مزرعه گردشگری چیست؟

بهترین مزارع گردشگری ایران را بشناسید | عکس + لوکیشن

بهترین مزارع گردشگری ایران را بشناسید | عکس + لوکیشن

رسانه قطبنما: درباره مزرعه گردشگری چه می‌دانید؟ تصور کنید که بتوانیم در میان درختان یا بوته‌های از خاک درآمده قدم بزنیم و با بوی طبیعی‌ترین محصولات کشاورزی مست شویم.

حالا فراتر برویم؛ تصور کنید که بتوانیم پابه‌پای کشاورزان در زمین‌های کشاورزی کار کنیم، شب را در کلبه‌ای کنار مزرعه بگذرانیم و با اجازه میزبان، عکس و فیلم‌های مورد نظرمان را از محصولات، حیوانات و سبک زندگی مردم محلی تهیه کنیم تا در زمان بازگشت، کلی خاطره ثبت شده به‌عنوان سوغاتی با خود بیاوریم.

این فضایی که به تصویر کشیده شد، هدیه‌ای است که با حضور در یک مزرعه کشاورزی می‌‌توانیم به خودمان و همسفرانمان تقدیم کنیم؛ هدیه‌ای از جنس آب، خاک، نور خورشید و حال و هوای زندگی روستایی.

در این مقاله قصد داریم از گردشگری مزرعه که بخشی از گردشگری کشاورزی است بگوییم؛ اینکه چه شد انسان از زمین کشاورزی و محصولاتش یک محصول گردشگری تولید و از آن بهره‌برداری کرد؟ همچنین بهترین مزرعه‌ های گردشگری ایران را هم معرفی می‌کنیم تا بتوانید برای یک سفر درجه یک برنامه‌ریزی کنید.

مزرعه گردشگری چیست؟

برویم به ایتالیا، پس از جنگ جهانی دوم، حوالی سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ میلادی؛ در آن‌ سال‌ها، بازار کشاورزی در سطح خرد خیلی تعریفی نداشت و روز‌به‌روز کشاورزان بیشتری مزارع خودشان را به قصد تغییر شغل و مهاجرت به شهرها ترک می‌کردند.

دولت وقت ایتالیا که اوضاع را نامساعد دید، چند قانون تشویقی برای کشاورزان وضع کرد؛ به امید اینکه شرایط بهتر شود و زمین‌های کشاورزی کاربرد خود را از دست ندهند. این شد که کاربری زمین‌های کشاورزی از حالت صرف کشاورزی و دام‌پروری خارج شد و رگه‌هایی از گردشگری در آن پدید آمد. البته این اتفاق خیلی قبل‌تر در کشورهای دیگر اروپایی افتاده بود اما اینکه یک دولت از این موضوع پشتیبانی کند، اتفاق تازه‌ای بود.

اجازه بازدید افراد متفرقه از مزرعه، آموزش کشاورزی به گردشگران علاقه‌مند، فروش مستقیم محصولات به مصرف‌کنندگان، مهمان‌نوازی و ایجاد امکانات اقامتی، ایجاد تفریح و سرگرمی و… از جمله فعالیت‌هایی بود که دولت ایتالیا به کشاورزان پیشنهاد داد تا به کسب‌وکار خود تنوع ببخشند و آن را حفظ کنند.

این ایده خیلی سریع محبوب شد و کشاورزان زیادی را به مزارع خود برگردانند. علاوه‌بر آن، کشورهای دیگر هم که پیش‌تر به‌گونه‌های دیگر، طعم اقتصادی این مسئله را چشیده بودند، از آن استقبال کردند و به‌سرعت زیرساخت‌های لازم را برای مزارع سطح خرد خود فراهم کردند.

امروزه ایتالیا، کشورهای آمریکای شمالی، انگلیس، سوییس، ارمنستان، هند و پاکستان از کشورهای پیشرو در این نوع از اقتصاد پایدار هستند و ایران هم در سال‌های اخیر به جرگه این کشورها پیوسته‌ است. مطلب «گردشگری کشاورزی» می‌تواند راهنمای خوبی برای آشنایی بیشتر با مزارع گردشگری ایران و جهان باشد.

مزرعه گردشگری توسکا گرگان

مزرعه توسکا

لوکیشن گوگل مپ مزرعه گردشگری توسکا

یکی از اولین مزارع گردشگری ایران، متعلق به یک مهندس گرگانی جوان است که ابتدا در کار پرورش و فروش تمشک فعالیت می‌کرد. این کشاورز پس از مدتی متوجه می‌شود که بهترین راه فروش محصولاتش، همکاری مشتریان در فرآیند چیدن تمشک است. بنابراین، با کمی جستجو با ایده مزرعه گردشگری آشنا می‌شود و در نهایت، کسب‌وکار خود را در این راستا گسترش می‌دهد.

مزرعه گردشگری توسکا هم‌اکنون با پنج‌ هکتار مساحت، شامل باغ تمشک، مزارع توت فرنگی، ذرت، سبزیجات، صیفی‌جات و مزارع حیوانات می‌شود و همچنین، فعالیت‌هایی مانند برگزاری کارگاه آموزشی، جشنواره و رویداد‌های مرتبط در این مکان انجام می‌شود. علاوه‌بر آن افرادی که علاقه‌مند به اقامت در این مزرعه هستند می‌توانند از کمپ‌ چادری مزرعه گردشگری توسکا استفاده کنند.

گردشگران می‌توانند با پرداخت مبلغ ۵۰ هزار تومان به‌عنوان هزینه ورودی، از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب بدون پرداخت هزینه جداگانه از محصولات داخل مجموعه استفاده کنند.

شماره تماس مزرعه گردشگری توسکا گرگان: ۰۹۱۲۴۷۰۴۲۸۹

مزرعه گردشگری کاریز زرین شهر

مزرعه کاریز

لوکیشن گوگل مپ مزرعه گردشگری کاریز

مزرعه گردشگری کاریز کاغذی با مساحتی ۸ هکتاری، در واقع یک مجموعه گردشگری در شهر زرین شهر استان اصفهان است که در آن، علاوه‌بر گشتن در گلخانه بسیار بزرگ که محصولاتی از قبیل انواع گل‌ها، میوه‌ها، صیفی‌جات و… دارد، امکان استفاده از استخر آب، کافی‌شاپ و رستوران مجهز، سفره‌خانه، پیست موتور چهار چرخ و دوچرخه‌سواری، گشت در مجموعه به همراه تراکتور و همچنین اقامت شبانه وجود دارد.

شماره تماس مزرعه گردشگری کاریز: ۰۳۱۹۱۰۹۷۲۸۱ و ۰۹۱۲۸۷۶۱۰۰۸

وب‌سایت مزرعه گردشگری کاریز: www.karizkaghazi.com 

مزرعه گردشگری خورشید دماوند

مزرعه خورشید دماوند

لوکیشن گوگل مپ مزرعه گردشگری دماوند

یکی دیگر از اولین مزرعه‌ های گردشگری ایران که در سال ۱۳۹۸ افتتاح شده، مزرعه خورشید دماوند است. در این مزرعه، امکانات تفریحی متنوعی وجود دارد و گروه‌های دوستانه و خانوادگی می‌توانند برای تعطیلات برنامه‌ریزی کنند تا مهمان این مزرعه گردشگری شوند. 

هتل نمکی، پل معلق کابلی، سرسره آلپاین یا کوهستانی، دلیجان‌سواری، استخر و جکوزی، پیست اسب‌سواری، پیست الاغ‌سواری، زمین ماسه بازی کودکان، رستوران و کافی‌شاپ از جمله امکانات تفریحی و رفاهی مزرعه خورشید است که در کنار بازدید از مزرعه گیاهان و حیوانات برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

هزینه ورودی مزرعه خورشید در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه برای افراد بالای ۲ سال، ۱۲۰ هزارتومان و در روزهای جمعه و تعطیلات ۱۹۰ هزار تومان است.

شماره تماس مزرعه گردشگری دماوند:  ۰۲۱۲۲۱۷۱۰۰۷ 

وب‌سایت مزرعه گردشگری دماوند: www.khorshid.farm 

مزرعه گردشگری تی باغ

مزرعه تی باغ

لوکیشن گوگل مپ مزرعه گردشگری تی باغ

تی‌باغ همانطور که از نامش پیداست، مزرعه چای است؛ مزرعه‌ای ۱۵ هکتاری که در شهر فومن استان گیلان قرار دارد، به همراه یک خانه روستایی در دل خود، پذیرای مهمانانی است که می‌خواهند مدتی را از هیاهوی شهر دور شوند، در قلب مزرعه چای وقت بگذرانند و از سرو چای درجه یک ایرانی لذت ببرند.

محصول اصلی تی‌ باغ، چای است و برنج هم در فصل کشت شالی در این مزرعه گردشگری پیدا می‌شود. گردشگران می‌توانند در روزهای هفته به‌صورت رایگان از تی باغ بازدید کنند و در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل هم با پرداخت مبلغ ۳۰ هزار تومان وارد مزرعه چای شوند.

شماره تماس مزرعه گردشگری تی باغ: ۰۹۱۱۳۴۶۸۰۸۵

مزرعه گردشگری ارمغان طبیعت

مزرعه ارمغان طبیعت

لوکیشن گوگل مپ مزرعه گردشگری طبیعت

هر کدام از مزارع گردشگری رویکردهای متفاوتی دارند و در حوزه‌ای به‌صورت خاص فعالیت می‌کنند. رویکرد خاص مزرعه گردشگری ارمغان طبیعت که در شهر کردکوی استان گلستان قرار دارد، گیاهان دارویی و خواص آن‌هاست.

در این مزرعه انواع گیاهانی که خاصیت درمانی دارند، پرورش داده می‌شود و همچنین بازدیدکنندگان در کنار لذت بردن از محیط مزرعه و همکاری در چیدن و برداشت گیاهان، می‌توانند از امکانات رفاهی در نظر گرفته شده هم استفاده کنند.

شماره تماس مزرعه گردشگری طبیعت: ۰۹۱۱۷۹۶۳۱۸۰

همانطور که اشاره شد، مزرعه گردشگری جایی است که افراد می‌توانند برای لحظاتی سبک زندگی روستایی و کشاورزی را تجربه کنند و باتوجه به امکاناتی که در مزارع مختلف در نظر گرفته شده است، آموزش‌های کشاورزی و دام‌پروری لازم را ببینند، محصولات ارگانیک مصرف کنند و از اقامت در آرامش مزرعه لذت ببرند.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

طبیعت گردی چیست + انواع اکوتوریسم

مطالب مرتبط