تعطیلی برخی هتل‌های مشهد به دلیل کمبود انرژی

گرم‌ کردن تنور هتل‌ها با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ درصدی به مسافران!

گرم‌ کردن تنور هتل‌ها با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ درصدی به مسافران!

رسانه قطبنما: رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران با اشاره به تخفیف ۲۰ تا ۵۰ درصدی هتل‌ها به مسافران اعلام کرد که درحال حاضر کیش با بیش از ۸۵ درصد بالاترین ضریب اشغال را به خود اختصاص داده است. 

به گزارش ایلنا، جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران، درخصوص وضعیت ضریب اقامت هتل‌های کشور اظهار کرد: «با توجه به شرایط آب و هوایی می‌توان گفت میانگین اقامت در کل کشور پایین است و به حدود ۱۰ درصد می‌رسد. با این‌همه، ضریب اقامت در مراکز اقامتی شهرهای جنوبی کشور بهتر است. در این میان، کیش با ضریب اشتغال ۸۵ درصد، بیشترین ضریب اشغال سطح کشور را به خود اختصاص داده است و بعد از آن قشم و چابهار در جایگاه‌ بعدی قرار دارند. این درحالی است که مقاصدی مانند مشهد با ضریب اشغال زیر ۱۵ درصد فعال هستند.»

به گفته او، بیشتر اقامتگاه‌های استان‌های کشور با ارائه تخفیف‌های ۲۰ تا ۵۰ درصد درصدد جذب مسافر هستند.

هم‌زمان با سرد‌شدن هوا و کاهش شدید دما در برخی از شهر‌ها و استان‌های کشور مانند مشهد، بسیاری از مجموعه‌ها و تاسیسات گردشگری با مشکلات جدی در تامین گرمایش واحد‌های اقامتی خود مواجه شده‌اند؛ به‌طوریکه که به‌گفته محمود مادرشاهیان، رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی، بیش از ۱۰۰ واحد اقامتی، شامل  ۳۰ هتل، ۲۹ هتل آپارتمان و ۲۷ مهمان‌نپذیر، برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی با رضایت مالکشان تعطیل شده‌اند. همچنین، تمام استخرها و جکوزی‌ها، کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های اضافی هتل‌ها در مشهد برای کاهش مصرف گاز تعطیل شده است.

حمزه زاده نیز با اشاره به آنکه درحال حاضر مراکز اقامتی کل کشور با مشکل خاصی در حوزه تامین انرژی روبه رو نیستند، تصریح کرد: «تعدادی از واحدهای اقامتی برای همکاری در صرفه‌جویی در انرژی، به صورت اختیاری تصمیم به تعطیلی برای مدت کوتاهی گرفته‌‌اند. این واحد‌ها که بیشتر آن‌ها در مشهد فعال هستند، با بهبود شرایط آب و هوایی دوباره به چرخه فعالیت بازمی‌گردند.»

همه این‌ها در حالی است که طبق پیش‌بینی هواشناسی چرخه هوای سرد و کاهش دما تا ۱۳ بهمن در مشهد ادامه خواهد داشت و به‌گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی مشهد، ۱۰۰ واحد اقامتی این شهرستان تا ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تعطیل خواهند بود. 

رئیس جامعه هتلداران دوگانه‌سوز کردن هتل‌ها را راه‌حلی برای مدیریت انرژی در واحد‌های اقامتی عنوان کرد و آن را امری زمان‌بر خواند. حمزه زاده با تاکید بر هوشمندسازی مدیریت هتل‌ها خاطر نشان کرد: «هرچند درحال حاضر هتل‌های نوساز به سمت هوشمندسازی می‌روند اما هتل‌هایی که بازسازی خود را آغاز کرده‌اند نیز باید به این سمت حرکت کنند.»

آخرین اخبار صنعت هتلداری را در وب‌سایت «رسانه قطبنما» بخوانید.  

مطالب مرتبط