ویزای شینگن گران شد + قیمت جدید

ویزای شینگن گران شد + قیمت جدید

رسانه قطبنما: کمیسیون اروپا افزایش ۱۲ درصدی قیمت ویزای شینگن از ماه ژوئن ۲۰۲۴ میلادی را تایید کرد. بر این اساس، قیمت ویزای شینگن برای بزرگسالان از ۸۰ یورو به ۹۰ یورو و برای کودکان از ۴۰ یورو به ۴۵ یورو افزایش می‌یابد. با این وجود، هزینه تمدید ویزای شینگن همان ۳۰ یورو باقی خواهد ماند. کمیسیون اروپا تورم در کشورهای عضو را دلیل اصلی این افزایش قیمت عنوان کرده است.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، حوزه شینگن به ۲۹ کشور اروپایی اطلاق می‌شود که قوانین کنترل روادید در مرزها با یکدیگر را حذف کرده‌اند. مسافران ایرانی برای سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن ملزم به دریافت ویزا هستند. ویزای شینگن برای اهداف گردشگری یا دیدار با خانواده صادر می‌شود و نمی‌توان از آن برای کار در این ۲۹ کشور اروپایی استفاده کرد. دارندگان ویزای شینگن می‌توانند حداکثر ۹۰ روز در کشورهای عضو گروه شینگن اقامت کنند.

چرا هزینه ویزای شینگن افزایش یافت

کمیسیون اروپا هر سه سال یک‌بار، هزینه ویزای شینگن را ارزیابی می کند و می‌تواند این هزینه را بر اساس برخی معیارها مثل نرخ تورم و میانگین حقوق در کشورهای عضو افزایش دهد. این افزایش قیمت در فوریه ۲۰۲۴ میلادی مطرح شد و کشورهای عضو نیز با اکثریت قاطع از این اصلاح حمایت کردند. اگرچه قیمت ویزای شینگن افزایش پیدا کرده است اما هنوز قیمت این ویزا در مقایسه با هزینه ویزا در سایر کشورها به‌نسبت پایین است. به‌عنوان مثال در ژوئن ۲۰۲۴ میلادی، قیمت ویزای انگلستان از ۱۳۴ یورو، ایالات متحده از ۱۸۵ یورو و استرالیا از ۱۱۷ یورو شروع می‌شود.

کمیسیون اروپا همچنین پیشنهاد کرده است که به ارائه‌دهندگان خارجی صدور ویزای شینگن اجازه داده شود که هزینه‌های خود را مطابق با هزینه جدید، افزایش دهند. حداکثر مبلغی که ارائه‌دهندگان خارجی، مثل آژانس‌های صدور ویزا که درخواست‌های ویزای شینگن را از طرف کشورهای عضو جمع‌آوری می‌کنند، دریافت می‌کنند، معمولا نصف هزینه استاندارد است. حال کمیسیون اروپا پیشنهاد کرده است که این مبلغ از ۴۰ یورو به ۴۵ یورو افزایش یابد.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

ویزای شینگن چیست | راحت ترین کشور برای ویزای شینگن
 
 

مطالب مرتبط