ابوظبی، امن‌ ترین شهر دنیا در سال ۲۰۲۳

ابوظبی، امن‌ ترین شهر دنیا در سال ۲۰۲۳

رسانه قطبنما: بررسی آخرین گزارش‌ها از امن‌ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی نشان می‌دهد، شهرهای امارات متحده عربی با پیشی‌گرفتن از شهرهای اروپایی، در شاخص‌های مختلفی مثل میزان جرم و جنایت، ثبات سیاسی و خدمات پزشکی در صدر فهرست امن‌ترین شهرهای جهان قرار دارند. جالب است بدانید براساس گزارش نقشه خطر سفر سال ۲۰۲۳ میلادی نیز، ایران با رنگ زرد نشان داده شده که به معنای میزان «خطر متوسط» است.

امروزه از ابتلا به کرونا گرفته تا گرفتار شدن در کولاک، سفر می‌تواند کاری پرخطر باشد اما تعریف واقعی از خطر و امنیت یک مقصد کاملا بسته به دیدگاه هر مسافری متفاوت است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، ایمن‌ترین شهرهای جهان بر اساس مؤلفه‌های گوناگونی دسته‌بندی می‌شوند. از ایمنی هنگام راه رفتن به تنهایی در شب تا نگرانی درباره حملات خشونت‌آمیز و میزان جرم‌ و جنایت، عوامل مختلفی در ایمنی یا خطرناک‌بودن هر مقصدی دخیل است.

اما امن‌ ترین شهرهای جهان و امن ترین کشورهای دنیا از نظر مسافران، سیاست و امنیت، ریسک پزشکی و ریسک امنیتی کدامند؟

امن‌ ترین شهر از دیدگاه مسافران

امن ترین شهر جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی

به گزارش «رسانه قطبنما»، بر اساس شاخص جرم پایگاه داده جهانی «Numbeo» تا تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی، شهرهای خاورمیانه در صدر فهرست امن‌ ترین شهرهای جهان قرار دارند. وب‌سایت نامبئو، هر ساله تعدادی از شهرهای جهان را بر اساس بازخورد کاربران در زمینه‌های هزینه زندگی، ایمنی، آلودگی و نرخ جرم رتبه‌بندی می‌کند.

بر این اساس، از میان ۴۱۶ شهر جهان، شهر ابوظبی، با کسب امتیاز ۸۸.۸ از ۱۰۰ در شاخص امنیت، امن‌ ترین شهر جهان است و کمترین میزان جرم و جنایت را دارد. شهرهای دوحه و تایپه نیز پس از ابوظبی، به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این لیست، شهر تهران در جایگاه سیصد و دوازدهم در لیست امن ترین شهرهای جهان قرار گرفته و در شاخص امنیت امتیاز ۴۴.۱ را کسب کرده است. شهر کاراکاس در ونزوئلا نیز خطرناک‌ترین شهر جهان است و با کسب امتیاز ۱۶.۱ از ۱۰۰، در انتهای لیست قرار گرفته است. یکی از نکات قابل توجه این گزارش، قرار گرفتن ۴ شهر امارات متحده عربی در میان ۱۰ شهر امن جهان است. 

۱۰ شهر اول در فهرست امن‌ ترین شهرهای جهان بر اساس وب‌سایت Numbeo به شرح زیر است:

۱. ابوظبی، امارات متحده عربی 

۲. دوحه، امارات متحده عربی 

۳. تایپه، تایوان

۴. عجمان، امارات متحده عربی 

۵. شارجه، امارات متحده عربی 

۶. کبک، کانادا

۷. دبی، امارات متحده عربی 

۸. سن سباستین، اسپانیا

۹. برن، سوئیس

۱۰. اسکی شهیر، ترکیه

امن‌ ترین شهر از نظر سیاست و سلامت

امن ترین شهر جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی

بر اساس گزارش ۱۰۰ مقصد برتر سال ۲۰۲۲ یورومانیتور، ۵ شهر برتر جهان از نظر سلامت و ایمنی، متفاوت از لیست امن‌ترین شهرهای جهان بر اساس میزان جرائم و برداشت مسافران است. این رتبه‌بندی که در ماه دسامبر ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است، ثبات سیاسی و امنیت اجتماعی هر شهر را بر اساس شاخص‌هایی مثل موارد ابتلا به کرونا و میزان مرگ‌ومیر و واکسیناسیون و همچنین تصادف‌ها و حوادث جاده‌ای، فساد دولتی و آمار تروریسم بررسی کرده است. 

بر اساس گزارش یورومانیتور، شهرهای آسیایی و به‌ویژه منطقه خاورمیانه، در این شاخص بالاترین رتبه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. فهرست امن‌ترین شهرها بر اساس شاخص سیاست و سلامت عبارت است از:

۱. شارجه، امارات متحده عربی

۲. دبی، امارات متحده عربی

۳. دوحه، قطر

۴. ابوظبی، امارات متحده عربی

۵. سنگاپور، سنگاپور

«ویتالیج ولادیکین»، مدیر ارشد شرکت تحقیقاتی یورومانیتور اینترنشنال (Euromonitor International) در این باره می‌گوید: «خاورمیانه، ۴ جایگاه اول را به خود اختصاص داده است، در حالی که سنگاپور از نظر رده ثبات سیاسی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ در رتبه اول قرار دارد. سلامت و ایمنی یکی از ۶ فاکتوری است که در این فهرست برای به‌دست آوردن شاخص سالانه مقاصد امن شهری استفاده می‌شود.» بر اساس گزارش بهترین شهرهای گردشگری جهان در سال ۲۰۲۲ یورومانیتور، شهر پاریس در مجموع در صدر ایستاده و دبی رتبه دوم با پشت سر گذاشتن آمستردام در صدر ایستاد. 

امن‌ ترین شهر از نظر ریسک پزشکی

امن‌ترین شهرها بر اساس شاخص ریسک پزشکی

شرکت امنیت مسافرتی اینترنشنال اس. اُ. اس (International SOS)، گزارشی با عنوان نقشه خطر سفر در سال ۲۰۲۳ میلادی منتشر کرده است. این گزارش با بررسی سابقه شرایط مراقبت پزشکی در کشورهای سراسر جهان مثل خطرات ابتلا به بیماری‌های عفونی، کیفیت خدمات تخصصی و اورژانسی و در دسترس بودن داروها، به بررسی خطرناک‌ترین و ایمن‌ترین نقاط جهان پرداخته است. بر اساس نقشه خطر سفر سال ۲۰۲۳ میلادی، بخش عمده‌ای از آمریکای شمالی و اروپای غربی و همچنین کشورهایی، مانند ترکیه، ژاپن، سنگاپور و امارات متحده عربی «کمترین خطرات پزشکی» را دارند؛ به این معنی که این کشورها سیستم مراقبت بهداشتی قوی دارند.

یمن، سوریه، عراق، افغانستان، کره شمالی و بخش‌هایی از آفریقا نیز بالاترین خطرات پزشکی دارند که به این معنا است که یا سیستم‌های مراقبت بهداشتی در این کشورها تقریبا وجود ندارد یا خدمات درمانی و پزشکی با مالیات زیادی ارائه می‌شود. در این نقشه کشورهایی که با رنگ بنفش مشخص شده‌اند، در شاخص ریسک پزشکی خدمات یکسانی ندارند؛ به این معنا که سطح مراقبت و خدمات پزشکی بین شهرها و مناطق روستایی ممکن است متفاوت باشد، که ایران نیز یکی از این کشورهاست.

امن‌ ترین شهر از نظر ریسک امنیتی

امن ترین شهرهای جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی بر اساس شاخص ریسک های امنیتی

 شرکت اینترنشنال اس. اُ. اس، در گزارش نقشه خطر سفر سال ۲۰۲۳ میلادی، خطرات امنیتی مقاصد سفر و گردشگری را نیز ارزیابی کرده است. در این ارزیابی شاخص‌هایی مثل میزان جرم و جنایت، خشونت سیاسی، تروریسم و جنگ، ناآرامی اجتماعی و بلایای طبیعی بررسی شده است. بر این اساس، نروژ، فنلاند، سوئیس و دانمارک بالاترین سطح امنیت برای سفر را دارند. ۲۵ نقطه در سراسر جهان نیز در دسته‌بندی خطرات امنیتی بسیار کم قرار دارند: ساموآی آمریکایی، آندورا، آنگویلا، جزایر ویرجین بریتانیا، کیپ ورد، جزایر کیمن، جزایر کوک، دانمارک، فنلاند، گرینلند، ایسلند، کیریباتی، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، جزایر مارشال، موناکو، نائورو، نروژ، سن مارینو، سیشل، اسلوونی، سوئیس، تورکز و کایکوس، تووالو و والیس و فوتونا.

برخی از کشورها نیز در داخل مرزهای خود سطوح خطر متفاوتی دارند. به‌طور مثال، بیشتر مناطق مصر دارای خطرات امنیتی «بالا» است، اما خطرات امنیتی در قاهره و مناطق شرق رود نیل کمتر است. مکزیک نیز دارای ترکیبی از خطرات امنیتی «متوسط» و «بالا» است. مرزهای تایلند با میانمار، مالزی و کامبوج نیز نسبت به بقیه نقاط این کشور، خطرناک‌تر است. همچنین در سال ۲۰۲۳ میلادی، خطرات امنیتی در چندین کشور از جمله اوکراین، کلمبیا و ساحل افزایش یافته است. ساحل منطقه‌ای در شمال آفریقا است که بخش‌هایی از موریتانی، مالی، نیجر، چاد، سودان و غیره را در بر می‌گیرد. در این مناطق میزان ریسک امنیتی «بالا» و «بسیار زیاد» رتبه‌بندی شده است. در این نقشه کشور ایران، با رنگ زرد به معنای میزان «خطر متوسط» مشخص شده است.

پیش از این نیز «Expat City Ranking» در گزارش بهترین شهرها برای مهاجرت در سال ۲۰۲۲ میلادی، با نظرسنجی از مهاجران واقعی در اقصی نقاط جهان، به رتبه‌بندی بهترین کشور‌ها برای مهاجران پرداخته بود. بر اساس این گزارش دو شهر دبی و ابوظبی در میان ۱۰ شهر برتر جهان برای مهاجرت جای گرفته‌اند؛ این در حالی است که شهر استانبول ترکیه، بر اساس رتبه‌بندی «Expat City Ranking 2022» از جمله بدترین شهر‌ها برای مهاجران در سال ۲۰۲۲ بوده است.

آخرین اخبار گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید. 

مطالب مرتبط