UNWTO: گردشگری ذهن‌ها را باز می‌کند

ابتکار جدید برای تبلیغ مقاصد ناشناخته سفر

ابتکار جدید برای تبلیغ مقاصد ناشناخته سفر

رسانه قطبنما: سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در راستای تغییر عادات سفر مسافران سراسر جهان، ابتکار «گردشگری ذهن‌ها را باز می‌کند» (TOURISM OPENS MINDS) را راه‌اندازی کرد. هدف از این ابتکار، تشویق کشورها، رهبران بخش گردشگری و مصرف‌کنندگان به داشتن یک ذهن باز در انتخاب مقصد سفر است تا نقش قدرتمندی را که گردشگری در پیوند فرهنگ‌ها و ترویج جهانی به‌هم پیوسته‌تر و هماهنگ‌تر ایفا می‌کند را به نمایش بگذارد.

به‌گزارش رسانه قطبنما، ابتکار «گردشگری ذهن‌ها را باز می‌کند» در جریان جشن‌ روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ در ریاض، پایتخت عربستان، اعلام شد تا از نمایندگان گردشگری که از سراسر جهان در این شهر گرد هم آمده بودند بخواهد فعالانه برای تبلیغ مقاصد جدید و کمترشناخته‌شده اقدام کنند. در همین راستا از نماد جدید این ابتکار نیز رونمایی شد که با الهام از رنگ‌ پرچم همه کشورهای جهان طراحی شده است تا قدرت گردشگری و همکاری کشورها در تقویت ارتباطات فرهنگی و رشد پایدار را یادآور شود. بر اساس این ابتکار، از همه رهبران گردشگری خواسته شد تا با موافقت با این طرح ویژه، متعهد به انجام موارد زیر شوند:

  • مهمان‌نوازتر و دسترس‌پذیرتر کردن مقاصد کمتر شناخته شده
  • فراهم کردن زمینه‌ تشویق سفر به مقاصد کمتر شناخته شده
  • داشتن ذهنی بازتر نسبت به فرهنگ‌ها و مقاصد جدید

گردشگری در حال بهبود است اما با همان الگوهای قدیمی

طبق داده‌های جدید UNWTO، صنعت سفر با قدرت در مسیر بهبود از تأثیرات همه‌گیری کرونا است؛ با این حال، تعداد کمی از گردشگران قصد دارند با شروع دوباره سفرها، به‌دنبال مقاصد جدید یا متفاوت باشند.

بر اساس بارومتر جهانی UNWTO، تعداد گردشگران ورودی بین‌المللی تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی به ۹۵ درصد آمار قبل از کرونا خواهد رسید و بدون شک این صنعت در مسیر بهبودی است؛ با این حال، نظرسنجی اخیر شرکت تحقیقات بازار YouGov نشان می‌دهد که ۶۶ درصد از گردشگران معتقدند سفر به یک مکان آشنا برایشان اهمیت دارد و کمتر از ۵۰ درصد از پاسخ‌دهندگان، از سفر به مقاصدی که اطلاعات زیادی درباره آن ندارند، احساس ناخوشایندی دارند.

این در حالی است که از بین کسانی که سفر به مقاصد جدید را انتخاب کرده‌اند، ۸۳ درصد معتقدند بعد از سفر نگرش آن‌ها تغییر یافته و با دیدگاهی بازتر و تغییریافته به کشورشان بازمی‌گردند.

این داده‌ها نشان می‌دهد صنعت گردشگری برای تنوع بخشیدن به عادات سفر مسافران، تا چه اندازه به اجرای ابتکاراتی مانند «گردشگری ذهن‌ها را باز می‌کند» نیازمند است و UNWTO به‌عنوان رهبری پیش‌رو در گردشگری جهانی، وظیفه متحد کردن جهان برای رسیدن به این هدف را برعهده دارد تا زمینه را برای کاهش اثرات اورتوریسم (گردشگری بی‌رویه)، تقویت درک متقابل، حفظ محیط زیست و تضمین رشد عادلانه در بخش گردشگری فراهم کند.

گردشگری نیرویی متحدکننده

زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، در جشن روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ در این‌باره گفت: «برای اطمینان از رونق جهان، باید باهم همکاری کنیم تا اطمینان حاصل شود هر کشوری می‌تواند از پتانسیل صنعت گردشگری برای رونق خود استفاده کند. گردشگری به‌عنوان یک نیروی متحدکننده، درک فرهنگی و پیوندهای بین جوامع را تقویت کرده و از محیط زیست حفاظت می‌کند. ابتکار «گردشگری ذهن‌ها را باز می‌کند» از مسافران دعوت می‌کند تا افق‌ دید خود را گسترش داده و گوشه‌های ناشناخته جهان را کشف کنند؛ این کار نه‌تنها زیبایی مقاصد مختلف را آشکار می‌کند بلکه باعث می‌شود یاد بگیریم از فرهنگ‌ها و مردمی که این مکان‌ها را خانه می‌نامند، قدردانی کنیم.»

 نشست روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ در تاریخ ۲۷ و ۲۸ سپتامبر (۵ و ۶ مهر ۱۴۰۲) به میزبانی عربستان در شهر ریاض، برگزار شد و نمایندگان بیش از ۱۰۰ کشور عضو، از جمله بیش از ۵۰ وزیر گردشگری، و نمایندگان سطح بالای بخش خصوصی گردشگری جهانی در این مراسم حضور داشتند. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، شعار «گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» (Tourism and Green Investment) را به‌عنوان شعار روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۳ میلادی اعلام کرده است.

اخبار گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط