت‌ها و داستان‌های گوناگونی از زبان جهانگردها و ایرانگردها برای شما دارد.

 

۶. پادکست رادیو دور دنیا

در پادکست «رادیو دور دنیا» شما می‌توانید علاوه بر آنکه به جاهای دیدنی ایران و جهان سفر می‌کنید، پای صحبت اهالی سفر بشینید و به سفرنامه‌ها گوش دهید.

۷. قصه‌های سفر

در پادکست «قصه‌های سفر»، قصه‌هایی را می‌شنوید که دقیقا از دل سفر بیرون آمده‌اند. پادکست قصه‌های سفر روایتی است که به زوایای پنهان و ناگفته سفر می‌پردازد؛ ماجراهایی تاثیرگذار که به‌طور موازی و همزمان با اصل سفر، برای مسافران اتفاق می‌افتد و سبب می‌شود، مسیر سفر و حتی مسیر زندگی مسافر تغییر ‌کند.

۸. رادیو دیو

«رادیو دیو» یک مجله شنیداری فرهنگی و هنری است که در هر اپیزود با پیش‌زمینه‌ای از ادبیات و موسیقی، شما را به سفری خیالی و جستجوگرانه می‌برد.

۹. دور دنیا با شهاب چراغی

در هر قسمت از این پادکست، شهاب چراغی تجربه‌های خود را از سفرهای بسیاری که به‌ویژه به آفریقا داشته است، به اشتراک می‌گذارد. اگر دوست دارید از رمز و راز سفرهای ماجراجویانه او بیشتر بدانید، شما را به شنیدن پادکست «دور دنیا با شهاب چراغی» دعوت می‌کنیم.

۱۰. مزگو

پادکست «مزگو» نیز در هر قسمت داستان‌هایی از غذاها، مزه‌ها و طعم‌ها روایت می‌کند و فرصت سفر در دنیای طعم‌ها و غذاهای محلی را در اختیار ما می‌گذارد.

پادکست‌‌های توسعه کسب‌وکار

اگر مدیر یک کسب‌و‌کار هستید و می‌خواهید زمینه‌های مختلف کار خود را رشد و توسعه دهید، شنیدن پادکست‌های مدیریتی و کسب‌و‌کار می‌تواند پیشنهادهای جذابی برای شما داشته باشند. در ادامه با برخی از بهترین پادکست‌های توسعه کسب‌وکار آشنا شوید:

۱. پادکست ۱۰ صبح

«۱۰ صبح» یکی از پرشنونده‌ترین پادکست‌های فارسی در زمینه کسب‌و‌کار، مدیریت، کارآفرینی و استارتاپ است. در هر قسمت از این پادکست، دو دوست تجربیات خود از همکاری با شرکت‌ها و استارتاپ‌های متعدد را به‌رایگان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند.

۲. کارکست

در پادکست «کارکست» درباره کسب‌و‌کارهای موفق صحبت می‌شود. کارکست سعی می‌کند در هر قسمت، کارآفرینی و نوآوری را با نگاه علمی و به‌نقل از منابع معتبر بررسی کند.

۳. رادیو رشدینو

در «رادیو رشدینو» شما می‌توانید درباره روش‌ها و تکنیک‌هایی بشنوید که برای رشد کسب‌و‌کارتان مفید خواهد بود.

۴. کارکسب

در هر قسمت از پادکست «کارکسب»، درباره موضوعات مرتبط با کسب‌وکارهای گوناگون بشنوید.

۵. سکه

در پادکست «سکه» شما می‌توانید به گپ‌و‌گفت‌های اقتصادی متنوع گوش دهید. برای شنیدن این پادکست، حتما لازم نیست که یک اقتصاددان باشید، اگر به مباحث اقتصادی علاقه‌مندید، «سکه» انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

۶. فانل

«فانل» پادکستی برای بازاریابی و برندسازی است. درواقع، هر قسمت از پادکست فانل، بر موضوعات مختلفی در این حوزه‌ها تمرکز می‌کند و به سوالاتی که مخاطبان در ذهن خود دارند، پاسخ می‌دهد.

۷. فوربو

شما می‌توانید در هر قسمت از پادکست فارسی‌زبان «فوربو» به یکی از مباحث مربوط به دیجیتال مارکتینگ، کسب‌و‌کارهای اینترنتی و رشد مهارت‌های فردی گوش دهید.

پادکست‌های توسعه فردی

افراد در هر مرحله‌ای از زندگی، تمایل دارند وضعیت خود را در زندگی شخصی و حرفه‌ای بهبود ببخشند و بیشترین بازدهی را در طول زندگی خود داشته باشند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به توسعه و رشد فردی اهمیت می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم شنیدن این پادکست‌ها را در زمان‌های آزاد خود، مورد توجه قرار دهید:

۱. هلی‌تاک

در پادکست «هلی‌تاک» فارغ از اینکه شما در چه سنی هستید، شغلتان چیست و یا چه اهدافی در زندگی خود دارید، درباره مهارت‌ها و موضوعاتی صحبت می‌شود که می‌تواند در توسعه فردی شما بسیار موثر باشد.

 

۲. هزار سرو

در هر قسمت از پادکست «هزار سرو» شما می‌توانید درباره روش‌هایی برای آرامش، حفظ نظم و کار کردن روی عادت‌ها و باورها بشنوید و یاد بگیرید.

۳. رادیو کارنکن

اگر مشغول انجام کاری هستید که آن را دوست ندارید، پیشنهاد ما به شما گوش دادن به «رادیو کار نکن» است؛ شما در هر قسمت از این پادکست داستان و تجارب افرادی را خواهید شنید که به کار در مشاغلی که به آن علاقه نداشتند، پایان دادند. شما با گوش دادن به «رادیو کارنکن»، می‌توانید روی توسعه فردی خود کار کنید و به‌دنبال بهترین‌ها برای خود باشید.

۴. رادیو راه

مجتبی شکوری در هر قسمت از پادکست «رادیو راه» به کمک کتاب‌ها، درباره موضوعی خاص صحبت می‌کند که ما در راه و مسیر زندگی ممکن است با آن‌ها روبه‌رو شویم؛ مانند مرگ، زندگی، غم، رنج، عشق، نافرمانی و…

۵. توسعه فردی با تد

اگر دوست دارید به سخنرانی‌هایی به شیوه «تد تاک» (TED Talk) گوش بدهید، می‌توانید در پادکست «توسعه فردی با تد» خلاصه‌ای از سخنرانی‌های تد با محوریت توسعه فردی را به زبان ساده بشنوید.

۶. صلح درون

هدف پادکست «صلح درون»، آشتی افراد با خودشان است؛ شما می‌توانید با گوش دادن به این پادکست دریابید که چگونه می‌توانید در درون خود احساس خوب آرامش را تجربه کنید و در واقع، با خودتان در صلح باشید.

۷. جافکری

اگر می‌خواهید به فکر فرو بروید، پادکست «جافکری» را گوش بدهید. میزبان جافکری از آدم‌های تاثیرگذار زندگی خود‌ دعوت به گفتگو می‌کند و گفت‌و‌گوی خود با آن‌ها را با مخاطبان به اشتراک می‌گذارد؛ حرف‌هایی که شما را به فکر فرو می‌برد و شاید یک تلنگر بزرگ برای زندگی شما باشد.

۸. بهترین خودت شو

در پادکست «بهترین خودت شو» شما می‌توانید با مهارت‌های توسعه فردی آشنا شوید. این پادکست به شما کمک می‌کند که مسیر رشد فردی را بیابید و برای موفقیت خود بهترین راه‌ها را انتخاب کنید.

۹. بی‌پلاس

در پادکست «بی‌پلاس» می‌توانید خلاصه کتاب‌های غیرداستانی‌ مفیدی را بشنوید که به شما دیدگاه‌های جالب و اثرگذاری را هدیه می‌دهند.

 

۱۰. دایجست

پادکست «دایجست» مسائل نسبتاً پیچیده‌ دنیای پیرامون را به زبانی بسیار ساده و خودمانی برای شما تعریف می‌کند. پادکست دایجست سعی دارد از میان موضوعات و پدیده‌های موجود در دنیا، آن‌هایی را که ژرفای معنایی قابل توجهی دارند و کمتر برای عموم جامعه درک شده‌اند، با زبانی ساده برای مخاطبان خود رمزگشایی کند.

 

با کدام پلتفرم‌ها پادکست گوش دهیم؟

در ایران و سراسر جهان پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های گوناگونی برای گوش دادن به پادکست‌ها و البته به اشتراک‌گذاری آن‌ها وجود دارد. در این پلتفرم‌ها، پادکست‌ها در دسته‌بندی‌هایی گوناگونی ارائه می‌شوند و شما می‌توانید براساس علایق و تخصص خود مانند تاریخ، هنر، روانشناسی، ادبیات، موسیقی، سفر و… و با توجه به امتیازات، تعداد نظرات و دفعاتی که شنیده‌ شده‌اند، پادکست موردنظر خود را در اپلیکیشن‌های ویژه پادکست پیدا کنید.

توجه داشته باشید که صدا و نوع روایتگری مسئله بسیاری مهمی در پادکست‌ها است، علاوه بر آن، حقایق و استناداتی که توسط میزبان پادکست ارائه می‌شود، نیز اهمیت بسیاری دارد. پس در هر کدام از این پلتفرم‌ها می‌توانید چند دقیقه از هر پادکستی را که خواستید گوش کنید و بعد اگر تشخیص دادید که به آن علاقه دارید، به شنیدنش ادامه دهید. برخی از پلتفرم‌های پخش پادکست عبارت‌اند از:

۱. کست‌ باکس

اپلیکیشن «کست‌باکس» (Cast Box)، یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای گوش دادن به پادکست‌های ایرانی و خارجی است که امکان دانلود، ذخیره پادکست‌ها و البته نظر دادن درباره فایل‌های صوتی را برای کاربران فراهم می‌کند.

۲. پادکست ادیکت

«پادکست ادیکت» (Podcast Addict) از دیگر اپلیکیشن‌های کاربردی برای شنیدن پادکست است که به کاربران امکان می‌دهد پادکست‌ها را دانلود، شخصی‌سازی و تنظیم کنند.

۳. شنوتو

«شنوتو» یکی از بهترین پلتفرم‌های ایرانی برای گوش دادن فایل‌های صوتی از جمله پادکست، کتاب صوتی، موسیقی و... است.

۴. اپل پادکست

اپل پادکست یک اپلیکیشن پخش و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی است که توسط سیستم‌عامل iOS پشتیبانی می‌شود.

۵. اسپاتیفای

اسپاتیفای از دیگر پلتفرم‌های جهانی برای گوش دادن به هزاران پادکست و موسیقی است.

 

پادکست را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید

شما می‌توانید با گوش دادن به پادکست‌ها علاوه بر سرگرم‌شدن، مهارت‌های جدید بیاموزید، با اخبار روز دنیا همراه شوید، وضعیت مالی خود را بهتر مدیریت کنید، کسب‌و‌کار خود را رونق ببخشید و هر چیزی که نیاز دارید وارد زندگی خود کنید. جالب نیست که پادکست‌ها تمام این خدمات را به‌طور رایگان در اختیارتان قرار می‌دهند؟ شما در اوقات فراغت خود، چه پادکست‌هایی گوش می‌دهید؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:
منتخب کتاب های گردشگری برای مدیران و اهالی سفر
 

مطالب مرتبط