WTTC برترین شهرهای گردشگری دنیا را معرفی کرد

برترین شهر جهان: جدال چند میلیارد دلاری پاریس و پکن!

برترین شهر جهان: جدال چند میلیارد دلاری پاریس و پکن!

رسانه قطبنما: آخرین گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) نشان می‌دهد، پاریس قدرتمندترین مقصد شهری جهان است و ارزش بازار گردشگری آن تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی به حدود ۳۶ میلیارد دلار رسیده؛ این در حالی است که طبق پیش‌بینی کارشناسان شورای جهانی سفر و گردشگری، تا سال ۲۰۳۲ میلادی، پکن از پاریس پیشی خواهد گرفت و عنوان باارزش‌ترین بازار گردشگری جهان را از آن خود خواهد کرد. به گزارش «رسانه قطبنما»، WTTC در این گزارش، که با همکاری شرکت Visa و  موسسه Oxford Economics تهیه شده است، قوی‌ترین مقاصد شهری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی را بر اساس شاخص‌هایی مانند سهم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی، اشتغالزایی و میزان درآمدزایی این بخش مورد بررسی قرار داده و سپس پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۲ میلادی، کدام کشورها بازار گردشگری بزرگ‌تری خواهند داشت. 

شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های مرزی، تاثیر مخربی بر وضعیت گردشگری به‌ویژه در شهرهای بزرگ داشت. با بازگشایی مرزها، در ابتدا بسیاری از مسافران تفریحی، به‌جای شهرهای شلوغ، به‌سراغ مقاصد خلوت‌تر مثل مقاصد ساحلی و روستایی رفتند، اما حالا آخرین گزارش WTTC در ژانویه ۲۰۲۳ میلادی، نشان می‌دهد که آمار سفر به مقاصد شهری بار دیگر در حال افزایش است و این روند در سال جاری میلادی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

۱۰ بازار نخست گردشگری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی

بر اساس این گزارش، شهر پاریس در سال ۲۰۲۲ میلادی بیشترین سهم مستقیم گردشگری در تولید ناخالص داخلی (GDP) را داشته و پکن نیز در رتبه دوم قرار گرفته است. این در حالی است که هیچ‌یک از مقاصد شهری خاورمیانه، همچون دبی، ابوظبی، دوحه و غیره، نتوانسته‌اند در سال ۲۰۲۲  میلادی، در بین ۱۰ مقصد شهری قدرتمند جهان قرار بگیرند. از میان پایتخت‌های اروپایی نیز تنها دو شهر پاریس و لندن در این لیست قرار دارند. چین نیز با وجود ادامه محدودیت‌های شدید کرونایی در سال ۲۰۲۲ میلادی، ۳ شهر از ۱۰ مقصد نخست گردشگری شهری جهان را از نظر ارزش بازار سفر به خود اختصاص داده است. کشور آمریکا هم ۳ شهر اورلاندو، لاس‌وگاس و نیویورک را در این لیست دارد. 

 فهرست قدرتمندترین مقاصد شهری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی، به ترتیب زیر است:

بازارهای بزرگ گردشگری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی

رتبه نام مقصد حجم بازار گردشگری (به میلیارد دلار)
۱ پاریس ۳۵.۶۵
۲ پکن ۳۲.۶۲
۳ اورلاندو ۳۱.۱
۴ شانگهای ۲۹.۶۹ 
۵ لاس‌وگاس ۲۲.۹۹
۶ نیویورک ۲۱.۰۹
۷ توکیو ۱۷.۹۷
۸ مکزیکوسیتی ۱۶.۷۶
۹ لندن ۱۴.۹۲
۱۰ گوانگژو ۱۳.۱۵

به‌گزارش WTTC، در میان ۱۰ مقصد برتر شهری جهان، اورلاندو و لاس‌وگاس تنها شهرهایی هستند که اقتصاد آن‌ها به‌شدت به سفر و گردشگری متکی است؛ سفر و گردشگری ۲۰.۴ درصد از اقتصاد اورلاندو و ۱۶.۳ درصد از اقتصاد لاس‌وگاس را تشکیل می‌دهد این در حالی است که بخش سفر و گردشگری پاریس تنها ۳.۵ درصد از اقتصاد این شهر را در سال ۲۰۲۲ میلادی به خود اختصاص داده بود.

پیش‌بینی بزرگ‌ترین بازار‌های گردشگری جهان تا سال ۲۰۳۲

طبق تحقیقات WTTC تا سال ۲۰۳۲ میلادی، فهرست قوی‌ترین مقاصد شهری جهان دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد و دو شهر آسیایی پکن و شانگهای رقبای اروپایی و آمریکایی خود را کنار خواهند زد. بر اساس پیش‌بینی شورای جهانی سفر و گردشگری تا سال ۲۰۳۲ میلادی، آسیا سهم بیشتری از بازار گردشگری جهانی را به‌خود اختصاص خواهد داد و ارزش بازار گردشگری پکن تا سال ۲۰۳۲ میلادی، به‌تنهایی بالغ بر ۷۷ میلیارد دلار خواهد بود. 

به‌گفته کارشناسان گردشگری، بخش مسافرت و گردشگری داخلی چین در یک دهه گذشته، رشد خارق‌العاده‌ای را تجربه کرده است که این رشد حاصل سرمایه‌گذاری در ساخت هتل‌های جدید، تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقلی و ایجاد مقاصد گردشگری جدید است و ثمره این سرمایه‌گذاری‌ها در دهه آینده به اوج خود خواهد رسید. طبق این گزارش، شهرهای زیر به‌ترتیب قوی‌ترین مقاصد شهری جهان در سال ۲۰۳۲ میلادی خواهند بود و بازار گردشگری آن‌ها بیشترین سهم مستقیم در تولید ناخالص داخلی خواهد داشت:

بازارهای بزرگ گردشگری جهان در سال ۲۰۳۲ میلادی

رتبه نام مقصد حجم بازار گردشگری (به میلیارد دلار)
۱ پکن ۷۷.۲۸
۲ شانگهای ۷۰.۸۸
۳ پاریس ۴۹.۱۵
۴ اورلاندو ۴۵
۵ لاس‌وگاس ۳۶.۵۵
۶ گوانگژو ۳۴.۹۴
۷ نیویورک ۳۴.۲۸
۸ ماکائو ۳۳.۳۳
۹ بانکوک  ۳۱.۵۲
۱۰ توکیو ۲۹.۹۴

بر اساس این گزارش، بخش گردشگری پاریس، به‌عنوان قدرتمندترین مقصد شهری جهان، در سال ۲۰۲۲ میلادی ارزشی معادل ۳۶ میلیارد دلار  داشته است. با این وجود WTTC پیش‌بینی کرده است که طی ۱۰ سال آینده این مقصد شهری محبوب، به رتبه سوم قوی‌ترین مقاصد شهری جهان سقوط کند اما ارزش بخش سفر و گردشگری آن به بیش از ۴۹ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. پس از پاریس، پکن دومین مقصد شهری بزرگ جهان با بازار گردشگری به ارزش نزدیک به ۳۳ میلیارد دلار است که طبق پیش‌بینی WTTC، طی ۱۰ سال آینده با پشت سر گذاشتن پاریس و صعود به رتبه اول، حجم بازار گردشگری آن به ۷۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

بخش گردشگری اورلاندو که به‌عنوان پایتخت پارک‌های موضوعی جهان شناخته می‌شود، نیز در سال ۲۰۲۲ میلادی ارزشی معادل ۳۱ میلیارد دلار داشته است و پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۳۲ میلادی، با رشد ۵۰ درصدی، ارزش بازار سفر و گردشگری این شهر به ۴۵ میلیارد دلار برسد و به چهارمین مقصد شهری برتر جهان تبدیل شود. بازار سفر و گردشگری شانگهای نیز با ارزشی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲ میلادی، تا سال ۲۰۳۲ میلادی بیش از ۲ برابر رشد کرده و حجم این بازار ۷۱ میلیارد دلار رسیده و شانگهای به دومین مقصد قدرتمند شهری جهان تبدیل خواهد شد.

لاس‌وگاس تنها شهر در لیست ۱۰ مقصد گردشگری شهری برتر سال ۲۰۲۲  میلادی است که جایگاه خود را در سال ۲۰۳۲ نیز حفظ خواهد کرد و همچنان در جایگاه پنجم برترین مقاصد شهری جهان باقی خواهد ماند. حجم بازار سفر و گردشگری لاس‌وگاس، که در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۲۳ میلیارد دلار ارزش داشت، طبق پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۳۲ میلادی، به بیش از ۳۶ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

نبرد مقاصد سنتی و نوظهور در دهه پیش رو

جولیا سیمپسون، مدیرعامل WTTC، درباره رونق مقاصد شهری می‌گوید: «شهرهای بزرگی مانند لندن، پاریس و نیویورک به‌عنوان مقاصد شهری برتر جهان همچنان در اوج خواهند ماند، اما طی چند سال آینده، شهرهای پکن، شانگهای و ماکائو نیز در صدر فهرست مقاصد برتر شهری جهان قرار خواهند گرفت.» به‌گفته وی، گردشگران باز هم به شهرهای مورد علاقه خود باز خواهند گشت، اما از آنجایی که اولویت محبوبیت این شهرها عوض خواهد شد، در دهه پیش رو شاهد ظهور مقاصد جدید و نوظهوری خواهیم بود که مقاصد محبوب سنتی را به چالش می کشند.»

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

۳ مقصد نوظهور سفر در سال ۲۰۲۲ میلادی 

مطالب مرتبط