چگونه سفرنویس شویم؟ | راهنمای بلاگری سفر

چگونه سفرنویس شویم؟ | راهنمای بلاگری سفر

رسانه قطبنما: «چه چیزی داستان یک سفر را به یک شاهکار تبدیل می‌کند؟ در یک کلمه می‌توان گفت «مکان». داستان‌های موفق سفر شامل مکان‌هایی خاص از زندگی‌اند که دربرگیرنده اطلاعات واقعی و انتقال واضح توصیفی از جزئیات و حکایت‌ها، شخصیت‌ها و گفتارهای روزمره‌اند

چنین داستان‌هایی دست خواننده را می‌گیرند و تجربیات غنی نویسنده از آن مکان را به او منتقل می‌کنند. بهترین داستان سفر، آن‌هایی هستند که تجربیات و اطلاعات مقصد را با یک ضرب‌آهنگ خوشایند به خواننده انتقال می‌دهند. »

آنچه خواندید، برشی کوتاه از کتاب «چگونه سفرنویس شویم»، به قلم «دان جورج» و «جانین ابرلی» است. دان جورج نویسنده اصلی این کتاب، یکی از مشهورترین چهره‌های نشریات صنعت سفر است که نشریه نشنال جئوگرافیک او را «یک سفرنامه‌نویس و ویراستار افسانه‌ای» نامیده است. 

معرفی کتاب چگونه سفرنویس شویم؟ | راهنمای بلاگری سفر

این کتاب ۲۷۲ صفحه‌ای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۷ میلادی توسط انتشارات لونلی پلنت (lonely planet) منتشر شد و ۳ سال بعد، انتشارات ایرانشناسی این کتاب را با ترجمه‌ای فارسی از سارا سادات‌مکیان، مجید حیدری و زهرا کوچکی مطلق در ایران منتشر کرد.

اگر به سفرنامه‌نویسی علاقه‌مندید، کتاب «چگونه سفر نویس شویم» مانند یک راهنما دست شما را می‌گیرد و به شما کمک می‌کند یک داستان سفر منحصربه‌فرد بنویسید و آن را منتشر کنید. 

در بخش‌هایی دیگر از این کتاب آمده: «هدف از یک نوشته خوب سفر، ارائه تصویری صحیح و دقیق از مکان و ارزیابی از آن ناحیه، حیات‌بخشیدن به مکان و تجربیات نویسنده است؛ به‌گونه‌ای که خواننده نیز به آن آن‌جا منتقل شود و به‌گونه‌ای که درک خواننده را از جهان افزایش دهد (خواننده برای سفر به آن نقطه برنامه‌ریزی کند و یا به‌طور غیرمستقیم خواهان خواهان دیدن آن مکان باشد.) در برخی موارد هدف ثانویه ارائه اطلاعات ضروری به خواننده است که نیاز است برای داشتن تجربه، نویسنده آن مکان را ببینید. 

بنابراین چگونه می‌توان یک داستان سفر خوب نوشت؟ قبل از اینکه انگشتانتان صفحه کلید را لمس کند سفر آغاز شده است!»

کتاب «چگونه سفرنویس شویم» که در سال ۱۴۰۱ به چاپ دوم رسید، یکی از بهترین منابع در زمینه‌ آموزش نویسندگی و بلاگری سفر است که طیف وسیعی از مخاطبان را هدف قرار می‌دهد؛ از علاقه‌مندان به وبلاگ‌نویسی گرفته تا سردبیران و نویسندگان مجلات و روزنامه‌ها گردشگری و تولیدکنندگان محتوا برای وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی. 

شناخت روندهای سفر، فنون مصاحبه و یادداشت‌برداری، بازنویسی و ویراستاری، سفرهای مطبوعاتی، نگارش کتاب، ایجاد وبلاگ و وبلاگ‌نویسی و درآمدزایی به‌عنوان یک سفرنامه‌نویس، تنها برخی از اطلاعاتی است که با خواندن این کتاب به دست می‌آورید.

برای خرید این کتاب می‌توانید با مراجه به این صفحه و با استفاده از کد تخفیف اختصاصی رسانه قطبنما (Qotbnamamedia) اقدام کنید. 

معرفی کتاب‌هایی درباره گردشگری و میراث فرهنگی را در «رسانه قطبنما» بخوانید.

مطالب مرتبط