سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی اصفهان خبر داد

قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود، قیرگونی شده!

قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود، قیرگونی شده!

رسانه قطبنما:  شب گذشته، تصاویری با عنوان «آسفالت پل تاریخی شهرستان» و «پل دوران ساسانی را ایزوگام کردند»، در فضای مجازی منتشر شده است که موجب نگرانی فعالان میراث فرهنگی از شیوه مرمت این پل شده بود. منتشرکنندگان این عکس نوشتند: «کفِ پل شهرستان (قدیمی ترین پل تاریخی روی زاینده رود) مربوط به دوران ساسانی و آل‌بویه ایزوگام شده است.»

به‌گزارش میراث آریا، در این رابطه حمیدرضا محققیان، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، گفت: «پل شهرستان، قدیمی‌ترین پل زاینده‌رود است که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد و در شرقی‌ترین نقطه اصفهان بر روی زاینده رود قرار دارد و قدمت طولانی آن سبب شده تا این پل در ادوار مختلف مورد مرمت و نگهداری ویژه قرار گیرد.»

او یادآور شد: «آخرین مرمت اساسی که روی عرشه پل صورت گرفت به‌حدود ۵۵ سال پیش باز می‌گردد؛ در آن دوره از آنجایی که علم مرمت توسعه امروز را نداشت، از مصالحی استفاده شده بود که اگرچه سبب دوام پل شده بود اما اصولی نبود.»

محققیان افزود: «سال گذشته با توجه به شواهدی که مبنی بر نفوذ آب از عرشه پل به سقف دهانه‌های زیرین پل گزارش شد، کارشناسان دفتر فنی میراث استان تصمیم گرفتند تا مرمت اساسی بر روی عرشه پل شهرستان انجام دهند. مرمت پل از اواخر شهریور آغاز شد و عرشه پل از مصالح ناهمگون سبک‌سازی شد. سنگفرش‌های غیر استاندارد هم وجود داشت که حذف شد. حدود ۲۰ سانتی متر مصالح ناهمگون از روی پل جمع‌آوری شد و با توجه به آنکه نیاز بود تا پل عایق‌سازی شود تا آب از عرشه نفوذ نکند، یک لایه نازک قیر و گونی بر روی پل اجرا شد.»

محققیان در پایان تاکید کرد: «قیر و گونی با ایزوگام تفاوت دارد. استفاده از مصالح قیر و گونی برای عایق‌سازی آثار تاریخی عرف است و این مهم بر اساس نظر کارشناسان خبره میراث فرهنگی انجام شده است. لایه نازکی از قیر و گونی بر روی پل اجرا شده و در انتظار خشک شدن آن هستیم تا طی چند روز آینده بتوانیم سنگ فرش را اجرا کنیم.»

اخبار گردشگری و میراث فرهنگی را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط