نمایشگاه گردشگری برلین (ITB Berlin) | اطلاعات جامع

نمایشگاه گردشگری برلین (ITB Berlin) | اطلاعات جامع

رسانه قطبنما: نمایشگاه ITB برلین، پیشروترین نمایشگاه تجاری گردشگری جهان است؛ نمایشگاهی که فرصتی بی‌نظیر برای آشنایی با کشورها و مناطق مختلف در سراسر جهان فراهم می‌کند و آخرین و جدیدترین روندهای گردشگری جهان را به مخاطبان خود ارائه می‌دهد.

نمایشگاه ITB برلین، هر سال در ماه مارس میلادی، بیش از ۱۰ هزار غرفه‌دار از ۱۸۰ کشور جهان را گرد هم می‌آورد تا نوآورانه‌ترین محصولات و خدمات خود در صنعت گردشگری را به نمایش بگذارند. اما هدف از برگزاری این نمایشگاه چیست؟ چرا شرکت کردن در نمایشگاه ITB برلین اهمیت دارد؟ در این مطلب درباره نمایشگاه ITB برلین بیشتر خواهیم گفت.

درباره نمایشگاه گردشگری ITB برلین

نمایشگاه ITB برلین (مخفف Internationale Tourismus Börse)، از سال ۱۹۶۶ میلادی با حضور تنها ۵ کشور شرکت‌کننده، کار خود را آغاز کرد؛ از آن زمان تاکنون، این نمایشگاه به یکی از بزرگ‌ترین و موثرترین نمایشگاه‌های تجاری سفر و گردشگری جهان تبدیل شده است که بیش از ۱۸۰ هزار بازدیدکننده از سراسر جهان را گرد هم می‌آورد.

در نمایشگاه ITB برلین، بازدیدکنندگان می‌توانند از مقاصد گوناگون در نقاط مختلف جهان، اپراتورهای تور، توسعه‌دهندگان سیستم رزرواسیون، شرکت‌های هواپیمایی، هتل‌ها و سایر خدمات و مشاغل مرتبط با گردشگری بازدید کنند. علاوه بر آن، این نمایشگاه بستر مناسبی برای رشد و توسعه مقاصد و مشاغل گردشگری و همچنین پیشرفت و افزایش آگاهی فعالان گردشگری و اهالی سفر نیز به شمار می‌رود. 

اهمیت نمایشگاه ITB برلین

 نمایشگاه ITB برلین

این نمایشگاه فرصت‌های بسیاری در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد؛ فرصت‌هایی همچون شرکت در کنفرانس‌ها و رویدادهای مختلف و شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات تجاری. بنابراین اگر فعال، متخصص، مشتری یا یک تازه‌کار در صنعت سفر و گردشگری هستید، نباید فرصت حضور در نمایشگاه گردشگری ITB برلین را از دست بدهید؛ چرا که این نمایشگاه:

  • بزرگ‌ترین نمایشگاه تجاری گردشگری جهان است؛
  • اطلاعات ارزشمندی درباره آخرین روندهای صنعت گردشگری ارائه می‌دهد که می‌تواند باعث رشد کسب‌و‌کارتان شود؛
  • هتل‌ها، اپراتورهای تور و بسیاری دیگر از ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری از بیش از ۱۸۰ کشور جهان، خدمات و محصولات خود را در این رویداد ارائه خواهند کرد؛
  • امکان ملاقات با همه فعالان مرتبط با صنعت گردشگری را فراهم می‌کند و بر گسترش ارتباطات و مشارکت اهالی سفر تاثیرگذار است.

اهداف نمایشگاه گردشگری برلین

هدف اصلی رویداد ITB برلین ارائه تجربه به بازدیدکنندگان از طریق برقراری تعامل شخصی با مردم سراسر جهان است. اهداف این نمایشگاه را می‌توان در بخش‌های مختلف صنعت گردشگری بررسی کرد:

۱. بخش کسب‌و‌کار

 ITB برلین شرکت‌ها را در کانون توجه قرار می‌دهد و شرایطی را فراهم می‌کند تا آن‌ها بتوانند به‌طور کامل محصولات و خدمات خود را ارائه دهند؛ شرایطی که کاملاً با اهداف سازمانی آن‌ها هماهنگ است.

۲. شبکه‌سازی

نمایشگاه ITB برلین در شبکه‌سازی‌های هدفمند نیز بسیار موثر عمل می‌کند. در واقع، یکی از مهم‌ترین اهداف این نمایشگاه، تسهیل ارتباطات تجاری در صنعت گردشگری بین‌المللی و ارتباط مستقیم و کارآمد فعالان گردشگری است.

۳. محتوا

در کنوانسیون ITB برلین، گرایش‌ها و موضوعاتی بررسی می‌شود که صنعت گردشگری را به حرکت درمی‌آورد؛ در سخنرانی‌های مهم‌ این کنوانسیون که به‌صورت موازی با نمایشگاه ITB برگزار می‌شود، بسیاری از این موضوعات با سخنرانی‌های فعالان برتر گردشگری جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۴. اخبار و اطلاعات

از دیگر اهداف این نمایشگاه، ارائه اخبار و اطلاعات به‌روز به شرکت‌کنندگان است. در واقع، شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه از طریق مصاحبه‌ها، مقالات و ویدیوهای مختلف، از مهم‌ترین روندهای فعلی گردشگری و اخبار این صنعت اطلاع خواهند یافت.

۵. مسئولیت‌پذیری

نمایشگاه ITB برلین، به‌عنوان نمایشگاه تجاری پیشرو صنعت گردشگری جهان، مسئولیت‌های زیست محیطی و اجتماعی در گردشگری را نیز فراموش نمی‌کند. ITB برلین در تلاش است مسائلی چون حقوق بشر، عدالت اجتماعی، آب‌و‌هوا، حفاظت از محیط زیست و رفاه حیوانات را نیز ترویج کند.

مخاطبان نمایشگاه ITB برلین

 نمایشگاه ITB برلین

طبق آنچه پلتفرم تخصصی گردشگری و هتلداری Revfine تحلیل کرده است، مخاطبان نمایشگاه ITB برلین می‌توانند عموم مردم باشد. در واقع این نمایشگاه برای عموم مردم جالب است؛ چراکه فرصتی منحصربه‌فرد را برای کاوش در جهان، تنها در چند ساعت فراهم می‌کند. علاوه بر آن، در این نمایشگاه، بازدیدکنندگان در هر سنی می‌توانند فرهنگ‌های جدید را کشف کنند، تجربیات مختلف به دست آورند، از زیباترین مقاصد دیدن کنند و یا حتی اطلاعاتی درباره سفر بعدی خود به دست آورند. اما به‌طور مشخص مخاطبان اصلی این نمایشگاه گروه‌های زیر هستند:

  • مقامات و تصمیم‌گیرندگان گردشگری کشورهای مختلف
  • کارشناسان گردشگری
  • مشتریان بخش سفر و گردشگری
  • متخصصان نوپای حوزه سفر 

نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

با شروع همه‌گیری کرونا، از سال ۲۰۲۰ میلادی نمایشگاه گردشگری ITB برلین به‌صورت مجازی و از طریق پلتفرم‌های مجازی برگزار شد. اکنون پس از ۳ سال، این نمایشگاه در سال ۲۰۲۳ میلادی به‌صورت حضوری به استقبال بازدیدکنندگان خواهد رفت. این نمایشگاه، بر خلاف سال‌های قبل که از چهارشنبه تا یکشنبه برگزار می‌شد، در سال ۲۰۲۳ میلادی در ۳ روز متوالی از سه‌شنبه تا پنجشنبه برگزار خواهد شد. کشور گرجستان در سال ۲۰۲۳ میلادی، اسپانسر میزبان است و این رویداد را در عصر دوشنبه در ۶ مارس به‌طور رسمی افتتاح خواهد کرد. 

تقاضاهای مطرح‌شده در نمایشگاه‌های تجاری جهانی سال‌های اخیر به‌طور قابل‌توجهی تغییر کرده است. به همین دلیل، ITB برلین در تلاش است که امسال تمرکز خود را بیشتر بر نمایشگاه‌های شرکتی و همچنین بازدیدکنندگان تجاری (B2B)، مشتریان، رسانه‌ها و همچنین محتوا و شبکه‌سازی قرار دهد. به‌گفته دیوید روتز، رئیس ITB برلین، این نمایشگاه منحصرا به‌عنوان یک نمایشگاه B2B برگزار خواهد شد و هدف آن، این است که به‌عنوان یک عامل سرعت‌بخش در صنعت گردشگری جهان عمل کند. 

همچنین مانند سال‌های گذشته، در سال ۲۰۲۳ میلادی نیز کنوانسیون بین‌المللی ITB برلین به موازات این نمایشگاه در محل برگزاری آن برقرار خواهد بود و جلسات منتخب نیز به‌صورت زنده در itb.com پخش می‌شود. در این کنوانسیون، روندهای فعلی صنعت گردشگری معرفی خواهند شد و شخصیت‌های مهم این صنعت روی صحنه خواهند آمد.

مکان برگزاری نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

 نمایشگاه ITB برلین 2023

نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳ در مرکز نمایشگاهی برلین، یعنی Messe Berlin برگزار خواهد شد. Messe Berlin که به‌عنوان اکسپو سیتی برلین نیز شناخته می‌شود، با مساحت بیش از ۱۷۰ هزار متر مربع و ۲۶ سالن نمایشگاهی، هر سال میزبان بزرگ‌ترین رویدادهای جهان قرار می‌گیرد.

زمان نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳، از روز سه‌شنبه ۷ مارس تا پنجشنبه ۹ مارس (۱۶ تا ۱۸ اسفند ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد. ساعت کاری این نمایشگاه از ۱۰:۰۰ صبح تا ۱۸:۰۰۰ خواهد بود.

حضور ایران در نمایشگاه گردشگری ITB برلین

شرکت‌های حوزه گردشگری و هتلداری ایران در سال‌های گذشته برای معرفی ظرفیت‌های خود و البته گردشگری ایران، در نمایشگاه بین‌المللی ITB برلین شرکت می‌کردند. پیگیری‌های مداوم «رسانه قطبنما» از مسئولان وزارت گردشگری و فعالان بخش خصوصی درباره حضور ایران در نمایشگاه ITB سال ۲۰۲۳ میلادی، تا لحظه انتشار این مطلب بی‌نتیجه مانده است؛ اما به نظر می‌رسد که فعالان بخش خصوصی قصد دارند امسال نیز در این نمایشگاه شرکت کنند. تاکنون جزئیات بیشتری در این خصوص به رسانه‌ها اعلام نشده است.

در نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۲ چه گذشت؟

به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۲، برای سومین سال متوالی به‌صورت مجازی در وب‌سایت itb.com میزبان فعالان صنعت گردشگری سراسر جهان بود؛ پویایی، تغییرات صنعت گردشگری، دیجیتالی‌‌کردن، پایداری و انعطاف‌پذیری از موضوعاتی بود که در این نمایشگاه به آن‌ها پرداخته شد.

در این نمایشگاه مجازی، بیش از ۶۰ هزار شرکت‌کننده از ۱۲۵ کشور دنیا ثبت‌نام کردند و همچنین بیش از ۱۰۰ جلسه با حضور ۲۲۳ سخنران در این رویداد برگزار شد. یک روز از این نمایشگاه مجازی، به برنامه «روز کسب‌و‌کارهای دیجیتالی» اختصاص داشت که به ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت‌کننده از ۹۶ کشور این فرصت را داد تا به تبادل نظر و تجارت مجازی از هر نقطه از جهان بپردازند. این برنامه یکی از بخش‌های جدید نمایشگاه ITB برلین بود که هدف آن گسترش پایگاه مشتریان فعلی برای دستیابی به مخاطبان جدید بود. 

 نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

بزرگ‌ترین رویداد تجاری گردشگری جهان

به‌طور کلی نمایشگاه‌های گردشگری فرصت بسیار خوبی برای فعالان این صنعت در سراسر جهان فراهم می‌کنند. نمایشگاه گردشگری ITB برلین نیز یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های جهان است که به‌عنوان نمایشگاهی پیشرو در صنعت سفر شناخته می‌شود. این نمایشگاه، علاوه بر رضایت بالای بازدیدکنندگان، برای غرفه‌داران و شرکت‌کنندگان نیز بسیار اهمیت دارد و تا حد بسیاری به توسعه و پیشرفت آن‌ها کمک می‌کند.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

نمایشگاه گردشگری BIT میلان ۲۰۲۳ | اطلاعات جامع

مطالب مرتبط