کارآفرینان چطور می‌توانند از تعطیلات خود استفاده کنند؟

۸ پیشنهاد برای صاحبان استارتاپ‌ها در تعطیلات

۸ پیشنهاد برای صاحبان استارتاپ‌ها در تعطیلات

رسانه قطب‌نما: وقتی استارتاپی را راه‌اندازی می‌کنید، با آغوش باز و آگاهانه به استقبال چالش‌هایی می‌روید که دیگران کمتر به آن پرداخته‌اند. بنابرین ماهیت چنین مشاغلی همواره پرچالش‌ و استرس‌آفرین است. امین هم یکی همین بنیان‌گذاران استارتاپ است. او معتقد است اگرچه تمام موقعیت‌های شغلی کم‌وبیش چالش‌ها و استرس‌های خود را دارند اما وقتی پای استارتاپ یا کارآفرینی به میان می‌آید، این استرس و فشار کاری چندین برابر می‌شود.

این که ایده‌ای را پرورش بدهید و آن را به بلوغ برسانید، سرمایه جذب کنید و بتوانید به سودآوری برسید، فرآیندی است که در عمل بسیار سخت و طاقت‌فرسا است. بیشتر بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها، به‌خصوص در سال‌های ابتدایی، ساعت‌های طولانی کار می‌کنند و حتی این فشار کاری به تعطیلات نیز کشیده می‌شود؛ روندی که امین هم پشت سر گذاشته و می‌گوید به یکباره متوجه شده که سلامتی روحی و جسمی‌اش تحت‌الشعاع قرار گرفته و بهره‌وری‌اش پایین آمده است. همین تجربه سبب شد با برنامه‌ریزی، بتواند کار را به گونه‌ای پیش ببرد که پس از یک دوره کاری فشرده، تعطیلاتی برای خودش در نظر بگیرد و تجدید قوا کند.

تجربه امین، مشابه تجربه هزاران کارآفرین و دیگر بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها است که نمی‌دانند چطور باید از تعطیلات خود استفاده کنند و یا بهتر است برای کاهش فشار کاری، در تعطیلات خود به چه فعالیتی مشغول باشند؟ اما کارآفرینان و رهبران حرفه‌ای برخی کسب‌وکارهای نوپا چه پیشنهاداتی برای گذراندن تعطیلات برای همتایان خود دارند؟

۱. بر تقویت روابط خود تمرکز کنید

۸ پیشنهاد برای صاحبان استارتاپ‌ها در تعطیلات - روابط خود را تقویت کنید.

تعطیلات، زمان مناسبی برای قدردانی از افرادی است که به کسب‌وکار شما کمک می‌کنند. بنابراین تعطیلات خود را با قدردانی از تلاش‌های کارمندان و همراهی مشتریان‌تان آغاز کنید. کم‌هزینه‌ترین راه برای انجام این کار، ارسال کارت‌پستال‌های دیجیتال شخصی‌سازی شده است. تعطیلات همچنین فرصتی مناسب برای افزایش تعامل با اعضای تیم، شناخت بهتر آن‌ها و در نهایت انگیزه‌بخشی و الهام‌بخشی به آن‌ها است.

۲. برای استراحت و تجدید قوا زمان بگذارید

پایان سال، نه‌تنها بهترین زمان برای استراحت و تجدید قوا بلکه فرصتی است تا با مرور سالی که گذشت، سال جدید را با شفافیت و انگیزه بیشتری آغاز کنید. اگر کسب‌وکار خود را درست و اصولی بنا کرده باشید، حتی در صورت استراحت و غیاب شما به‌عنوان یک بنیان‌گذار استارتاپ یا کارآفرین، کارها به خوبی پیش خواهد رفت و به موقع، انجام خواهد شد.

۳. همه کارها را خودتان انجام ندهید

اگر فکر می‌کنید به‌عنوان یک کارآفرین، خودتان همه کارها را بهتر انجام می‌دهید، پس چرا نیرو استخدام کرده‌اید؟ زمانی که یک فرد متخصص را استخدام می‌کنید، این تخصص به آن‌ها اجازه می‌دهد به شما بگویند چه کاری باید انجام دهند و از شما اجازه بگیرند. از سوی دیگر، وقتی کسب‌وکاری به بلوغ می‌رسد، شما وظیفه دارید از خودتان مراقبت کنید، تا بتوانید در عین حال، از کارکنان خود حمایت و پشتیبانی کنید.

۴. همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید

۸ پیشنهاد برای صاحبان استارتاپ‌ها در تعطیلات - همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید.

 اگر به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار، پر مشغله‌ترین روزهای سال برای شما همین روزهای تعطیلات است و در این روزها بیشترین میزان ارتباط با مشتریان را دارید، بهتر است تعطیلات را صرف بهبود تجربه مشتریان خود کنید. همواره از قبل برای هر رویدادی برنامه‌ریزی کنید، اولویت‌های خود را تعیین کنید و بدانید می‌خواهید چه مفهومی را ارائه دهید یا چه پیشنهادات و خدمات دیگری را به مشتریان خود معرفی کنید. اما مهم‌تر از همه سعی کنید همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید که اگر طرح A موفق نشد، بتوانید برنامه B اجرا کنید. وقتی یک برنامه پشتیبان داشته باشید، هیچ‌گاه دچار استرس نخواهید شد.

۵. از فرصت طلایی شبکه‌سازی در تعطیلات استفاده کنید

به‌عنوان یک کارآفرین، برای استفاده حداکثری از فصل تعطیلات خود، می‌توانید با مشتریان بالقوه یا بالفعل خود ارتباط برقرار و آن‌ها را از پیشنهادات خود مطلع کنید. این کار به تقویت روابط در طول زمان کمک می‌کند. همچنین می‌توانید با تعامل با مشتریان بالقوه، به‌طور نامحسوس کسب‌وکار خود را تبلیغ کنید. با این روش‌ می‌توانید به مخاطبان گسترده‌تری دسترسی یابید و با ایجاد ارتباط با تعداد بیشتری از افراد و به اشتراک گذاشتن اهداف خود با آن‌ها، اعتبار برندتان را نیز افزایش دهید. «لینکدین» یکی از بهترین فضاها برای آغاز این کار است.

۶. از ایمیل مارکتینگ استفاده کنید

اغلب استارتاپ در تعطیلات، به‌سوی تبلیغات دیجیتالی می‌روند و به‌طور مثال، پیش‌فرضشان آن است: که همه به دنبال هدیه هستند و مشتریان هم در این زمان واکنش بیشتری نشان می‌دهند، بنابراین فصل تعطیلات پرفروش‌ترین زمان سال است! اما واقعیت این است که بنابر آمارهای جهانی، تبلیغات دیجیتال نرخ تبدیل پایینی داشته و بسیار گران است. اگر به دنبال راهی مؤثر و از نظر مالی هوشمندانه، برای افزایش فروش خود در تعطیلات هستید، بهتر است وقت خود را روی آماده‌‌سازی و بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی خود صرف کنید. به‌طور مثال فهرست مشتریان خود را به ۳ دسته تقسیم کنید:

  • مشتریانی که دوباره از شما خرید کرده‌اند،
  • مشتریان قدیمی که در ۶۰ روز گذشته خرید نکرده‌اند،
  • و مشترکین جدیدی که هنوز خرید نکرده‌اند.

سپس یک ایمیل شخصی‌سازی‌شده برای هر فرد ارسال کنید که حاوی تخفیف و مشوق است. به یاد داشته باشید نرخ موفقیت بازاریابی ایمیلی با ایمیل مارکتینگ در شرایط عادی بیش از ۵۰ درصد است.

۷. فروشگاه‌های تجارت اجتماعی خود را راه‌اندازی کنید

۸ پیشنهاد برای صاحبان استارتاپ‌ها در تعطیلات- فروشگاه های تجارت اجتماعی خود را راه اندازی کنید.

منظور از تجارت اجتماعی، فروش مستقیم محصولات از درگاه رسانه‌های اجتماعی است. با استفاده از این روش دیگر نیازی نیست ترافیک رسانه‌های اجتماعی خود را به یک وب‌سایت یا فروشگاه آنلاین هدایت کنید و تمام فرایند خرید بدون خروج مشتری از همان رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود. اگر تاکنون این خدمت را راه‌اندازی نکرده‌اید، تعطیلات فرصتی طلایی برای انجام این کار است. رسانه‌های اجتماعی اکوسیستمی با خریداران زیاد است و از میلیون‌ها فروشگاه اینترنتی که هم‌اکنون مشغول به فعالیت‌اند، تعداد بسیار کمی برای رسانه‌های اجتماعی بهینه‌سازی شده‌اند. در حال حاضر تقریبا هیچ رقابتی در زمینه تجارت اجتماعی وجود ندارد و بهترین زمان برای بهره‌برداری از این فرصت است.

۸. کارتان را به خانه نبرید

برای برخی مشاغل، تعطیلات شلوغ‌ترین فصل سال است. از این رو، برخی ناخواسته کارهای خود را به خانه می‌برند. در چنین مواقعی به خود یادآوری کنید که خانه محل استراحت است و باید به ذهن و بدن خود فرصت دهید تا برای یک روز کاری سخت دیگر آماده شود. اگر استراحت کافی نداشته باشید، بهره‌وری و کارایی‌تان کاهش می‌یابد و می‌تواند بر اطرافیانتان تاثیر منفی بگذارد.

همانقدر که افزایش فروش و موفقیت در کسب‌وکار مهم است، حفظ سلامتی جسمی و روحی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین سعی کنید با برنامه‌ریزی، هم از تعطیلات‌تان به بهترین شکل استفاده کنید و هم بیشترین بهره را از آن ببرید. شما چه برنامه‌ای برای استفاده از تعطیلات دارید؟ راهکار شما برای مقابله با استرس و لذت‌بردن از تعطیلات چیست؟

آخرین مطالب مدیریت و توسعه فردی را از «رسانه قطب‌نما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط