مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش خبر داد

مرگ «کوشکی»، یوزپلنگ معروف ایرانی

مرگ «کوشکی»، یوزپلنگ معروف ایرانی

رسانه قطبنما: مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش از مرگ «کوشکی»، یوزپلنگ آسیایی در اسارت در منطقه حفاظت شده توران، بر اثر کهولت سن خبر داد. به گزارش ایسنا، غلامرضا ابدالی با اعلام این خبر افزود: «در تماسی که با همکاران اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان داشتم به من اطلاع دادند که صبح امروز و مدتی بعد از اینکه به روال معمول به کوشکی غذا داده‌اند، این یوزپلنگ آسیایی در اسارت تلف شده است.»

وی با بیان اینکه کوشکی هنگام مرگ ۱۶ ساله بود، تصریح کرد: «بر اساس معاینات صورت گرفته، علت مرگ این یوزپلنگ آسیایی کهولت سن اعلام شده و ابتلا به بیماری خاصی گزارش نشده است. مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش افزود: «ما از گونه‌های یوز در اسارت با دقت و وسواس زیاد مراقبت می‌کنیم و برای آنان تیمارگران خوبی در نظر گرفته‌ایم. معمولا عمر یوزهای در اسارت در همین حدود است. ما تلاش می‌کنیم بافت‌های لازم از لاشه این یوزپلنگ را برای نگهداری در بانک ژن سازمان حفاظت محیط زیست جدا کنیم.»

به گزارش خبر آنلاین، در سال ۱۳۸۶ یکی از دوستداران محیط زیست به‌نام «کوشکی»، این یوزپلنگ را که در آن زمان یک توله یوز حدود ۷ ماهه بود از سه چوپان که آن را شکار کرده و قصد کشتنش را داشتند، خریداری کرد و به سازمان محیط زیست تحویل داد. کوشکی به سازمان محیط زیست منتقل و در پارک پردیسان نگهداری می‌شد. کوشکی بعد از راه‌اندازی مرکز تحقیقات پارک ملی توران، به این ذخیره‌گاه زیست‌کره منتقل و در آنجا در کنار یوزهای ماده دلبر و ایران نگهداری می‌شد.

به گفته مسئولان، در روز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱، کوشکی پس از صرف وعده غذایی صبح و در شرایطی که به لحاظ بالینی مشکل خاصی را نشان نمی‌داد، به علت کهولت سن از بین رفت. گفتنی است، طول مدت عمر یوزپلنگ در طبیعت به طور میانگین حدود ۱۲ سال بوده که این مقدار برای گونه‌هایی که در اسارت و باغ وحش نگهداری می‌شوند حدود ۱۴ سال است و تا قبل از مرگ کوشکی، بیشترین طول عمر یک یوز در باغ‌ وحش ۱۵ سال و ۷ ماه ثبت شده بود.

اخبار محیط زیست را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط