جریمه ۱۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیونی برای ایرلاین‌ها و سامانه‌های گران‌فروش

جریمه  ۱۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیونی برای ایرلاین‌ها و سامانه‌های گران‌فروش

رسانه قطبنما: مدیرکل بازرسی و نظارت بر خدمات سازمان حمایت اعلام کرد که یک شرکت هواپیمایی به‌علت گران‌فروشی بلیط پروازها، ۱۰ میلیارد تومان جریمه شد. پیش از این، بررسی‌ رسانه‌ها حاکی از افزایش قیمت بلیط هواپیما بود. حالا به گزارش تسنیم، جواد احمدی، مدیرکل بازرسی و نظارت بر خدمات سازمان حمایت گفت: «بعضی از شرکت‌های هواپیمایی، نرخ بلیط را بدون مجوز افزایش دادند.» وی با بیان اینکه قبلاً هم تذکرات لازم به شرکت‌های هواپیمایی داده شده بود، افزود: «با شرکت‌های هواپیمایی، انجمن شرکت هواپیمایی و سازمان هواپیمایی مکاتبه کردیم، اما تاکنون پاسخی به مکاتبات ما داده نشده است. فرآیند قانونی افزایش قیمت باید طی شود، هنوز مجوز قانونی صادر نشده است. بنابراین، اگر افزایشی صورت گیرد غیرقانونی است و اگر این روند ادامه یابد، برخورد لازم صورت می‌گیرد.»

به‌گفته مدیرکل بازرسی و نظارت بر خدمات سازمان حمایت، اگر شرکت‌های هواپیمایی در هر مسیری گران‌فروشی کنند، از ضوابط قانونی تخلف کرده‌اند و چنانچه تبعیتی از هشدار‌ها صورت نگیرد، با آن‌ها برخورد می‌شود. وی در ادامه افزود: «با توجه به رصد‌های صورت‌گرفته بیشتر شرکت‌های هواپیمایی افزایش غیرقانونی نرخ بلیط داشتند. حکمی روی میز من از یک شرکت هواپیمایی است که ۱۰ میلیارد تومان جریمه شده.» به‌گفته احمدی، سازمان حمایت نقش نظارتی دارد، اگر تبعیتی صورت نگیرد، متخلفان به سازمان تعزیرات معرفی می‌شوند و میزان بازدارندگی و تأثیرگذاری نیز به آرای داده‌شده مربوط می‌شود.

از سوی دیگر، به گزارش ایرنا، رئیس شعبه پرونده‌های مهم و ملی سازمان تعزیرات حکومتی نیز اعلام کرده است که ۴ شرکت هواپیمایی و ۴ سامانه فروش بلیط هواپیما به‌دلیل گران‌فروشی به پرداخت ۱۱۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی محکوم شدند.  غلامرضا صالحی، درباره جزئیات این حکم اظهار داشت: «۴ شرکت هواپیمایی، ۴۲ میلیارد تومان و مدیران ۴ سامانه فروش بر خط بلیط هواپیما هم ۷۷ میلیارد تومان جریمه شدند.» به‌گفته صالحی، الزام به اصلاح قیمت فروش بلیط هواپیما براساس تعرفه‌های مصوب هم بخش دیگری از حکم صادره تعزیرات حکومتی برای این شرکت‌ها بوده است.

حال با پیگیری دادستان تهران، شرکت‌های هواپیمایی موظف‌اند تا قیمت‌های بلیط هواپیما را به حالت قبل از دی ماه سال جاری برگردانند. به گزارش ایسنا، علی صالحی، دادستان تهران، در این باره گفت: «از آنجا که افزایش قیمت بلیط پروازها در ماه گذشته توسط شرکت‌های هواپیمایی روند قانونی را طی نکرده است و تا‌کنون مورد تنفیذ ستاد تنظیم بازار و دولت نیز قرار نگرفته است، لذا به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است تا در اسرع وقت قیمت‌های تعیین شده به حالت قبل از دی ماه سال جاری اعاده شود.»

به‌گفته دادستان تهران، دستورات لازم جهت رسیدگی تخلفات به تعزیرات داده شده است و دادستانی این موضوع را تا پایان نتیجه پیگیری خواهد کرد.

جدیدترین اخبار ایرلاین و حمل‌و‌نقل را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط