شرایط سفر به آسیا در دوران کرونا

شرایط سفر به آسیا در دوران کرونا

رسانه قطبنما: کشورهای آسیایی همانند سایر نقاط جهان بسیاری از محدودیت‌های سفر را که مربوط به شرایط همه‌گیری کرونا بود کاهش داده‌اند و شرایط سفر به آسیا روزبه‌روز آسان‌تر می‌شود. اما هر کدام از کشورهای آسیایی، از جمله کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوب شرقی چه قوانینی برای ورود گردشگران در دوران کرونا وضع کرده‌اند؟

فهرست

شرایط سفر به ژاپن در دوران کرونا 

به‌روز شده تا تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲

بر اساس اعلام وزارت امورخارجه ژاپن، از ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی (۱۹ مهر ۱۴۰۱) سفرهای انفرادی به ژاپن از سر گرفته شده است. پیش از این گردشگران تنها در قالب تورهای گروهی و رزرو از طریق آژانس‌های مسافرتی می‌توانستند وارد این کشور شوند اما از ۱۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی دیگر این قانون لغو شده و مسافران می‌توانن به‌صورت انفرادی به ژاپن سفر کنند. 

بر اساس قوانین جدید مسافرانی که ۳ دوز واکسن تایید‌شده دریافت کرده‌اند، در صورت ارائه گواهی واکسیناسیون برای سفر به ژاپن دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR ندارد. منظور از واکسن‌های تایید‌شده، واکسن فوسون فارما، کوویشیلد، کوواکس، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک، کواکسین، جانسون، مدرنا، نوواوکس و فایزر است. این در حالی است که مسافران واکسینه نشده تنها در صورت ارائه نتیجه منفی تست PCR در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز، می‌توانند به این کشور سفر کنند. 

تا قبل از شیوع کرونا، ژاپن به بازدیدکنندگان از ۶۸ کشور اجازه می‌داد تا ۹۰ روز بدون ویزا در این کشور اقامت کنند. حال با بازگشایی کامل مرزهای این کشور بار دیگر سفرهای بدون ویزا به ژاپن از سر گرفته می‌شود اما ایران در زمره این کشورها قرار ندارد و گردشگران ایرانی برای سفر به ژاپن باید اقدام به دریافت ویزا کنند. 

شرایط سفر به ارمنستان در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۷ می ۲۰۲۲

براساس آخرین اطلاعیه منتشر شده در وب‌سایت دولت ارمنستان از ۱ می ۲۰۲۲ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱) مسافران برای سفر به ارمنستان دیگر نیازی به ارائه آزمایش  PCR یا گواهی واکسیناسیون کرونا ندارند.

شرایط سفر به سریلانکا در دوران کرونا

به‌روزشده تا تاریخ ۲ می ۲۰۲۲ 

بنابر اعلام وب‌سایت «srilanka.travel» مسافرانی که به سریلانکا سفر می‌کنند، باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

 •  مسافرانی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند، برای سفر به سریلانکا دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR ندارند. ارائه گواهی واکسیناسیون به زبان انگلیسی برای این دسته از افراد اجباری است.
 • افراد در صورتی واکسینه کامل تلقی می‌شوند که حداقل ۱۴ روز از دریافت دوز دوم واکسن آن‌ها (در واکسن‌های دو دوزی) گذشته باشد.
 • تمامی واکسن‌های مورد تایید کشور مبدا، در سریلانکا پذیرفته می‌شود. 
 • افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال که حداقل ۱۴ روز از دریافت یک دوز واکسن آن‌ها گذشته باشد، افراد واکسینه‌شده تلقی می‌شوند.
 • کودکان زیر ۱۲ سال، برای سفر به سریلانکا نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR یا آزمایش آنتی‌ژن نخواهند داشت.
 • اگر مسافری طی ۷ روز تا ۶ ماه قبل از سفر به سریلانکا، به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده و حداقل یک دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده باشد، نیازی به انجام آزمایش کرونا قبل از پرواز ندارد. این افراد باید مدارک قابل تأییدی دال بر سابقه بیماری (مانند گواهی تشخیص بیماری یا تست مثبت PCR) را به همراه داشته باشند.
 • مسافران واکسینه نشده باید در بدو ورود نتیجه منفی تست PCR (با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت) یا تست آنتی‌ژن (یا اعتبار حداکثر ۴۸ ساعت) خود را ارائه دهند.
 • مسافران واکسینه نشده‌ از الزام قرنطینه و انجام تست PCR پس از ورود به این کشور معافند.
 • مسافران واکسینه و غیرواکسینه هیچ محدودیتی برای اقامت در هتل‌های سریلانکا ندارند و می‌توانند هر نوع اقامتگاهی را رزرو کنند.
 • ارائه بیمه مسافرتی برای تمامی مسافران اعم از واکسینه و غیر واکسینه الزامی است. مسافران برای دریافت این بیمه باید به این وب‌سایت مراجعه کرده و با پرداخت ۱۲ دلار، یک پوشش یک ماهه ۷۵ هزار دلاری دریافت کنند. 
 • کودکان زیر ۱۲ سال از آزمایش کرونا در بدو ورود و خروج معاف‌اند. 
 • همه گردشگران می‌توانند برای دریافت ویزا به‌صورت آنلاین به وب‌سایت «eta.gov.lk» مراجعه کنند.

شرایط سفر به مالدیو در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۲

بر اساس آخرین به‌روزرسانی وب‌سایت وزارت بهداشت مالدیو در تاریخ ۲۴ مارچ ۲۰۲۲ (۴ فروردین ۱۴۰۱)، همه مسافران ورودی به مالدیو، فارغ از وضعیت واکسیناسیون خود، از ارائه نتیجه منفی تست PCR در بدو ورود معاف هستند. همچنین، مسافران دیگر نیازی به ارائه گواهی واکسیناسیون ندارند و از رعایت قوانین اجباری قرنطینه معاف هستند. این قوانین از تاریخ ۱۴ مارچ ۲۰۲۲ (۲۳ اسفند ۱۴۰۰) در حال اجرا است.

 ویزای توریستی مالدیو در بدو ورود به فرودگاه «ماله»، به‌صورت رایگان برای تمامی ملیت‌ها صادر می‌شود. مدارک و شرایط اخذ ویزای توریستی مالدیو عبارت‌اند از:

 • گذرنامه با حداقل یک ماه اعتبار
 • تاییدیه نهایی رزرو هتل یا اقامتگاه در مالدیو
 • مدارک لازم جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های سفر
 • بلیت بازگشت با حداکثر اعتبار ۳۰ روزه
 • فرم سلامت مسافران (THD) که باید به‌صورت آنلاین و حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز در این لینک ارسال شود. این فرم به‌ازای هر مسافر، حتی کودکان نیز باید تکمیل و ارسال شود.
 • گواهی واکسیناسیون تب زرد (در صورت دریافت واکسن)
 • مدت زمان اعتبار این نوع ویزای مالدیو، حداکثر ۳۰ روز است اما مسافران با ارائه مدارک لازم مبنی بر الزام اقامت طولانی‌تر می‌توانند مدت زمان اقامت خود در این کشور را تا ۶۰ روز دیگر تمدید کنند و با ویزای توریستی مالدیو، حداکثر ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند.

شرایط سفر به مالزی در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۲۵ آگوست ۲۰۲۲

بنابر اعلام وب‌سایت Malaysia.Travel، از اول آگوست ۲۰۲۲ میلادی (۱۰ مرداد ۱۴۰۱)، همه مسافران صرف‌نظر از وضعیت واکسیناسیون آن‌ها، می‌توانند به کشور مالزی سفر کنند. این افراد نیازی به انجام تست PCR قبل و هنگام ورود به مالزی ندارد و از قرنطینه در بدو ورود معاف هستند. 

علاوه بر این، از تاریخ ۱ آگوست ۲۰۲۱ میلادی مسافران برای ورود به مالزی، نیازی به پر‌‌کردن فرم ورود (Traveller’s Card) در اپلیکیشن «MySejahtera» ندارند.  

شرایط سفر به تایلند در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۲۴ سپتامبر۲۰۲۲

طبق اعلام اداره رسمی گردشگری تایلند (TATnews) از اول اکتبر۲۰۲۲ (۹ مهر ۱۴۰۱)، مسافرانی که به تایلند سفر می‌کنند دیگر نیازی به ارائه گواهی واکسیناسیون یا نتیجه منفی آزمایش ATK ندارند.

شرایط سفر به ویتنام در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۱۷ می۲۰۲۲

بنا بر اعلام وب‌سایت گردشگری ویتنام و «یاتا»، از ۱۵ می ۲۰۲۲ (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱) مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR یا گواهی واکسیناسیون ندارند و می‌توانند بدون هیچ محدودیتی وارد ویتنام شوند. 

شرایط سفر به هند در دوران کرونا

به‌روز شده تا تاریخ ۲۹ نوامبر۲۰۲۲

بنابر اعلام وب‌سایت یاتا، هند از ۲۲ نوامبر ۲۰۲۲ (اول آذر ۱۴۰۱) تمام محدودیت‌های کرونایی سفر به این کشور را لغو کرده است و مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند دیگر نیازی به ارائه نتیجه منفی تست PCR یا گواهی واکسیناسیون ندارند. 

  شرایط سفر به اندونزی در دوران کرونا

  به‌روزشده تا تاریخ ۲۴ می۲۰۲۲

  بر اساس اعلام «یاتا» و  «هواپیمایی امارات» مسافران با رعایت قوانین زیر می‌توانند به اندونزی سفر کنند:

  • همه مسافران بالای ۱۸ سال باید در بدو ورود به این کشور گواهی واکسیناسیون خود را ارائه دهند که نشان دهد حداقل ۱۴ روز قبل از حرکت به‌طور کامل واکسینه شده‌اند.
  • گواهی واکسیناسیون باید به زبان انگلیسی و هم به زبان کشوری که مسافر در آنجا واکسینه شده‌، صادر شود. افرادی که ۲ یا ۳ دوز واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند، مجاز به ادامه سفرند.
  • مسافران واکسینه نشده و افرادی که فقط یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، در بدو ورود تحت آزمایش PCR قرار گرفته و باید با هزینه شخصی خود به مدت ۵ روز قرنطینه شوند.
  • مسافرانی که حداکثر در ۳۰ روز گذشته از کرونا بهبود یافته‌اند، از ارائه گواهی واکسیناسیون معافند. این دسته از مسافران باید نتیجه تست مثبت کرونا در ۳۰ روز گذشته و گواهی بهبود از یک موسسه معتبر را به همراه داشته باشند که نشان دهد دیگر آلوده به این بیماری نیستند.
  • واکسن‌های آسترازنکا، سینوفارم، فایزر، مدرنا، سینوواک و جانسون اند جانسون از جمله واکسن‌های مورد تایید اندونزی است.
  • مسافرانی که به دلایل پزشکی نمی‌توانند واکسینه شوند، باید یک نامه رسمی از پزشک خود، ارائه دهند.
  • مسافران زیر ۱۸ سال نیازی به ارائه مدرک واکسیناسیون ندارند و این دسته از مسافران از مقررات اعمال شده درباره والدین خود پیروی می‌کنند.
  • مسافرانی که برای اهداف گردشگری به اندونزی سفر می‌کنند باید بیمه درمانی کووید-۱۹ داشته باشند.
  • ممکن است مسافران پس از ورود، تحت بررسی علائم کووید-۱۹ قرار گیرند و در صورت داشتن علائم بیماری باید با هزینه خود تست PCR انجام دهند. اگر نتیجه تست مثبت باشد، فرد با هزینه خود به‌مدت ۵ روز قرنطینه خواهد شد.
  • دانلود برنامه «PeduliLindungi» و ثبت‌نام در وب‌سایت «pedulilindungi.id/register»

  شرایط سفر به چین در دوران کرونا

  به‌روزشده تا تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۲۲

  به‌گزارش یورونیوز، بر اساس دستورالعمل کمیسیون بهداشت ملی چین، مسافران پروازهای ورودی به این کشور اکنون باید تنها یک آزمایش PCR منفی را نشان دهند که ظرف ۴۸ ساعت قبل از سوار شدن به هواپیما انجام شده باشد. پیش از این هر مسافر باید دو نتیجه منفی تست PCR را ارائه می‌دادند.

  همچنین مسافران بین‌المللی اکنون به جای ۱۰ روز باید ۸ روز قرنطینه شوند و همچنین افرادی که با نمونه‌های مثبت کووید-۱۹ در ارتباط بوده‌اند دیگر قرنطینه نمی‌شوند. 

  چین آخرین اقتصاد بزرگی است که سیاست‌های سختگیرانه کووید-۱۹ خود را حفظ کرده و مرزهایش هنوز به روی اکثر اتباع خارجی بسته است. بر اساس اطلاعیه وب‌سایت Chinahighlights که تا ۱۱ نوامبر۲۰۲۲ (۲۰ آبان ۱۴۰۱) آپدیت شده، در حال حاضر مسافران نمی‌توانند با اهداف گردشگری به چین سفر کنند. مسافران خارجی تنها تحت شرایط زیر می‌توانند به این کشور سفر کنند:

  • داشتن مجوز اقامت معتبر چین برای کار، مسائل شخصی و...
  • داشتن ویزای دیپلماتیک، خدماتی یا ویزای نوع  C
  • درخواست برای ویزای جدید چین

  شرایط سفر به تاجیکستان در دوران کرونا

  به‌روزشده تا تاریخ ۹ می ۲۰۲۲

  بر اساس اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت «یاتا» که تا تاریخ ۴ می ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۲۰۲۲) آپدیت شده است، همه مسافران بالای ۳ سال باید در هنگام ورود به تاجیکستان، نتیجه منفی تست PCR (با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت قبل از سفر) خود را ارائه دهند. مسافران واکسینه در صورت ارائه گواهی معتبر واکسیناسیون از این قانون معافند.

  منابع رسمی تاجیکستان، اشاره‌ای به واکسن‌های مورد تایید این کشور نکرده‌اند. 

  شرایط سفر به نپال در دوران کرونا

  به‌روزشده تا تاریخ ۷ می ۲۰۲۲

  بر اساس اطلاعیه وب‌سایت هیئت گردشگری نپال که تا تاریخ ۷ می ۲۰۲۲ (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) آپدیت شده است، مسافران با شرایط زیر می‌توانند در بدو ورود به نپال ویزا دریافت کنند:

  • مسافران واکسینه شده: با ارائه گواهی واکسیناسیون (حداقل ۱۴ روز از زمان دریافت دوزهای کامل واکسن کرونا گذشته باشد)
  • مسافران واکسینه نشده: ارائه نتیجه منفی تست PCR با اعتبار حداکثر ۷۲ ساعت پیش از پرواز (برای مسافران بالای ۵ سال)

  علاوه بر آن مسافران باید برای سفر به نپال فرم آنلاین مسافران بین‌المللی را با مراجعه به این لینک، تکمیل کنند.

  آخرین شرایط سفر به کشورهای مختلف را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

  مطالب مرتبط