پرواز تاکسی‌ها در آسمان دبی! + ویدیو

پرواز تاکسی‌ها در آسمان دبی! + ویدیو

رسانه قطبنما: دبی امیدوار است تا سال ۲۰۲۶ میلادی تاکسی‌های پرنده را در این امارت راه‌اندازی کند و به شهری پیشرو در این صنعت تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت Skyports، که مسئولیت ساخت زیرساخت‌ شبکه تاکسی‌ های پرنده دبی را بر عهده دارد، با اعلام این خبر، گفت: «دبی اولین شهری در جهان خواهد بود که یک شبکه توسعه‌یافته از تاکسی‌های پرنده را در حمل‌ونقل عمومی خود ادغام خواهد کرد.»

به گزارش «رسانه قطبنما» و به‌گفته مدیرعامل Skyports، قرار است ۴ سایت فرود تاکسی هوایی در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دبی، پالم جمیرا، دبی داون‌تاون و مارینا دبی ساخته شود. دانکن واکر (Duncan Walker)، مدیرعامل Skyports، که در کنگره جهانی حمل‌ونقل خودران دبی حضور داشت، گفت: «با افتتاح تاکسی‌های پرنده، رفت‌وآمد بین فرودگاه بین‌المللی دبی تا پالم جمیرا از ۴۵ دقیقه به حدود ۱۶ دقیقه کاهش می‌یابد.»

این تاکسی‌های پرنده با حداکثر سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند و حداکثر برد ۲۴۱ کیلومتری را پوشش می‌دهند و می‌توانند علاوه بر خلبان، ۴ مسافر را نیز جابه‌جا کنند. 

پیش‌بینی می‌شود صنعت خودروهای پرنده تا سال ۲۰۳۵ میلادی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار برسد؛ استارت‌آپ‌ها نیز در تلاشند تا شرکت‌ها و دولت‌ها را متقاعد کنند که این فناوری ترافیک و آلودگی را در شهرهای بزرگ کاهش می‌دهد. تاکسی‌های پرنده از نیروی الکتریکی استفاده کرده و مزایایی زیست‌محیطی متعددی دارند؛ چراکه با تولید کربن صفر، کمک زیادی به کاهش گرمایش جهانی می‌کنند؛ همچنین، پیشرانه‌های این وسایل نقلیه به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که نسبت به هلیکوپترهای معمولی کم‌صداتر باشند. 

دبی علاوه بر تاکسی‌های پرنده در آینده نه‌چندان دور میزبان تاکسی‌های خودران خواهد بود؛ به‌گفته مقامات دبی، قرار است از اکتبر  ۲۰۲۳ میلادی ۵ تاکسی بدون راننده به‌‌طور آزمایشی راه‌اندازی شوند؛ البته مسافران تا ماه دسامبر نمی‌توانند با این وسایل نقلیه خودران سفر کنند.

در ادامه می‌توانید شبیه‌سازی پرواز تاکسی‌های هوایی در آسمان دبی را ببینید:

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط