آنتالیا، پناهگاه امن گردشگران خارجی

آنتالیا، پناهگاه امن گردشگران خارجی

اقدامات بهداشتی و ایمنی دولت «ترکیه» باعث شده است که گردشگران خارجی محله‌ی «محموتلار» در جنوب «آنتالیا» را برای تعطیلات خود انتخاب کرده و ترجیح ‌دهند به جای بازگشت به خانه، در همان‌جا اقامت کنند.

رسانه قطب‌نما- با ادامه‌یافتن شیوع ویروس «کرونا» در جهان، گردشگران ترجیح می‌دهند امن‌ترین مکان را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب کنند. در حال حاضر با اقدامات به‌موقع و هوشمندانه‌ی دولت «ترکیه» در زمینه‌ی بهداشتی و گردشگری، این کشور به‌عنوان پناهگاهی امن برای مسافران داخلی و خارجی محسوب می‌شود.

«احمد تاپ» (Ahmet Top)، سرپرست محله‌ی «محموتلار»، در این خصوص گفت: «پس از آغاز پروازهای بین‌المللی «ترکیه» و لغو محدودیت‌های سفر، تعداد ساکنان خارجی در سواحل مدیترانه، «آنتالیا»، افزایش یافته است. اقدامات لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس «کرونا» در محله‌ی «محموتلار» به‌شدت اعمال می‌شود و همین امر باعث شده است که در حال حاضر در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های محلی، بیماران مبتلا به «کرونا» بستری نیستند.»

اکنون ۱۲۰۰۰ خارجی از ۴۰ کشور مختلف، در «محموتلار» زندگی می‌کنند و این نشان‌دهنده‌ی اطمینان خاطر مسافران برای سکونت در این محله است. نیمی از ساکنان «محموتلار» را روس‌ها تشکیل ‌می‌دهند و سایرین از «نروژ»، «سوئد»، «سوئیس» و «ایران» با خرید یا اجاره‌ی خانه در این منطقه ساکن شده‌اند.

به‌گفته‌ی «ایرینا بالچی» (Irina Balcı) رئیس انجمن هنر و فرهنگ «روسیه»، اولین انتخاب روس‌ها چه برای گذراندن تعطیلات و چه برای سکونت، «آنتالیا» است. بیش از ۱۰۰هزار خارجی در «آنتالیا» زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها روس هستند. تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها ترجیح می‌دهند در «آنتالیا» خانه اجاره کنند، چراکه آن‌ها در آنجا احساس امنیت بیشتری دارند و منتظر پایان‌یافتن همه‌گیری «کرونا» هستند. علاوه بر روس‌ها، مسافران ایرانی که در شهر «آنتالیا» سکونت دارند نیز از اقدامات بسیار موثر «ترکیه» در برابر ویروس «کرونا» ابراز رضایت کرده‌اند.

بر اساس گزارشات وزارت فرهنگ و گردشگری «ترکیه»، این کشور طی ۹ ماه نخست سال از حدود ۹/۴۶ میلیون بازدید‌کننده خارجی استقبال کرده است. البته امسال این رقم به‌دلیل محدودیت‌های سفر و نگرانی از ویروس «کرونا»، ۷۴درصد نسبت به میزان سالانه کاهش داشته است. «آنتالیا» در این مدت میزبان ۲/۴ میلیون بازدیدکننده خارجی بود و پس از «استانبول» در رتبه دوم قرار دارد. در سال ۲۰۱۹ (۱۳۹۸)، بیش از ۴۵ میلیون گردشگر خارجی وارد کشور «ترکیه» شدند، در حالی که در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) این مقدار تقریبا ۳۹/۵ میلیون نفر بود.

جدیدترین اخبار گردشگری ترکیه را از رسانه قطب‌نما دنبال کنید.

مطالب مرتبط