مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی اعلام کرد

لغو ویزای گروهی ایران و روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی

 لغو ویزای گروهی ایران و روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی

رسانه قطبنما: لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، از لغو ویزای گروهی ایران و روسیه از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی خبر داد. بر این اساس، گروه‌های گردشگران ایران و روسیه از ۵ تا ۵۰ نفره که قصد سفر بین دو کشور را از طریق آژانس های مسافرتی داشته باشند، برای مدت ۱۵ روز اقامت، نیاز به ویزا نخواهند داشت.

به‌گزارش «رسانه قطبنما»، سال ۱۳۹۶ (۲۸ مارچ ۲۰۱۷ میلادی) بود که در مسکو توافق‌نامه‌ای میان ایران و روسیه در راستای لغو روادید سفرهای گروهی امضا شد. ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۰ نیز برنامه‌ اجرایی آن به امضای طرفین رسید و اعلام شد که این توافق‌نامه تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی (۱۰ دی ۱۴۰۲) قابل اجرا است. چندی پیش نیز تهران میزبان دومین نشست کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه با موضوع لغو روادید برای سفر گردشگران گروهی ۲ کشور بود و صورتجلسه این کمیته نیز امضا شد. حال قرار است بالاخره از ابتدای سال آینده میلادی این برنامه اجرایی شود. 

به‌گفته مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی، ظرف ۴۵ روز بعد از تاریخ امضای این صورت‌جلسه (۱۱ شهریور ۱۴۰۱)، نهادهای هماهنگ‌کننده برای اجرای برنامه لغو روادید گروهی باید به یکدیگر معرفی شوند و به احتمال زیاد، یکی از شرکت‌های اقماری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌عنوان نهاد هماهنگ‌کننده طرف ایرانی این برنامه اجرایی معرفی خواهد شد.

به‌گزارش ایسنا، اژدری با تاکید بر این نکته که لغو ویزا مشمول روادید انفرادی نمی‌شود و شهروندان ایرانی و روسی همچنان برای سفر شخصی یا بدون تور به روسیه یا ایران، باید از طریق سفارتخانه‌ها اقدام کنند، می‌افزاید: «اعتبار برنامه اجرایی لغو روادید گروهی گردشگران ایران و روسیه، قابل تمدید به دوره‌های مشابه است و مشکلی در این‌باره وجود ندارد».

او با اشاره به اینکه طرفین، ۳ ماه فرصت دارند فهرستی از آژانس‌های مسافرتی را به یکدیگر معرفی کنند، تصریح می‌کند: «محدودیتی در تعداد آژانس‌هایی که معرفی خواهند شد، ‌وجود ندارد، اما با توجه به این‌که نخستین بار است با کشوری برنامه لغو روادید گروهی به اجرا گذاشته می‌شود، لازم است آژانس‌هایی که دفتر نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری تایید می‌کند و در بازار گردشگری روسیه نیز فعال هستند، معرفی شوند. همچنین قرار است در مرحله اول تعداد کمتری از آژانس‌ها معرفی شوند تا با توجه به حساسیت‌ها، برنامه به درستی پیش‌ برود. براساس توافق‌ صورت گرفته، فهرست آژانس‌ها هر سال قابل تغییر و تجدیدنظر خواهد بود».

تبادل دانش، آموزش، هتلداری، برگزاری نمایشگاه، تور آشناسازی و سرمایه‌گذاری از دیگر مباحثی است که در قالب همکاری مشترک پیش رو میان ایران و روسیه، در مسیر عملیاتی شدن قرار خواهند گرفت. 

به گزارش ایرنا، در دومین نشست کمیته فنی گردشگری ایران و روسیه علاوه بر لغو ویزای گروهی، طرفین با دعوت از یکدیگر برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و مسکو، برای ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر فعالان بخش خصوصی هر دو طرف اعلام آمادگی کردند. پرداختن به موضوعات مختلف از جمله نیاز به سیستم یکپارچه بانکی برای تامین نیاز گردشگران خارجی، افزایش خطوط هوایی، یاری گرفتن از رسانه‌ها برای معرفی چهره واقعی و ظرفیت‌های گردشگری ایران، جذب سرمایه‌گذار و معرفی بسترهای مساعد سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و نیز ارائه شاخه‌های مختلف گردشگری کشور نیز از دیگر مسائلی بود که در این نشست مطرح شد.

آخرین اخبار بازار سفر و گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط