مسافران پیش از رزرو بسته‌های سفر باید به چه نکاتی توجه کنند؟

۶ توصیه درباره رزرو سفر‌های نوروزی

۶ توصیه درباره رزرو سفر‌های نوروزی

رسانه قطبنما: با نزدیک‌شدن به نوروز و فصل سفر‌ها، بازار پکیج‌ها و تور‌های مسافرتی داغ‌تر از همیشه است. از تور‌های بوم‌گردی و ماجراجویی گرفته تا سفر به مناطق بکر یا اقامت در لوکس‌ترین هتل‌های خارجی، از نمونه تورهایی است که در این ایام برگزار می‌شود. اما مسافران در انتخاب و خرید بهترین تور مسافرتی، باید به چه نکاتی توجه کنند؟ آیا شما به‌عنوان یک مسافر، از حقوق خود در برابر قرارداد‌‌ تور‌های مسافرتی خبر دارید؟ در ادامه به ۶ نکته کلیدی اشاره کرده‌ایم که قبل از رزرو تور یا اقامت خود باید به آنها دقت کنید:

۱. قوانین سفر در مقصد

قوانین سفر به مقصدمتناسب با میزان شیوع کرونا، قوانین و شرایط مختلفی برای ورود به مقاصد مختلف جهان وجود دارد؛ از الزام ارائه گواهی واکسیناسیون گرفته تا انجام تست «PCR» در بدو ورود و ارائه گواهی واکسن برای ورود به اماکن عمومی. این در حالی است که به‌تازگی اتحادیه اروپا از لغو ممنوعیت سفر‌های غیر‌ضروری شهروندان واکسینه کشور‌های ثالث به مقاصد اروپایی خبر داده است.

بدین‌ترتیب به‌نظر می‌رسد، رفته رفته محدودیت‌ سفر‌های توریستی در حال کاهش است.

همچنین با توجه به توصیه کشور‌ها به پرهیز از سفر‌های غیرضروری به مناطق قرمز با شیوع بالا، مسافران باید پیش از سفر به رنگ‌بندی مقاصد جهانی و شهر‌های داخلی کشور توجه کنند.

پیشنهاد قطب‌نما 

۲. مطالعه دقیق قرارداد تور یا اقامت

مطالعه قرارداد تور و درخواست دریافت آن از آژانس مسافرتی یا وب‌سایت رزرواسیون، یکی از مهم‌ترین نکات قبل از رزرو هر تور یا پکیج است. مهم‌ترین نکاتی که مسافران باید در قرارداد تور به آن توجه کنند، این موارد است:

 • جزییات خدمات تور

 • تورلیدر، ترانسفر، اقامتگاه، بیمه مسافرتی، بلیت رفت‌وبرگشت، اقامت در هتل، اخذ ویزا و...
 • شرایط لغو یا استرداد

 • بررسی امکان تغییر زمان سفر یا لغو آن، نحوه بازپرداخت هزینه، حداکثر زمان امکان تغییر برنامه و...
 • نحوه پرداخت هزینه تور

 • امکان پرداخت در مقصد، میزان ودیعه مورد‌نیاز برای رزرو تور، حداکثر زمان برای تسویه حساب، بررسی تخفیفات موجود، هزینه بلیت کودکان

۳. برنامه‌ روزانه تور‌

شرح کوتاهی از برنامه روزانه سفر، نام و زمان بازدید از جاذبه‌ها، هزینه احتمالی بازدید‌ از آن‌ها، جزئیات زمان صرف وعده‌های غذایی یا برگشت به هتل و... به مسافران کمک می‌کند تا با آگاهی و آمادگی بیشتری تور موردعلاقه خود را رزرو کنند.

۴. بررسی مشخصات اقامتگاه درنظرگرفته‌شده

اغلب آژانس‌ها و سایت‌‌های رزرواسیون، نام و آدرس مرکز اقامتی، هزینه اقامت در اتاق‌های دو یا چند تخته، درجه هتل (از یک تا ۵ ستاره)، نحوه پذیرایی از مهمان (صبحانه، ناهار یا شام) را در پکیج‌های خود ذکر می‌کنند. اما مسافران برای اطمینان بیشتر می‌توانند به وب‌سایت رسمی آن هتل یا اقامتگاه یا پلتفرم‌های رزواسیون آنلاین داخلی و خارجی که امکان دیدن بازخوردهای مسافران قبلی را به آفراد می‌دهد مراجعه و مشخصات آن را به صورت دقیق بررسی کنند. مهم‌ترین مواردی که مسافران باید درباره اقامتگاه موردنظر‌شان به آن دقت کنند عبارتند از:

 • رتبه‌بندی مرکز اقامتی در پلتفرم‌های رزرواسیون
 • مشخصات اتاق‌ها
 •  جاذبه‌های اطراف
 •  پروتکل‌های بهداشتی
 • بررسی دیدگاه مسافران قبلی
 •  امکانات رفاهی و تفریحی
 • امکانات ویژه برای افراد با ناتوانی جسمی
 • قوانین پذیرش کودکان یا ورود حیوانات خانگی

۵. شرایط ویژه تور‌ها

شرایط ویژه تور‌هایکی مهم‌ترین ویژگی‌ تور‌ها، به‌خصوص تور‌های طبیعت‌گردی، حیات‌وحش و ماجراجویانه، درجه سختی (Tour Level) آن‌ها است. این‌ تور‌ها متناسب با میزان فعالیت‌ مسافران از پیاده‌روی گرفته تا دوچرخه‌سواری یا کوه‌نوردی، درجه سختی مسیر و گروه‌های سنی مجاز، به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. مسافران باید متناسب با شرایط بدنی، میزان آمادگی خود و اعضای خانواده، درجه سختی تور‌های را بسنجند. گفتنی است تور‌ها با درجه سختی بالا، اغلب برای مسافران با سن بالا، زنان باردار، کودکان و افراد ضعیف مناسب نخواهد بود.

۶. خرید از آژانس‌های معتبر

مسافران پیش از رزرو سفر، به مقایسه قیمت تور‌ها، هتل‌ها و بلیت‌های پرواز در پلتفرم‌های متفاوت می‌پردازند. اما آنچه که بیش از پیدا‌کردن یک تور ارزان‌قیمت اهمیت دارد، خرید از یک آژانس یا پلتفرم مسافرتی معتبر است؛ خواه آنلاین باشد، خواه آفلاین. مسافران باید در کنار مقایسه قیمت‌ها، خدمات تور‌ و میزان پاسخگویی و تعهد شرکت‌ها در برابر مسافران را بررسی کنند و در نهایت بر اساس بهترین خدمات و مقرون‌به‌صرفه‌ترین قیمت، پکیج سفر خود را انتخاب کنند. بررسی کانال‌های ارتباطی آژانس‌ها در شبکه‌های اجتماعی و میزان پاسخگویی آن‌ها به نظرات و شکایات افراد یا تماس با واحد فروش شرکت‌ها از دیگر کارهایی است که مسافران می‌توانند برای اطمینان  بیشتر انجام دهند.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

بهترین آژانس های مسافرتی تهران از نظر مردم | آدرس + تلفن
 

مطالب مرتبط