تکذیب شد | با پیکان و پراید به کیش بروید!

تکذیب شد | با پیکان و پراید به کیش بروید!

رسانه قطبنما: رئیس هیئت مدیره جامعه هتلداران کیش در گفتگو با خبرآنلاین از ممانعت ورود خودروهای مستعمل به‌ویژه پراید و پیکان در تعطیلات نوروز به جزیره کیش خبر داده بود، این در حالی است که یک روز پس از این خبر، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، خبر محدودیت ورود برخی خودروها به جزیره کیش در ایام نوروز را تکذیب کرد و گفت: «شعار ما کیش برای همه ملت عزیز و شریف ایران است.» به‌گزارش تسنیم، سعید پورزادی، سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش، گفت: «هیچ گونه محدودیتی برای ورود خودرو مسافران نوروزی وجود ندارد و خبر منتشر شده از سوی یکی از مجموعه‌های بخش خصوصی بوده است.»

پورزادی با اشاره به برخی محدودیت‌ها براساس ظرفیت تاب‌آوری و برد زیستی جزیره کیش، اظهار کرد: «تمهیدات لازم دیده شده و همه تلاش سازمان منطقه آزاد کیش، سرمایه‌گذاران، هتل‌داران و همه ساکنان جزیره استقبال شایسته از مسافران نوروزی کیش است. با افزایش ضریب اسکان و ساماندهی کمپ‌های مسافری نسبت به سال گذشته خدمات متفاوت تری را به مسافران نوروزی ارائه می دهیم.» وی با مثبت ارزیابی کردن وضعیت حمل‌و‌نقل دورن شهری، ظرفیت تولید آب و برق مورد نیاز جزیره، ادامه داد: «افزایش ظرفیت پرواز‌ها، لندینگ کرافت‌ها و شناور‌های مسافربری جزیره کیش برای استقبال از مهمانان نوروزی پیش بینی شده است.» 

روز گذشته، مسیح‌اله صفا، رئیس جامعه هتلداران کیش اعلام کرده بود: «در ایام نوروز ورود اتوبوس، کامیون، مینی‌بوس، تاکسی، خودروهای ون و وانت به جزیره ممنوع اعلام شده است. البته کامیون‌های حمل سوخت و مواد اضطراری می‌توانند با ارائه مجوزهای رسمی و از طریق بندرگاه‌های اعلام‌شده، خود را به کیش برسانند.» همچنین صفا اعلام کرده بود که در نوروز ۱۴۰۲ به‌مدت ۲۰ روز ورود خودروهای مستعمل به‌ویژه پراید و پیکان به کیش ممنوع خواهد بود و اجازه ورود نخواهند داشت. علت این ممانعت، به‌دلیل نبود نمایندگی و تامین قطعات است؛ چرا که اگر مشکل و نقص فنی برای خودرو پیش بیاید نمایندگی برای این خودروها در کیش وجود ندارد‌ و مکانیک‌های جزیره واقف به این خودروها نیستند. 

او درباره تغییر سبک سفر و حضور افراد مختلف در کیش گفت: «وقتی افرادی با رختخواب و غذا و خودروی شخصی وارد جزیره کیش می‌شوند، برای اقتصاد و چهره کیش مناسب نیست. متاسفانه مدتی است این نوع سفرها به کیش افزایش یافته است و مسئولان کیش در ایام تعطیلات نوروز برای کاهش این سفرها محدودیت‌هایی را برای ورود خودرو در نظر گرفته‌اند.» او ادامه می‌دهد: «براساس قانون مناطق آزاد، خودروهایی که ۱۰ سال از عمر تولید آن‌ها می‌گذرد اجازه تردد در جزیره ندارند. براساس این قانون، خودرو ۱۱ ساله در کیش دیده نمی‌شود. در حال حاضر، جدیدترین خودروها در کیش برای سال ۲۰۱۵ است و به‌دلیل عدم ترخیص و ورود خودروهای جدید خارجی شاهد خودروهایی با عمر تولید جوان‌تر نیستیم.»

آسیب‌های چادرخوابی به گردشگری جزیره

رییس جامعه هتلداران کیش با اشاره به سفرهای زمینی به کیش و اقامت در چادر گفت: «متاسفانه این نوع سفر در کیش رواج یافته است و مسئولان منطقه آزاد سعی در ساماندهی چادرها و کمپ‌های نوروزی کرده‌اند تا هم کمتر به چهره کیش خدشه وارد شود و هم آرامش مسافران دیگر بهم نخورد.»

او با انتقاد از این نوع سفرها به کیش بیان کرد: «وقتی یک خانواده با خودرو به جزیره کیش سفر می‌کند و صندوق عقب خودرو آن‌ها پر از مایحتاج، گاز و پیکنیک است و در چادر اقامت می‌کنند و همچنین برای تامین هزینه بنزین و ادامه سفر به مسافرکشی در جزیره اقدام می‌کنند، نه‌تنها از سفر آن‌ها، کیش به منفعت نرسیده، بلکه متضرر هم شده است؛ چون نه هتلدار، نه رستوران‌دار ‌و نه حتی تاکسی‌دار نیز سود نبرده و متضرر شده‌ است. از این رو مسئولان منطقه پس ساماندهی مکان‌های کمپ‌ها، اقامت در چادرهای کمپ‌ را به سه شب کاهش داده‌اند.»

همچنین او با اشاره به قانون مناطق آزاد مبنی بر اینکه حضور موتورسیکلت به‌دلیل ایجاد سرو صدا و برهم زدن سبک زندگی در این جزیره ممنوع است و پلاک نمی‌شود، از جمع‌آوری ۵ هزار موتورسیکلت توسط پلیس راهور کیش خبر داد و گفت: «صاحبان این موتورسیکلت‌های توقیفی هیچگاه به‌دنبال ترخیص آن‌ها نمی‌روند، چراکه هزینه خرید موتورسیکلت جدید، اجاره و منفعت آن کمتر از ترخیص است. اما اینکه چرا موتورسیکلت‌ها اجازه ورود پیدا می‌کند به سیاست‌های مسئولان بر می‌گردد. از سوی دیگر، هزینه استفاده از تاکسی برای افراد شاغل در کیش و کارگران بسیار زیاد است و بسیاری از آن‌ها خواهان استفاده از موتورسیکلت در کیش هستند.» او ادامه می‌دهد: «به این منظور فقط برای کارگران و با محدودیت ظرفیت ۲ تن و با مشخص شدن ۲ مسیر، حضور موتورسیکلت‌ها ساماندهی شده است. همچنین به هتل‌های کیش اجازه داده شده است که دوچرخه داشته باشند و اجاره بدهند که کمتر شاهد حضور و اجاره موتورسیکلت‌ها باشیم.»

گارانتی ۸۰ درصد هتل‌های کیش

صفا همچنین افزود: «۸۰ درصد هتل‌های کیش گارانتی دفاتر خدمات مسافرتی است. آن‌ها پرواز چارتر کرده‌اند و اگر هتل‌ها خالی یا پر باشند، اجاره گارانتی به مدیر عامل هتل داده خواهد شد. آن‌ها در تابستان به‌دلیل شرایط آب‌و‌هوایی، بلیط را فدای اتاق می‌کنند و فقط هزینه بلیط هواپیما را می‌گیرند، ولی به مدیرعامل هتل تمام هزینه را پرداخت می‌کنند؛ طبیعی است که در ایام پیک و برای جبران خسارت‌های خود، باید بلیط تک نفروشد و آن را با هتل بفروشد.»

او افزود: «این قانون چند سال پیش توسط معاون گردشگری منطقه آزاد کیش، محب خدایی به تصویب رسید. پرواز در دوره ۲۰ روزه نوروز به‌صورت تکی به فروش نمی‌رود و اگر به فروش برود توسط افراد سودجو است که با واسطه توانسته‌اند چند صندلی را پیش خرید کنند و در زمان پیک سفر با قیمت‌های چند برابر به فروش برساند.»

اشغال ۱۰۰ درصدی هتل‌های ۵ ستاره

رئیس جامعه هتلداران کیش با اشاره به استقبال گردشگران برای سفر به جزیره کیش از پیش‌بینی اشغال ۱۰۰ درصدی هتل‌های ۵ ستاره این جزیره در ایام نوروز ۱۴۰۲ نیز خبر دارد. او‌ گفت: «من اعتقاد دارم نرخ‌گذاری در صنعت گردشگری باید بر اساس عرضه و تقاضا و خدمات باشد. از آنجایی‌ که نوروز به‌عنوان فصل پیک گردشگری در جزیره کیش محسوب می‌شود، لذا هر ساله شاهد افزایش نرخ هتل‌ها در جزیره هستیم. ‌افزایش قیمت بر اساس خدمات ارائه‌شده متفاوت خواهد بود.»

جدیدترین اخبار گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط