فستیوال کوچه، بستر رشد گردشگری بوشهر

فستیوال کوچه، بستر رشد گردشگری بوشهر

رسانه قطبنما: اشکان بروج، مدرس و فعال حوزه گردشگری، گفت: «نام فستیوال کوچه به یکی از شاخص‌ترین معرف‌های بوشهر تبدیل شده است و بستر رشد گردشگری بوشهر از «کوچه‌» و «پس‌کوچه‌های» آن می‌گذرد.»

به‌گزار خلیج فارس، بروج در کارگاه آموزشی تولید محتوای گردشگری که در قالب رویداد فرهنگی کوچه برگزار گردید، گفت: «صنعت گردشگری، صنعت خاطره‌فروشی و رویافروشی است. از طرف دیگر صنعت گردشگری از بیرون مانند یک بالون زیباست که با یک باد گرم اوج می‌گیرد و اما بسیار آسیب‌پذیر است. این تفسیر باعث شد تا نام این کارگاه «سفر با بالون رویا فروشی» و با محوریت تولید محتوای گردشگری انتخاب شود.»

این فعال حوزه گردشگری گفت: «در این کارگاه از چیستی و پیشینه محتوا تا آینده آن در متاورس و هوش مصنوعی صحبت کردیم و سپس انواع محتوا و شاکله آن بررسی شد.»

اشکان بروج خاطرنشان کرد: «بخش دیگر این کارگاه، بررسی بیش از ۱۳۰ نوع محتوای موجود و همچنین گستردگی دنیای رسانه تشریح بود و آموختیم که اینستاگرام، تنها رسانه موثر در جهان نیست.»

وی عنوان کرد: «در نخستین سال برگزاری فستیوال کوچه، موفق به حضور در آن نشدم و با دیدن تصاویر آن، شیفته بوشهر شدم. به‌عقیده من، فستیوال کوچه یک بستر است اما قصه رشد بوشهر در پس‌کوچه‌ها رخ می‌دهد. برای شناخت بوشهر و مردم آن باید به کوچه ها، کافه‌ها، شهرهای دیگرِ این استان و دیگر جاذبه‌های آن سفر کرد و با مردم این شهر تعامل داشت.»

اشکان بروج گفت: «فستیوال کوچه هرساله در حال پربارتر شدن است و در سال‌های عدم فعالیتش، این خلأ به شدت احساس می‌شد. این روزها به‌محض شنیدن کلمه فستیوال کوچه، نام بوشهر به ذهن می‌آید و به‌محض شنیدن نام بوشهر، یکی از بولدترین جاذبه‌ها، فستیوال کوچه است.»

وی عنوان کرد: «مسیر توسعه گردشگری استان بوشهر از طریق فستیوال، مسیر درستی است و امسال سال گرایش مردم به بوشهر و حضور بوشهر در مسیرهای گردشگری ایران است. اما برای سال‌های آینده باید فکرهای متفاوت‌تر و ایده‌های جدیدتری را در تداوم این رویداد پیش‌بینی کرد.»

این راوی و راهنمای گردشگری نوین گفت: «بوشهر را مردمانش بوشهر می‌کنند و نه جاذبه‌های گردشگری آن. قصه‌های مردم، موسیقی، گپ زدن، دورهمی و غیره جاذبه‌های اصلی این شهر هستند.» وی اضافه کرد: «باید با برنامه‌ریزی جدید، فستیوال کوچه یا رویدادهای جدیدی را برای فصول غیر پیک گردشگری بوشهر برنامه‌ریزی کرد.»

بروج گفت: «برای توسعه گردشگری بوشهر باید ۵ اصل دسترسی پذیری، اقامتگاهی، رستوران و کافه، جاذبه‌ها و دست‌اندرکاران تجاری گردشگری به‌صورت متوازن رشد کنند.»

وی ابراز امیدواری کرد: «افق روشنی را برای گردشگری بوشهر پیش‌بینی می‌کنم و توصیه دارم از همین تابستان، خود را برای افق ۱۴۰۳ و پس از آن آماده کنید.»

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط