مدیر حافظیه آزاد شد

ورود هیات دولت به مسئله خواستگاری در حافظیه!

ورود هیات دولت به مسئله خواستگاری در حافظیه!

رسانه قطبنما: وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و معاون میراث فرهنگی کشور، نسبت به بازداشت مدیر مجموعه حافظیه و مدیرکل گردشگری استان فارس، در پی خواستگاری یک زوج جوان در این جاذبه فرهنگی، واکنش نشان دادند. همچنین، عزت‌الله ضرغامی با اشاره به ورود رییس دفتر رییس جمهوری و وزیر کشور و وزیر دادگستری به این موضوع، از آزادی زهره ادهمی، مدیر حافظیه به قید وثیقه خبر داد.

به گزارش «رسانه قطبنما» و به نقل از میراث آریا، عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امروز (چهارشنبه ۱۰ خرداد ماه) در حاشیه برگزاری هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع بازداشت مدیریت آرامگاه حافظ بعد از پخش ویدئوی خواستگاری یک زوج جوان در حافظیه در فضای مجازی گفت: «خانم ادهمی (مدیر مجموعه آرامگاه حافظ) همکار خوب، متخصص، کارشناس، متعهد و مومنه ما بعد از دو شب بازداشت امروز صبح با قید وثیقه آزاد شد.»

وی تصریح کرد: «در دولت درباره این مساله بحث شد. ارزش‌های خانم ادهمی، مدیر مجموعه حافظیه برای ما محرز است؛ اما اگر هرگونه رفتار مغایر با فرهنگ و اصول اجتماعی مردم در جایی انجام شود که نسبتی با بخش‌های دولتی داشته باشد، طبق قانون باید در هیات تخلفات اداری که جایگاه قانونی دارد بررسی شود و در صورت صحت، نسبت به آن تصمیم‌گیری شود. بازداشت مدیر شایسته‌ای که یک هفته قبل مورد تقدیر وزارتخانه و دولت قرار گرفته و در جریان سفرهای نوروزی، رکورد همه بازدیدها را جا به جا کرده، از مسافران نوروزی تا شب‌های احیا که کار متفاوتی را سامان داد، آن هم به دلیل اینکه یک اتفاقی در یک محلی ظرف چند دقیقه انجام می‌گیرد، نباید انجام می‌شد. در حالی که او اقدامات در رابطه با این رخداد را هم بلافاصله اعلام می‌کند.»

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: «با رویه‌ای که آقای اژه‌ای و آقای رییس جمهور دارند حتما موافق بازداشت به این معنا نیستند. ما نسبت به این مساله تلاش زیادی کردیم و معترض بودیم و پیگیری حقوقی کردیم.  از آقای اسماعیلی، رییس دفتر رییس جمهوری و وزیر کشور و وزیر دادگستری که دیروز لحظه به لحظه این مساله را پیگیری کردند که خانم ادهم آزاد شود تشکر می‌کنم. امیدوارم  از این پس در چنین مسائلی اگر اتفاقات مشابه می‌افتد، از مسیرهای بهتر و کم‌هزینه‌تر که دشمن سوءاستفاده نکند، استفاده کنیم.»

به گزارش «رسانه قطبنما»، همچنین شامگاه سه‌شنبه ۹ خرداد، علی دارابی، معاون میراث فرهنگی کشور، در پست اینستاگرامی خود نسبت به بازداشت مدیر کل میراث فرهنگی فارس و مدیر حافظیه واکنش نشان داد و نوشت: «اینکه چطور برنامه خواستگاری زوج جوان، از دید مأموران حافظیه مغفول مانده و آن‌ها با تأخیر فراوان وارد عمل شده‌اند، مستوجب نکوهش و تخلف از وظایف قانونی آن‌ها است. همچنین، کسانی که در این مراسم، قانون و مقررات ورود به مجموعه‌های تاریخی و رعایت حجاب و عفاف را زیر پا گذاشته‌اند، نیز اقدامی ناشایست و هنجارشکنانه انجام داده‌اند و قانون تکلیف هر دو گروه (مأموران و هنجارشکنان) را مشخص کرده است.» 

در ادامه، وی حیرت و افسوس خود را نسبت به نوع موضع گیری، سخنان و رفتار استاندار فارس و اقدام دادستانی شیراز در جلب و بازداشت مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان و مدیر مجموعه تاریخی حافظیه اعلام کرد و افزود: «با تلاش‌های زیادی که صورت گرفته، مدیرکل استان با قرار وثیقه موقتاً آزاد شده، اما مدیر مجموعه حافظیه دو‌ شب است که در بازداشت به سر می‌برد و پدر و مادر سالخورده‌اش چشم انتظار و نگران این بانو هستند، اما گویا اراده‌ای برای حل مسأله نیست.» 

معاون میراث فرهنگی، با انتقاد از رفتار‌ها و احکام قضایی، در صفحه اینستاگرامی خود خاطر نشان کرد: «با این رفتارها و احکام غیرقابل قبول قضایی، به دنبال اثبات چه چیزی هستیم؟ تکلیف این همه مأموران دولتی، از ترس اینکه با آنها نیز چنین برخورد ناحقی صورت گیرد، چیست؟ مگر رهبری نفرمودند همه با مهربانی کنار هم باشید؟ مگر کشور تفکیک قوا ندارد و مرزهای قانونی برای همه تعریف نشده است؟»

او این مواضع و اقدامات را موجب گسترش کینه، عداوت و دور‌شدن از همدیگر عنوان و اضافه کرد: «آیا با این کارها عفاف و حجاب که امری قانونی است، حاکمیت می یابد؟ جای مدیر نمونه فرهنگی که در هفته میراث فرهنگی از او تجلیل شد، در زندان نیست!»

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که در تاریخ ۸ خرداد ۱۴۰۲، در پی انتشار کلیپی از یک مراسم خواستگاری در آرامگاه حافظ در شیراز، مدیر حافظیه بازداشت و مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس نیز از ورود به محل کارش ممنوع شده بود. استاندار فارس نیز در واکنش به انتشار این فیلم، از برخورد قاطع با لاابالی‌گری، رفتارهای سازمان‌یافته و هنجارشکنانه در شیراز و سراسر فارس خبر داده بود. 

آخرین اخبار دنیای گردشگری را در وب‌سایت «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط