مرکز تجارت جهانی دبی؛ پیشروترین مقصد رویداد خاورمیانه

مرکز تجارت جهانی دبی؛ پیشروترین مقصد رویداد خاورمیانه

رسانه قطبنما: رویدادهای مرکز تجارت جهانی دبی (DWTC) در سال ۲۰۲۳ میلادی حدود ۵ میلیارد دلار تولید اقتصادی داشته است. این مرکز نمایشگاهی در سال گذشته میلادی در مجموع میزبان ۲.۴۷ میلیون شرکت‌کننده و ۳۰۱ رویداد بود. از این تعداد، ۷۶ مورد رویدادهای بزرگی بودند که ۱.۵۴ میلیون شرکت‌کننده را به‌خود جذب کردند. منظور از رویدادهای بزرگ، رویدادهایی است که بیش از ۲ هزار نفر شرکت‌کننده داشته است.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، براساس گزارش ارزیابی تاثیر اقتصادی مرکز تجارت جهانی دبی، ۷۶ رویداد بزرگی که در سال ۲۰۲۳ میلادی در این مرکز برگزار شده است در مجموع منجربه ۱۸.۳ میلیارد درهم تولید اقتصادی شده است که از این میزان ۱۰.۵۳ میلیارد درهم در اقتصاد دبی باقی‌مانده است. ۴۶ درصد از افرادحاضر در این رویدادها نیز از خارج از امارات در این رویدادها شرکت کرده‌اند که نشان از افزایش ۵۳ درصدی مشارکت بین‌المللی دارد. رویدادهای بزرگ DWTC همچنین سبب ایجاد ارزش افزوده ناخالص ۲.۸۷ میلیارد دلاری (GVA) در اقتصاد دبی شده است که معادل ۵۸ درصد از کل تولید اقتصادی دبی است.

نگاهی به فهرست رویدادهای برگزارشده در مرکز تجارت جهانی دبی نیز نشان می‌دهد این رویدادها از نظر استراتژیک هم‌راستا با اولویت‌های اقتصادی دبی ازجمله پیشرفت در زمینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، پزشکی، فناوری اطلاعات (IT)، امنیت غذایی، هتل و غیره است. این بخش‌های در مجموع ۵۹ درصد از ارزش افزوده ناخالص اقتصاد دبی را تشکیل می‌دهند. برگزاری این رویدادها همچنین منجر به رونق مستقیم بخش‌های مکمل مثل هتل‌ها، سفرهای هوایی و حمل‌ونقل شده است.

گردشگری مایس یا MICE Tourism بخشی از صنعت گردشگری است که به‌طور کلی شامل فعالیت‌ها و رویدادهای تجاری می‌شود‌. کلمه MICE از ترکیب ۴ واژه زیر تشکیل شده است:

  • Meetings: به‌معنی جلسات و ملاقات‌های کاری
  • Incentives: به‌معنی ایجاده انگیزه و برنامه‌ریزی سفر برای کارمندان یک شرکت به منظور پاداش یا آموزش
  • Conventions: به‌معنی گردهمایی‌های عمومی و کنفرانس‌های آکادمیک که توسط سازمان‌‌ها و انجمن‌های بین‌المللی میزبانی می‌شوند‌
  • Events or Exhibitions: به‌معنی رویدادهای ورزشی یا فرهنگی و نمایشگاه‌‌های تجاری

هلال سعید الماری، مدیر کل DWTC، گفت: «دستاوردهای سال ۲۰۲۳ میلادی DWTC، نشان می‌دهد که بخش MICE دبی همچنان یکی از ستون‌های اصلی در انعطاف‌پذیری مالی و رشد دبی و موید توسعه اجتماعی-اقتصادی پایدار است. افزایش مشارکت بین‌المللی و تاثیر اقتصادی قابل‌توجهی که صنعت رویداد در بخش‌های مختلف مثل سفر، اقامت و خرده‌فروشی، ایجاد می‌کند نشان‌دهنده تعهد دبی به پیشبرد گردشگری تجاری است.»

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط