چطور عوارض خروج از کشور بپردازیم؟ 

چطور عوارض خروج از کشور بپردازیم؟ 

برای شما سفر چه معنایی دارد؟ برای من سفر طبیعت‌گردی در جنگل کارابیوکاک است. وقتی در جنگل از میان انبوه درختان بلندقامت گذر می کنم. صدای پرندگان قدم‌های من را برای اینکه بیشتر در جنگل بمانم، مصمم‌تر می‌کنند. شب را کنار جنگل کارابیوکاک کمپ می‌زنم. صدای سرخ‌شدن مارشمالو‌ها روی آتش خوشمزه‌ترین قسمت سفر به ترکیه بود. راستی گفتم که جنگل کارابیوکاک در کجا قرار دارد؟ پس بگذارید داستان را از اول برایتان بنویسم. درختان جنگل کارابیوکاک در ترکیه رشد کرده‌اند. برای سفر بلیط تهران به استانبول علی‌بابا را خریدم. اجازه دهید داستان را از خرید عوارض خروج از کشور به ترکیه تعریف کنم. 

عوارض خروج از کشور چیست؟ 

عوارض خروج از کشور مبلغی است که برای خروج از کشور باید بپردازیم. به همین خاطر بعد از خرید بلیط تهران استانبول علی‌بابا عوارض خروج از کشور را پرداخت کردم. در واقع عوارض خروج از کشور تا سال 1398 مبلغی بود که برای سفر خارجه به شهرداری می‌پرداختیم. اما اکنون عوارض خروج کشور با عنوان مالیات عوارض خروج از کشور به‌حساب دولت واریز می‌شود. قوانین عوارض خروج از کشور هر سال متفاوت است. به همین خاطر باید از قوانین جدید اطلاع پیدا کنید. درگذشته در سفر خارجه با کودکان نیازی نبود که برای کودکان عوارض خروج از کشور را بپردازید. اما اکنون  نوزادان نیز باید عوارض خروج از کشور را بدهند.

مدارک موردنیاز عوارض خروج از کشور

در واقع برای پرداخت عوارض خروج از کشور نیازی به مدارک مهمی ندارید. فقط در زمان پرداخت باید اطلاعات شخصی را بنویسید. اطلاعات شماره‌حساب را وارد کنید.

قیمت عوارض خروج از کشور سال 1402

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال 1402 برای بار اول 400 هزار تومان است. البته این مبلغ برای سفر‌های زیارتی قیمت پایین‌تری دارد. به این نکته توجه کنید که هر بار از کشور خارج می‌شوید باید مبلغ متفاوت‌تری بپردازید. در جدول زیر به طور کامل مبلغ عوارض خروج از کشور را می‌بینید.

تعداد سفرها عوارض خروج کشور برای سفر‌های زیارتی عوارض خروج از کشور برای سایر سفرها
مرتبه اول 132 هزار تومان 400 هزار تومان
مرتبه دوم 198 هزار تومان 600 هزار تومان
مرتبه سوم 264 هزار تومان 800 هزار تومان

عوارض خروج از کشور

روش‌های پرداخت عوارض خروج از کشور

روش‌های مختلفی برای پرداخت عوارض خروج از کشور وجود دارد. می‌توانید بلیط تهران به استانبول علی‌بابا را بخرید. در روز پرواز در فرودگاه با استفاده از دستگاه ATM عوارض خروج از کشور را بپردازید. اما روش ساده‌تر پرداخت عوارض خروج از کشور پرداخت با استفاده از رمز دوم است. روش‌های مختلفی برای پرداخت عوارض خروج از کشور با رمز دوم وجود دارد که در ادامه مفصل درباره آن صحبت می‌کنیم.

  • پرداخت با سامانه سداد

تابه‌حال با سامانه سداد عوارض خروج از کشور را پرداخت کرده‌اید؟ سامانه سداد را همکاری سازمان مالیات کشور و بانک ملی ایران طراحی شده است. از طریق این سامانه با خیال راحت عوارض خروج از کشور را بپردازید.

  • پرداخت با برنامه بله 

برنامه بله وابسته به بانک ملی ایران است. در برنامه بله می‌توانید با مخاطبین خود تماس تصویری و صوتی بگرید. عکس‌های خود را به اشتراک بگذارید. همچنین در این برنامه عوارض خروج از کشور را بپردازید.

معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور

برخی از افراد در سفر خارجه نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارند. یعنی بعد از خرید بلیط تهران به استانبول علی‌بابا بدون پرداخت عوارض خروج از کشور  به ترکیه سفر می‌کنند. در ادامه درباره این گروه افراد با شما صحبت می‌کنیم

خدمه همیشه معاف از عوارض خروج 

خدمه پرواز بلیط تهران به استانبول علی‌بابا یا ملوانان کشتی‌های تجاری که به‌واسطه شغلشان نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور در هر بار سفر به ترکیه ندارند.

دانشجویان معاف در سفر تحصیلی 

دانشجویانی که به‌قصد تحصیل بلیط تهران به استانبول علی‌بابا را رزرو می‌کنند. برای درس به ترکیه می‌روند. در زمان سفر به ترکیه نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور را ندارند. البته باید بین هر سفر دانشجو سه ماه فاصله باشد.         

عوارض خروج از کشور         

سفر افراد بیمار بدون عوارض خروج

افرادی که باهدف ادامه درمان به ترکیه سفر می‌کنند. بدون نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور به ترکیه می‌روند. البته همراه بیمار می‌تواند با تخفیف 40 تا 60 درصدی عوارض خروج کشور را بپردازد.

آیا شما باید عوارض خروج را بپردازید؟ 

اگر مقیم کشور ترکیه هستید. برای برگشت به ترکیه بعد از خرید بلیط تهران به استانبول علی‌بابا نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور را ندارید. همچنین اگر با ویزای کار به ترکیه سفر می‌کنید، در زمان سفر  به ترکیه بدون پرداخت عوارض خروج از کشور  به این کشور سفر کنید. همچنین کسانی که در روستاهای مرزی زندگی می‌کنند و کسانی که به کربلا یا مکه می‌روند. فقط یک‌بار در سال باید عوارض خروج از کشور را بپردازند.

پرداخت عوارض خروج برای کودکان

کودکان مانند بزرگسالان در زمان سفر به ترکیه باید عوارض خروج از کشور را بپردازند. پس اگر با خانواده به ترکیه سفر می‌کنید. بعد از خرید بلیط تهران به استانبول علی‌بابا عوارض خروج از کشور را برای همه اعضای خانواده بپردازید.

مدت اعتبار عوارض خروج از کشور

هر مسافری که تصمیم می‌گیرد به ترکیه سفر کنند. اگر در زمان بلیط تهران استانبول علی‌بابا نتوانست به فرودگاه برود. می‌توانید برگه رسید عوارض خروج از کشور را برای سفر بعدی به ترکیه استفاده کنند. آخرین زمان برای پرداخت عوارض خروج از کشور 30 دقیقه قبل از سفر است. پیشنهاد می‌کنم که با روش پرداخت رمز دوم عوارض خروج از کشور را بپردازید. به دقیقه آخر پرواز موکول نکنید.

استرداد عوارض خروج از کشور 

اگر به هر دلیلی در فرایند عوارض خروج از کشور مشکلی پیش آمد. به سایت سازمان امور مالیاتی بروید. هزینه پرداخت عوارض خروج از کشور را استرداد کنید.

سفر به ترکیه را شروع کنید

اکنون که با زیروبم عوارض خروج از کشور آشنا شدیم. وقت آن است که بلیط تهران به استانبول علی‌بابا را بخرید. به ترکیه سفر کنید. در سفر به کدام گوشه از استانبول می‌روید؟ 

مطالب مرتبط