«جاباما» گزارش داد

کاهش ۳۰ درصدی سفر ایرانیان در پاییز ۱۴۰۱

کاهش ۳۰ درصدی سفر ایرانیان در پاییز ۱۴۰۱

رسانه قطبنما: میزان رزرو اقامتگاه‌ها، در پاییز سال گذشته که یکی از سخت‌ترین پیک‌های کرونا را سپری می‌کردیم، در مقایسه با پاییز سال جاری، حاکی از تمایل بیشتر مردم به سفر است. این در حالی است که پاییز امسال غالب مردم واکسینه شده‌اند و بیش از پیش به روال قبل از کرونا برگشته‌اند. براساس نتایج تحقیقات بازار پلتفرم رزرو اقامت جاباما، مردم پاییز امسال، برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، کمتر از هر زمانی در طول یک سال گذشته سفر رفته‌اند.

به گزارش «رسانه قطبنما»، جاباما ۶۰٪ از سهم بازار را دارد. از همین‌رو، این داده‌ها نمایان‌گر شفافی از میزان تمایل مردم به سفر در پاییز ۱۴۰۱ در ایران است. طبق گزارش جاباما، این میزان افت سفر در پاییز ۱۴۰۱ را می‌توان به‌وضوح در میزان جست‌وجوی کلمات کلیدی رزرو انواع اقامتگاه در گوگل مشاهده کرد که به کم‌ترین میزان خود در یک ‌سال گذشته رسیده و برابر با پاییز ۱۴۰۰، یکی از سخت‌ترین پیک‌های کرونا، است. همچنین میزان رزرو انواع اقامتگاه در این مدت، ۳۰ درصد کمتر از میزان پیش‌بینی است. منظور از اقامتگاه، در این تحقیقات، انواع اقامتگاه‌های غیرهتلی اعم از ویلا، سوئیت و بومگردی است.

اما مهم‌ترین اثر کاهش میزان سفر در پاییز ۱۴۰۱، متوجه میزبانان اقامتگاه‌ها است. در پاییز ۱۴۰۱ با کاهش تمایل مردم به سفر، تعداد رزرو هر اقامتگاه‌ و درآمد هر میزبان در مقایسه با آنچه قابل پیش‌بینی بود، افت قابل توجهی داشته است. بهطور میانگین، میزبانان شمال کشور ۳۲ میلیون ریال و میزبانان جنوب کشور ۴۵ میلیون ریال در ماه، کمتر از آنچه باید درآمد داشتند. این درحالی‌ است که میزبانان جنوبی تنها ۶ ماه از سال درآمد دارند و با توجه به تغییراتی که در پاییز ۱۴۰۱ شاهد آن بودیم، بیش از ۱۲۰ میلیون ریال از درآمد سال خود را از دست دادند.

این کاهش درآمد تنها محدود به هر میزبان و اقامتگاه نیست، بلکه در بسیاری از شهرها کل بوم تحت تاثیر قرار گرفته است. به‌عنوان مثال، به‌ازای هر اقامتگاه بومگردی، حداقل برای ۱۵ خانواده به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود؛ بنابراین، با کاهش میزان گردشگر در این منطقه، نه تنها میزبان هر اقامتگاه، بلکه فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدماتی که حول هر اقامتگاه شکل گرفته‌اند، نظیر رستوران، نانوایی، سوپرمارکت، فروشنده صنایع دستی، تورلیدر و... نیز متضرر می‌شوند. یکی از موضوعات مهم گردشگری، اقتصاد بوم‌گردشگری است که به اثرات اقتصادی سفر بر یک بوم خاص و مردمان آن بوم مربوط می‌شود. روستاها و شهرهای کوچک و بعضا دورافتاده و کمتر شناخته‌شده‌ای هستند که معیشت مردم آن به اقتصاد بوم‌گردشگری پیوند خورده؛ موضوعی که جاباما در تلاش است به‌عنوان بزرگ‌ترین فعال حوزه اقامت در گردشگری به آن پر و بال دهد و در مسیر توسعه آن قدم بردارد، اما مجموع تحولات پاییز ۱۴۰۱، اثرات غیر قابل انکاری بر اقتصاد بوم‌گردشگری ایران گذاشته است. 

پیش از این نیز «رسانه قطبنما»، در گزارش «تیغ فیلترینگ و اعتراضات بر گردن باریک گردشگری + اینفوگرافیک»، به بررسی تاثیر وضعیت پیچیده اجتماعی و اختلال شدید در اینترنت و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و واتساپ در پاییز ۱۴۰۱، بر کسب‌وکارهای نوپا و باسابقه گردشگری پرداخته بود. گزارش اختصاصی «رسانه قطبنما» از وضعیت ۴۰ استارتاپ سفر در پاییز ۱۴۰۱، نیز نشان داده است که نارضایتی‌های اجتماعی و به‌دنبال آن اعمال محدودیت‌های اینترنتی، تیر خلاص بر پیکر استارتاپ‌های سفر در ایران بود و برخلاف جریان صعودی گردشگری در سراسر جهان پس از پایان همه‌گیری کرونا، آمار گردشگری ایران را به‌شکل ناباورانه‌ای به قعر کشید.

جدیدترین آمارهای صنعت گردشگری و سفر را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط