برنامه‌های موفق امارات برای جذب گردشگران فوتبالی قطر

دبی، قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد!

دبی، قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد!

رسانه قطبنما: با آغاز جام جهانی ۲۰۲۲، همه‌جا صحبت از سود بزرگ قطر به‌عنوان میزبان این رویداد بزرگ جهانی است اما امارات متحده عربی هم  از رویداد بزرگ بی‌نصیب نمانده و پس از قطر بیشترین سود را از جام جهانی ۲۰۲۲ کسب خواهد کرد. 

به‌گزارش «ایسنا»، امارات سال‌ها به دلیل اختلافات و تنش‌های سیاسی روابط گرمی با قطر نداشت اما حالا در جریان جام جهانی به واسطه هواداران فوتبال، بیشترین مراوده را با این کشور برقرار کرده و به نوعی میزبان در سایه جام جهانی ۲۰۲۲ است. قطر، کشور کوچکی با ۳ میلیون نفر جمعیت است که از همان ابتدا بسیاری معتقد بودند زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از هواداران میلیونی جام جهانی را نخواهد داشت. اگر چه این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس، تمام تلاش خود را به کار بسته تا رضایت هواداران حاضر در قطر را جلب کند اما میزبانی قطر فرصتی ارزشمند برای کشورهای همسایه از جمله امارات، عربستان، عمان و ایران بود تا گردشگران این رویداد بزرگ را در خود جای دهند.

در این بین امارات متحده عربی و به‌ویژه دبی، نه‌تنها معتقد بود که می‌تواند گردشگران جام جهانی را به‌سوی خود جلب کند بلکه پل گریفیث، مدیرعامل فرودگاه‌های دبی، پیش از آغاز مسابقات فوتبال، دبی را دروازه اصلی جام جهانی خواند و پیش‌بینی کرد که گردشگران بیشتری نسبت به قطر به دبی سفر کنند. حال به گفته شورای ورزش دبی، دبی قرار است حدود یک میلیون بازدیدکننده دیگر را در دوران مسابقات جام جهانی فوتبال میزبانی کند.

دبی با استفاده از ایده سفرهای هوایی در روز مسابقه که توسط خطوط هوایی قطر و شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت مستقر در دبی اجرا می‌شود، به مسافران این امکان را می‌دهد که پروازهای رفت و برگشت یک‌روزه از دبی یا عمان را برای شرکت در مسابقات جام جهانی در قطر رزرو کنند. فرودگاه‌های دبی در اواسط ماه نوامبر، همزمان با آغاز مسابقات جام جهانی در قطر اعلام کردند که ۱۲۰ پرواز شاتل از ۲۰ نوامبر تا ۱۸ دسامبر هر روز به داخل و خارج از فرودگاه اصلی دبی پرواز می‌کنند.  

به‌گفته غیث الغیث، مدیرعامل فلای دبی، در روز آغاز مسابقات جام جهانی، تقریبا تمام پروازهای شاتل این شرکت هواپیمایی به مقصد دوحه با ظرفیت کامل انجام شده است و با اضافه شدن پروازها از فرودگاه اصلی دبی، مسافران می‌توانند هر ۳۰ تا ۵۰ دقیقه یک پرواز داشته باشند.

میزبانی از جام جهانی روی آب!

میزبانی از جام جهانی روی آب- رونق بازار قایقرزرو قیق های لوکس دبی در دوران جام جهانی

دبی با بیش از ۱۴۰ هزار اتاق هتل، مشکل اقامت مسافران را نیز برطرف کرده است؛ حتی یک هتل با تم فوتبال در جزیره پالم وجود دارد که هواداران می‌توانند در آن اقامت داشته باشند و روزانه بین دبی و دوحه برای تماشای مسابقات رفت‌و آمد کنند. با این وجود، درآمد دبی از جام جهانی ۲۰۲۲ تنها محدود به هتل‌ها، رستوران‌ها و حتی پروازهای یک‌روزه نیست. بازدیدکنندگان می‌توانند از امارات قایق‌های تفریحی با قیمت ده‌ها هزار دلار در هر شب اجاره و در حین عبور از خلیج فارس، مسابقات را تماشا کنند.

«Xclusive Yachts»، بزرگ‌ترین شرکت قایق‌رانی اجاره‌ای خصوصی در امارات است که مجلل‌ترین تجربه دریایی خود را با ۲۰ هزار دلار (حدود ۷۰۰ میلیون تومان) در هر شب در یک قایق تفریحی سه طبقه با اسکای‌داک، بار داخل هواپیما، اسکای‌لونج، پنج کابین و یک سرآشپز ستاره‌دار میشلین ارائه می‌کند. مدیر عامل این شرکت اجاره قایق‌های لوکس تفریحی در گفتگو با دوحه‌نیوز گفته بود، انتظار دارد رزرو قایق‌های بادبانی در دوران جام جهانی، بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یابد.

مهمانی مسافران جام جهانی در آسمان

مهمانی مسافران جام جهانی در آسمان - افزایش رزرو جت های خصوصی دبی در دوران جام جهانی ۲۰۲۲

جت‌های خصوصی دیگر پیشنهاد لوکس دبی برای هواداران جام جهانی است. اولگ کافاروف، مدیر توسعه و ارتباطات شرکت جت‌های چارتر و خصوصی در دبی، که پیش از آغاز جام جهانی پیش‌بینی کرده بود با افزایش ترافیک بین دبی و دوحه مواجه شوند، دو بسته پیشنهادی برای هواداران آماده کرده است: 

  • یک سرویس جت خصوصی کامل با قیمت ۲۴۰ هزار درهم امارات (۶۵,۳۴۰ دلار/ حدود ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان) برای حداکثر ۱۰ مسافر
  • یا صندلی‌های جداگانه با قیمت هر کدام ۲۹ هزار درهم (۷,۸۹۵ دلار/ حدود ۲۷۸ میلیارد تومان).

به‌گزارش اپراتورهای چارترکننده جت‌های خصوصی در دبی با وجود قیمت‌های بالا، تقاضا برای پروازهای خصوصی به طور قابل توجهی بیشتر از سال گذشته است. ایان مور، مدیر ارشد بازرگانی شرکت خصوصی چارترکننده جت در دبی نیز می‌گوید: «بیش از ۷۰ پرواز از دبی به مقصد قطر برای روزهای مسابقه از قبل رزرو شده است.»

امارات متحده عربی همچنین در سراسر این کشور ۴۳ منطقه هواداری برای تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی ایجاد کرده است که برخی از آن‌ها، مانند منطقه رسمی هواداران «Budweiser» در دبی، به اندازه‌ای بزرگ است که روزانه ۱۰ هزار هوادار را میزبانی می‌کند و مسابقات فوتبال را در نمایشگرهای بزرگ به اندازه ۳۵۵۲ فوت مربع پخش می‌کند. 

به گزارش «رسانه قطبنما»، امارات در حالی خود را برای میزبانی از یک میلیون هوادار جام جهانی آماده می‌کند، که به‌گفته رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران، برای کیش حتی یک رزرو هم نداریم. ایران به‌عنوان همسایه قطر، نه‌تنها نتوانست نظر گردشگران خارجی را برای اقامت در جزایر جنوبی جلب کند بلکه حتی نتوانست شرایط مناسبی را برای حضور هواداران ایرانی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فراهم کند و رویای اهالی سفر با وعده‌های پوچ مدیران بر باد رفت!

آخرین اخبار گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید. 

مطالب مرتبط