سفر بدون ماشین به شمال؛ چطور بدون خودرو شخصی به شمال برویم؟

سفر بدون ماشین به شمال؛ چطور بدون خودرو شخصی به شمال برویم؟

در گالری تصاویر گوشی یا آلبوم خاطرات که بگردید، به احتمال قوی یکی دوتا تصویر از خودتان به همراه عزیزان یا دوستان پیدا خواهید کرد که شاد و خندان، در کنار دریای خزر یا جنگل‌های سرسبز شمالی ایستاده‌اید و از نعمت‌های مادر زمین لذت می‌برید. جالب اینجاست که این لبخندهای زیبا و خاطرات به یاد ماندنی، حتی با سفر بدون ماشین به شمال هم خلق می‌شوند!

اگر به نظرتان عجیب می‌آید و کنجکاو شده اید، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به شما ثابت کنیم شمال گردی و خاطره سازی کنار ساحل، در گرو همراهی یک چهارچرخ همه چیز تمام نیست!

سفر بدون ماشین به شمال؛ مگر می‌شود؟

برای خیلی از ما، نیمی از لذت شمالگردی با طی جاده‌های زیبای جنگلی، مسیرهای پرپیچ و خم و مه آلود، جیغ کشیدن‌های هیجان زده در تونل و دوردور با ماشین در ساحل دریا محقق می‌شود. اما با سفر بدون ماشین به شمال، چطور می‌توان از این جذابیت‌ها بهره برد؟

دلایل زیادی وجود دارد که گزینه سفر با ماشین شخصی برای درصد زیادی از هم وطنان عملی نباشد. شاید خودروی سبک و کم جانی داشته باشید که تاب و توان مسافرت طولانی، آن هم در جاده‌های بارانی شمالی یا ماسه‌های ساحل رودخانه و دریا را ندارد. شاید خودرویتان در تعمیرگاه جا خوش کرده و حالاحالاها نمی‌شود برای مسافرت رویش حساب کرد. حتی ممکن است ماشین محترم، هنوز در گالری تشریف داشته باشد و شما مشغول پس انداز باشید که صاحبش شوید!

روش‌های مختلف سفر به شمال بدون ماشین شخصی

در ادامه نگاهی به بهترین جایگزین‌های خودرو شخصی برای سفر به شمال خواهیم داشت.

سفر به شمال با اتوبوس، بهترین جایگزین برای سفر بدون ماشین به شمال

یکی از نوستالژیک‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی برای مسافرت‌‌های بین استانی مقاصد دور و نزدیک، اتوبوس است که حداقل یک بار تجربه مسافرت رفتن با آن را دارید. سفر با اتوبوس به عنوان انتخاب سفر بدون ماشین به شمال، دو فایده اصلی دارد:

  1. کل هزینه بلیط برای همه اعضای خانواده یا اکیپ دوستان، خیلی کمتر از مجموع مخارج سوخت و سرویس ماشین شخصی خواهد شد. حتی خرج سفر با اتوبوس نسبت به گزینه‌هایی مثل هواپیما و قطار هم کمتر خواهد بود.
  2. ترمینال‌های اتوبوسرانی تقریباً در همه شهرستان‌ها فعال هستند. حتی می‌توانید کنار عوارضی، پلیس راه یا ایستگاه‌های بین راهی منتظر اتوبوس باشید و با پرداخت هزینه، سوار شوید.

با انتخاب اتوبوس برای مسافرت به شمال بدون ماشین، تا حد زیادی در مخارج گردش در شمال صرفه جویی خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید بخش بیشتری از بودجه را به تفریح و اقامت در شهرهای شمالی اختصاص بدهید و تجربه‌های بیشتری کسب کنید.

انتخاب سواری مسافرتی به جای ماشین شخصی

اگر وسایل فراوانی به همراه دارید، دلبندان خردسال‌تان تحمل سفر با وسایل نقلیه عمومی را ندارند یا حیوان خانگی حساسی دارید که نمی‌توانید در خانه تنهایش بگذارید و باید همراهتان ببرید، سواری‌های دربستی یک گزینه عالی برای سفر بدون ماشین به شمال خواهند بود. در ایام کم ترددی مثل اواخر بهار تا نیمه‌های تابستان، ماه‌های پاییز و اوایل زمستان، هزینه سفر با سواری به ازای هر نفر تا حد مناسبی کمتر از سایر روزهای سال خواهد بود.

سفر بدون ماشین به شمال با قطار

سفر با قطار به شمال بدون ماشین شخصی

به لطف راه اندازی خطوط راه آهن به مقصد شهرهای شمالی، امروزه اکثر ایستگاه‌های راه آهن به شما اجازه می‌دهند مسافرت با قطار را هم در لیست جایگزین‌های بالقوه سفر بدون ماشین به شمال قرار بدهید. قطار یکی از امن‌ترین روش‌های مسافرت زمینی به شمار می‌‌آید و نسبت به خودرو و اتوبوس، راحت‌تر و سریع‌‌تر شما را به مقصد می‌رساند.

مسافرت هوایی، جایگزین عالی برای سفر به رشت بدون ماشین

این گزینه از سفر بدون ماشین به شمال شاید زیادی گرانقیمت به نظر برسد، اما برای عزیزانی که وقت زیادی ندارند یا ساکن شهرهای دور از شمال کشور هستند (به خصوص هم وطنان جنوبی و شرقی)، بسیار مناسب خواهد بود. هزینه و زمانی که برای سفر به شمال با هواپیما صرف می‌شود، مقرون‌به‌صرفه‌تر از سفر جاده‌ای طولانی و خسته کننده است. فکرش را که بکنید، شاید در بعضی شرایط هزینه سفر با هواپیما حتی از مسافرت با ماشین شخصی هم مناسب‌تر تمام شود!

شمالگردی همراه با تورهای مسافرتی

کلمه «تور» را که می‌شنوید، معمولاً چهره همسفران خندان و بشاش به یادتان می‌‌آید که پایه ماجراجویی‌های مختلف هستند. به علاوه خدمات تور، از اقامتگاه‌های دنج و دل‌انگیز، ترانسفر بدون دغدغه، گشت‌های محلی و حتی وعده‌های لذیذ غذا که هر کدام داستانی از پر باران بودن شمال دارند، تایم لذتبخشی برای شما فراهم می‌کنند. به این ترتیب تازه پی می‌برید سفر بدون ماشین به شمال چقدر می‌تواند لذتبخش باشد!

شاید حالا این سوال در ذهن‌تان نقش ببندد که «چگونه این همه نعمت، بدون آنکه جیب را خالی کند، ممکن است؟» جوابش ساده است. تورهای سفری به شمال، یکی از بهترین روش‌ها برای صرفه جویی در هزینه شمالگردی هستند. پکیج‌های تور شمال با ارائه خدمات و توزیع هزینه‌ها بین سفرکنندگان، تخفیف‌های مناسبتی و لحظه آخری، طلسم مخارج سر به فلک کشیده را می‌شکنند و به جای آن تجربه‌ای پربار و به‌صرفه را در قاب خاطرات شما خلق می‌کنند.

اجاره ماشین، بهترین جایگزین برای سفر بدون ماشین به شمال

تمام روش‌های جایگزین برای سفر به شمال بدون ماشین که برشمردیم، مزایای رنگارنگی دارند. اما یک ایراد مشترک بین همه آنها وجود دارد: همگی فقط تا بخشی از مسیر همراهتان هستند و همین که به مقصد رسیدید، شما را به امان خدا می‌سپارند.

به این ترتیب باید برای هر مسیر رفت و برگشت، بارها و بارها دنبال یک وسیله نقلیه بگردید که جای کافی برای همه همراهان داشته باشد. حتی در خیلی از ساعات روز، مثل اواخر شب یا سر ظهر، پیدا کردن یک تاکسی یا ون که شما را به مبداء برگرداند کار حضرت فیل است.

چه باید کرد؟ راه چاره، اجاره یک خودروست که خیال شما را از در اختیار بودن یک وسیله نقلیه جادار، قدرتمند، خوش‌رو و همیشه آماده خدمت راحت کند. چه چیزی بهتر از یک مؤسسه کرایه ماشین که با بهترین شرایط، قیمت‌‌های عالی و تخفیف‌های فوق العاده که در هیچ جای دیگری پیدا نمی‌کنید، لذت سفر را دوچندان کند؟

منظور ما، شرکت اجاره خودرو سپریس است؛ یکی از مؤسسات رنت ماشین محبوب ایرانی که با فراهم آوری امکان اجاره خودرو در مازندران، گیلان و گلستان، گزینه‌ای عالی برای صرفه جویی در هزینه‌های شمالگردی در اختیار شما قرار می‌دهد. برخلاف خیلی از رقبا، سپریس با کارهای اداری اجاره خودرو وقت شما را نمی‌گیرد، هزارتا کاغذ و امضا از شما نمی‌خواهد و نیازی نیست از مدارک دوران تحصیلات گرفته تا گواهی اشتغال فعلی‌تان را تحویل بدهید.

مزیت بزرگ این شرکت ایرانی، ارائه تمام خدمات به صورت آنلاین است. یعنی شما می‌توانید تنها در عرض چند دقیقه لیست اجاره خودرو در شمال (به خصوص اجاره خودرو در رشت) را چک کنید، خودرویی که بهترین و بیشترین امکانات را برای شما دارد انتخاب کنید و برای اجاره آن درخواست بدهید. حتی می‌توانید بسته به نیازهای خود، انواع ون‌های جادار یا خودروهای مخصوص مسافرت‌های دسته جمعی را نیز با شرایط عالی و قیمت مناسب کرایه کنید.

عقد قرارداد به صورت آنلاین انجام می‌شود و می‌ماند تحویل خودرو که با انجام هماهنگی با میزبان ماشین، به راحتی صورت می‌پذیرد. به علاوه کارشناسان سپریس 24 ساعته آماده خدمت رسانی و راهنمایی شما هستند تا از سفر لذتبخش و امن شما اطمینان حاصل نمایند.

نکته‌هایی برای سفر لذتبخش به شمال بدون خودرو شخصی

یکی از شیرین‌ترین بخش‌های سفر بدون ماشین به شمال، شب‌هاییست که زیر یک سقف ناشناس سپری می‌شود. اقامتگاه‌های لوکس با چشم‌اندازهای وسوسه‌انگیز ممکن است قلب‌تان را بلرزانند، اما بدانید و آگاه باشید که جیب‌تان را به لرزه می‌ندازند! اغلب می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت، خانه‌های بومی و کمپ‌ها را پیدا کنید که نه تنها هزینه‌ی کمتری دارند، بلکه فرصتِ آشنایی با فرهنگ و زندگی محلی شمال را به شما می‌دهند. حتی اگر به دنبال تجربه‌ای هیجان‌انگیز هستید، چادر زدن در دل طبیعت، زیر آواز باران و در میان نسیم دریا می‌تواند خاطره‌ای بی‌بدیل بسازد. از همه مهم‌تر، ارزان هم هست!

در ایام عید که سفر به شمال بسیار پر رونق است، برای کاهش هزینه سفر به شمال بدون ماشین شخصی، می‌توانید اقامت در مناطقی که گردشگران کمتری دارند را امتحان کنید. گرچه معمولا این مکان ها کمی دور از دسترس هستند، اما می توانید با اجاره خودرو در نوروز یا هزینه ای اندک در یکی از روستاهای دنج و سرشار از آرامش اطراف شهرهای شمالی، یک اتاق با یک خانه اجاره کنید. همچنین، با سفر در خارج از فصل گردشگری (مثلاً اواخر بهار یا فصل پاییز) بی‌هیاهو و شلوغی، می‌توانید از قیمت‌های بسیار مناسب‌تری بهره‌مند شوید و همچنان از زیبایی‌های شمال ایران لذت ببرید.

سخن آخر

حالا می‌دانید وقتی می‌گوییم می‌‌شود سفر بدون ماشین به شمال داشت و لذت برد، کاملاً از روی منطق و تجربه صحبت می‌کنیم. همانطور که باهم بررسی کردیم، یکی از گزینه‌های فوق العاده مفید برای سفری بی‌‌دردسر و لذتبخش، رنت خودرو از مؤسسه سپریس است. اگر قصد دارید برای نوروز، آرزوهایتان برای سال نو را در گوش دریا زمزمه کنید و از رویش دوباره زندگی در جنگل‌های شاداب به وجد بیایید، بهترین همسفر برای شما یک خودروی اجاره‌ای در شمال در اختیار خواهد بود. پیشاپیش سال نوی خوبی را آرزو می‌کنیم و امیدواریم بهترین تصمیم را برای سفر به شمال بدون ماشین بگیرید!

مطالب مرتبط