ولیعهد عربستان از ساخت فرودگاه بین‌المللی «ملک سلمان» تا سال ۲۰۳۰ خبر داد

عربستان، میزبان ۱۲۰ میلیون مسافر هوایی! + ویدیو

عربستان، میزبان ۱۲۰ میلیون مسافر هوایی! + ویدیو

رسانه قطبنما: ولیعهد عربستان از برنامه‌های بلندپروازانه خود برای ساخت فرودگاه بین‌المللی «ملک سلمان» در ریاض خبر داد. به‌گزارش خبرگزاری SPA، محمد بن سلمان روز دوشنبه اعلام کرد فرودگاه بین‌المللی ریاض که تا سال ۲۰۳۰ میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید، یک مرکز حمل‌و‌نقل هوایی بسیار بزرگ با ۶ باند موازی خواهد بود که ظرفیت پذیرش ۱۲۰ میلیون مسافر را دارد. 

به گزارش اسکیفت، صندوق سرمایه‌گذاری پادشاهی عربستان، کار ساخت فرودگاه بین‌المللی ملک سلمان را بر عهده دارد. این فرودگاه با بیش از ۵۷ کیلومتر مربع امتداد، فرودگاه فعلی ملک خالد را نیز شامل خواهد شد. بر اساس طرح فرودگاه ملک سلمان، پایگاه عملیاتی یک شرکت هواپیمایی جدید به نام RIA خواهد بود که قرار است رقیب شرکت‌های هواپیمایی پرآوازه امارات و قطر ایرویز باشد. این فرودگاه قرار است تا سال ۲۰۵۰ میلادی برای ۱۰۳ هزار نفر اشتغال‌زایی کرده و ۱۸۵ میلیون مسافر و ۳.۵ میلیون تن بار را جابه‌جا کند. 

به‌گفته مقامات سعودی، پروژه فرودگاه ریاض در راستای چشم‌انداز عربستان برای تبدیل ریاض به یکی از ۱۰ اقتصاد شهری برتر جهان و افزایش جمعیت این شهر به ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. توسعه حمل‌ونقل هوایی نیز بخشی از استراتژی‌های بلندمدت عربستان برای تبدیل شدن به یک قطب حمل‌و‌نقل و لجستیک جهانی تا سال ۲۰۳۰ میلادی است. عربستان در راستای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود و کاهش وابستگی به نفت، صدها میلیارد دلار را در طرحی به نام چشم‌انداز ۲۰۳۰ سرمایه‌گذاری کرده است. 

در ادامه، ویدیوی رونمایی از طرح فرودگاه ملک سلمان ریاض را مشاهده کنید:

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

شهر پانگئوس عربستان، لاک‌پشت روی آب + ویدیو

مطالب مرتبط