گزارش WTTC از پردرآمدترین مقاصد گردشگری جهان

دبی و دوحه، پاتوق گردشگران ولخرج

دبی و دوحه، پاتوق گردشگران ولخرج

رسانه قطبنما: دبی با کسب حدود ۳۰ میلیارد دلار درآمد از بخش گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی، عنوان پردرآمدترین مقصد شهری جهان را از آن خود کرد و با اختلاف محسوسی، بالاتر از مقاصد شهری اروپایی و امریکایی در رتبه اول ایستاد. دوحه، پایتخت قطر، نیز به‌لطف میزبانی بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲، با کسب نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار درآمد از بخش گردشگری، با کمی اختلاف، بالاتر از لندن در جایگاه دوم پردرآمدترین مقاصد سفر دنیا قرار گرفته است. 

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) در گزارشی که با همکاری شرکت  Visa و  موسسه Oxford Economics در ژانویه ۲۰۲۳ میلادی منتشر شده است، فهرستی از ۱۰ مقصد شهری جهان را منتشر کرده است که در سال ۲۰۲۲ میلادی، بیشترین درآمد گردشگری را کسب کرده‌اند. 

بر اساس این گزارش، گردشگران در سال گذشته میلادی، در حالی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در دبی هزینه کرده‌اند که این رقم در پاریس، به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جهان کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است. پاریس که عنوان قدرتمندترین مقصد شهری جهان در سال ۲۰۲۲ را از آن خود کرده و بازار گردشگری ۳۶ میلیارد دلاری آن، بیشترین سهم مستقیم در تولید ناخالص داخلی (GDP) در میان مقاصد شهری جهان را دارد، در رتبه دهم پردرآمدترین مقصد شهری جهان قرار گرفته است.

۱۰ مقصد پردرآمد جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی

طبق گزارش WTTC، فهرست ۱۰ شهر برتر جهان که در سال ۲۰۲۲ میلادی بیشترین درآمد از گردشگری را داشته‌اند، در جدول زیر آمده است.

پردرآمدترین مقاصد گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی

رتبه نام مقصد میزان درآمد (به میلیارد دلار)
۱ دبی

۲۹.۴۲

۲

دوحه

 ۱۶.۷۹ 
۳

لندن

 ۱۶.۰۷ 
۴

ماکائو

۱۵.۵۸
۵

آمستردام

۱۳.۵۹ 
۶ استانبول ۱۳.۱۳
۷ بارسلونا ۱۲.۷۳
۸ نیویورک ۱۲.۴۵
۹ سنگاپور ۱۰.۹۷
۱۰ پاریس ۹.۷۶

طبق این گزارش، دبی در حالی بیشترین درآمد از محل هزینه‌کرد گردشگران بین‌المللی را داشته که جایی در میان ۱۰ مقصد شهری قدرتمند جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی نداشت. منظور از مقاصد شهری قدرتمند، مقاصدی است که بخش سفر و گردشگری آن‌ها، بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی (GDP) آن‌ها را داشته باشد. 

به‌گفته کارشناسان، درآمد گردشگری بالای دبی در سال ۲۰۲۲ میلادی، ارتباط مستقیمی با برگزاری رویداد بزرگ جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور همسایه، قطر، دارد. نکته جالب‌ توجه اینکه، دبی به‌عنوان همسایه دوحه که میزبانی بازی‌های جام جهانی را بر عهده داشت، درآمد بسیار بیشتری از میزبان این رویداد کسب کرده است. 

پیش‌بینی پردرآمدترین مقاصد گردشگری جهان در سال ۲۰۳۲ 

دبی در حالی در رتبه اول پردرآمدترین مقصد شهری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی ایستاده است که طبق پیش‌بینی WTTC، تا سال ۲۰۳۲ میلادی این شهر از نظر میزان درآمد گردشگری به رتبه سوم سقوط خواهد کرد و پاریس نیز جایی در این لیست نخواهد داشت. 

فهرست ۱۰ شهر گردشگری پردرآمد جهان تا سال ۲۰۳۲ میلادی بر اساس پیش‌بینی کارشناسان WTTC،  طبق جدول زیر خواهد بود:

پردرآمدترین مقاصد گردشگری در سال ۲۰۳۲ میلادی

رتبه نام مقصد میزان درآمد (به میلیارد دلار) میزان رشد رتبه نسبت به سال ۲۰۲۲ میلادی
۱ هنگ‌کنگ

۵۲.۰۶

+۳۸
۲

ماکائو

۴۳.۱۴
۳

دبی

۴۲.۹۸ 
۴

سنگاپور

۳۷.۴۳
۵

بانکوک

۳۳.۴۵
۶ دوحه ۳۱.۶۳
۷ توکیو ۲۵.۴۴ +۳۰
۸ نیویورک ۲۱.۷۳ بدون تغییر
۹ آمستردام ۲۱.۵۳
۱۰ شانگهای ۲۱.۳ +۱۱


کارشناسان WTTC معتقدند تا سال ۲۰۳۲ میلادی، قاره آسیا بیشترین درآمد گردشگری را کسب خواهد کرد و اروپا و آمریکا، سهم کمتری از درآمدهای گردشگری خواهند داشت؛ به‌طوری که از ۱۰ شهر پردرآمد جهان تا سال ۲۰۳۲ میلادی، ۷ شهر در منطقه خاورمیانه و آسیا قرار دارد و اروپا و آمریکا در این فهرست ۱۰تایی، هر کدام یک نماینده خواهند داشت.

هنگ‌کنگ نیز در حالی در سال ۲۰۳۲ میلادی در رتبه اول پردرآمدترین شهر جهان از گردشگری قرار خواهد گرفت که در سال ۲۰۲۲ میلادی جایی در میان ۱۰ شهر اول نداشته است. لندن و پاریس نیز در رقابت با مقاصد نوظهوری مثل ماکائو، از فهرست ۱۰ شهر پردرآمد جهان تا سال ۲۰۳۲ میلادی حذف خواهند شد و جای خود را به مقاصد آسیایی خواهند داد. ماکائو یکی از ۳ مقصد نوظهور سفر در سال ۲۰۲۲ میلادی است.

دبی هم در حالی به پله سوم سقوط خواهد کرد که درآمد گردشگری این شهر تا سال ۲۰۳۲ میلادی از گردشگری به حدود ۴۳ میلیارد دلار خواهد رسید؛ اما آهنگ رشد درآمد گردشگری دبی در یک دهه آینده، در مقایسه با مقاصدی مثل هنگ‌کنگ، دوحه، ماکائو و سنگاپور بسیار کندتر خواهد بود. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

۱۰ رکورد خیره‌کننده دبی در سال ۲۰۲۲

مطالب مرتبط