در اکسپو حج ۲۰۲۳ چه گذشت؟

۳۵۰ میلیارد دلار : ارزش بازار گردشگری حج عربستان تا ۲۰۳۲

۳۵۰ میلیارد دلار : ارزش بازار گردشگری حج عربستان تا ۲۰۳۲

رسانه قطبنما: اکسپوی حج ۲۰۲۳، با حضور ۵۶ کشور از جمله ایران و با شرکت ۲۰۰ غرفه‌دار، در شهر جده عربستان برگزار شد. عربستان با نمایش ‌دستاوردها و ایده‌های نوین حج و عمره در این نمایشگاه، در تلاش است با تغییر رویکرد در خدمات‌رسانی، درآمد بلندپروازانه خود از حج و عمره را محقق کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عربستان به‌عنوان بخشی از برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ خود متعهد است تا پایان سال ۲۰۳۰ میلادی تعداد زائران را به سالانه ۶ میلیون نفر افزایش دهد. این کشور در سال ۲۰۲۲ میلادی، دسترسی حج را برای زائران ۱۸ تا ۶۵ ساله که به‌طور کامل واکسینه شده و مبتلا به بیماری‌های مزمن نبودند، محدود کرد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۹، این کشور میزبان ۲.۵ میلیون زائر بود. در سال ۲۰۲۰، به‌دلیل همه‌گیری کرونا، تعداد زائران از داخل عربستان به ۱۰ هزار نفر محدود شد اما در سال ۲۰۲۲ در مجموع یک میلیون زائر خارجی در مراسم حج حضور یافتند.  

به‌گفته کارشناسان، حج و عمره نقش مهمی در صنعت گردشگری عربستان دارد و ارزش بازار گردشگری حج عربستان تا سال ۲۰۳۲ به بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

حالا توفیق الربیعه، وزیر حج و عمره عربستان رویداد اکسپو حج ۲۰۲۳ از بازگشت تعداد زائران حج به قبل از شیوع کرونا و حذف محدودیت سنی حج امسال خبر داده است. حج تمتع امسال از ۵ تیر ۱۴۰۲ (۲۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی) آغاز خواهد شد.

همچنین در رویداد اکسپو حج ۲۰۲۳ که با حضور مقامات دولتی، کارشناسان صنعت سفر و مهمان‌نوازی، هنرمندان، تهیه‌کنندگان غذا، پژوهشگران، امدادگران، مبتکران و کارآفرینان برگزار شد، عربستان از راه‌اندازی کارت هوشمند با هدف ارتقای تجربیات زائران از طریق راهکارهای الکترونیکی خبر داد. سیستم کارت هوشمند حاوی اطلاعات شخصی، مسکونی و بهداشتی کاربران خواهد بود.

نمایشگاه حج ۲۰۲۳ همچنین میزبان چالش «Hajj Hackathon» بود که هدف آن گردآوری خلاقان، مبتکران فناوری و توسعه‌دهندگان تجاری، برای توسعه ایده‌ها و راه‌حل‌هایی برای بهبود ارائه خدمات به زائران حج و عمره بود. شرکت‌های خصوصی و استارتاپ‌ها نیز ایده‌های جدیدی را در نمایشگاه حج ۲۰۲۳ به نمایش گذاشتند. استارت‌آپ سعودی Tawkeel نیز در این نمایشگاه حضور داشت. این استارتاپ، به مسلمانان در سراسر جهان کمک می‌کند تا مناسک را به نمایندگی از دیگران ادا کنند و به کاربران این امکان را می‌دهد تا فردی را که در حال انجام مراسم است از طریق اپلیکیشن ردیابی کنند، یا از آن‌ها بخواهند که دعاهای خاصی را بخوانند.

آخرین اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» دنبال کنید. 

مطالب مرتبط