در نامه انجمن دفاتر مسافرتی تهران به وزیر گردشگری، تاکید شد

چاره‌اندیشی فوری برای نجات آژانس‌های گردشگری از بحران

چاره‌اندیشی فوری برای نجات آژانس‌های گردشگری از بحران

رسانه قطبنما: رییس هیأت مدیره انجمن دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران در ادامه نامه‌نگاری با عزت‌الله ضرغامی، وزیر گردشگری کشور، خواستار توجه وی به مشکلات و معضلات شرکت‌های گردشگری، بحران بیکاری، تعطیلی و رکود این شرکت‌ها در خلال سفرهای استانی شد. 

به گزارش ایسنا، انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران، کمتر از یک ماه پیش درحالی که از لغو ۹۰ درصد تورهای ورودی و افت ۹۰ درصد سفرهای داخلی خبر داده بود، در نامه‌ای خطاب به عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، درباره موج جدیدی از بیکاری، تعطیلی دوباره آژانس‌های گردشگری پس از دوران کرونا و شرایط کشور، هشدار داد و از او درخواست چاره‌اندیشی فوری کرده بود.

امیرپویان رفیعی شاد، در دومین نامه خود خطاب به وزیر گردشگری نوشته است: «با تشکر از حسن توجه جنابعالی به میراث فرهنگی، صنایع دستی و سفرهای استانی که به طور مستمر انجام می‌دهید، خواهشمندیم ترتیبی اتخاذ کنید تا از تعدادی دفاتر خدمات مسافرتی در استان (تهران) نیز بازدید کنید و از نزدیک با مشکلات و معضلات این دفاتر آشنا شوید. درصورت نبود امکان این بازدید، اعضای هیأت‌مدیره این انجمن با حضور تعدادی از مدیران دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری ملاقاتی با شما داشته باشیم تا بتوانیم درباره حل مشکلات و برون‌رفت از شرایط موجود، گام برداریم.»

رفیعی‌شاد در گفتگو با ایسنا درباره تاثیر نامه پیشین به وزیر گردشگری که با آغاز بحران و رکود گردشگری در کشور همزمان بود، خاطر نشان کرد: «آن زمان با ۵۰ درصد معافیت «مالیات ابرازی» موافقت کردند که در وضع موجود و با توجه به شکل اظهار این مالیات، به هیچ‌وجه به کار صنعت گردشگری نمی‌آید. ما نیاز داریم همانند دیگر کسب‌وکارها در شرایط بحران از تسهیلات تبصره ۱۸ برخوردار شویم.»

وی با اشاره به درخواست شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی از مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران برای موافقت با مرخصی دفاتر توضیح داد: «دفاتر خدمات مسافرتی و شرکت‌های گردشگری طبق قانون می‌توانند دو مرتبه مرخصی داشته باشند که یک‌بار در دوران کرونا از این فورجه بهره‌مند شدند. وضع موجود می‌طلبد که مسئولین کشور با مرخصی دفاتر موافقت کنند تا در ادامه مشکلی در بیمه کارکنان پیش نیاید. ما درحال حاضر، با تعدیل نیروی انسانی و رکود کاری شدیدی مواجه هستیم.»

به گفته رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی و گردشگری الکترونیک استان تهران، دفاتر گردشگری از آبان‌ماه ۱۳۹۸ پیوسته در رکود به سر می‌برند و دیگر جانی برای صنعت گردشگری باقی نمانده است؛ تورهای ورودی کاهش چشمگیری داشته است و سفرهای خروجی با توجه به شرایط اقتصادی، درآمد مردم و افزایش نرخ ارز و هزینه‌ها، مانند سابق نیست. همچنین سفرهای داخلی هم متاثر از بقیه جریانات گردشگری است. در حقیقت، اعلام هتلداران  مبنی بر کاهش ضریب اشغال اتاق‌‌ها نشان می‌ دهد که جریان سفر در داخل کشور مطلوب نیست.

علاوه بر این، بررسی‌های رسانه قطبنما در گفتگو با مدیران ۲۰ کسب‌وکار گردشگری و هتلداری، از جمله پلتفرم‌های رزرو آنلاین، استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهایی مانند آژانس‌های گردشگری و مراکز اقامتی، نشان می‌دهد این شرکت‌ها در ۴ حوزه، فروش خدمات، بازاریابی (به‌ویژه بازاریابی دیجیتال)، مدیریت نیروی انسانی و توسعه کسب‌وکار خود دچار بحران‌های بسیاری شده‌اند. کاهش ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی فروش خدمات سفر در میان این کسب‌وکارها نشان می‌دهد که صنعت گردشگری و شرکت‌های مسافرتی در بحرانی جدی به سر می‌برند که در صورت عدم رسیدگی و کمک به آن‌ها، در چرخه این حوادث از بین خواهند رفت.

رفیعی‌شاد معتقد است در چنین شرایطی، زمان رفتن به اداره مالیات و پرداخت جریمه بیمه و مسائلی از این دست نیست. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دست‌کم می‌تواند پیگیری کند برای چند سال صنعت گردشگری از مالیات معاف شود. او در آخر اظهار کرد: «فقط در تهران ۲۵۰۰ دفتر خدمات مسافرتی وجود دارد که تعطیلی و رکود کاری آن‌ها در اشتغال و بیکاری کشور تاثیر چشمگیری خواهد داشت، ولی همگی این دفاتر به حال خود رها شده‌اند. باید حمایتی جامع اتفاق بیفتد؛ با پرداخت وام چهل پنجاه میلیون تومانی، دیگر گِره کار این بخش و صنعت باز نمی‌شود. باید راه‌کار اساسی و جامع‌تری اندیشید.»

آخرین اخبار صنعت گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط