دبی در صدر بهترین شهرهای توریستی جهان

چرا دبی بهترین مقصد تریپ‌ ادوایزر در سال ۲۰۲۲ شد؟

چرا دبی بهترین مقصد تریپ‌ ادوایزر در سال ۲۰۲۲ شد؟

رسانه قطبنما: دبی با جاذبه‌ها دیدنی، اقامتگاه‌های لوکس، رستورا‌ن‌های بین‌المللی و البته مدیریت موثر در کنترل همه‌گیری کرونا، به‌عنوان محبوب‌ترین مقصد جهان در سال ۲۰۲۲ در جوایز منتخب مسافران تریپ‌ادوایزر (Tripadvisor Travelers' Choice Awards) معرفی شد. جایزه منتخب مسافران تریپ ادوایزر (Tripadvisor) یکی از برترین جوایز این پلتفرم راهنمای سفر و رزرو خدمات مسافرتی است. بهترین مقاصد تریپ‌ادوایزر، با بررسی نظرات و امتیازاتی که مسافران واقعی به مقاصد، هتل‌ها، رستوران‌ها و فعالیت‌های مورد علاقه خود در یک دوره ۱۲ ماهه می‌دهند، به برترین آن‌ها اهدا می‌شود.

در آخرین گزارش این پلتفرم که در بازه زمانی ۱ نوامبر ۲۰۲۰ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی (۱۱ آبان ۱۳۹۹ تا ۹ آبان ۱۴۰۰) انجام شده است، دبی موفق شد با پیشی گرفتن از لندن، پاریس، رم و ده‌ها مقصد دیگر، به محبوب‌ترین مقصد جهان در سال ۲۰۲۲ تبدیل شود.

دبی توانسته علاوه بر کسب مقام اول در لیست محبوب‌ترین مقاصد جهان، عناوین زیر را در نیز بررسی‌های پلتفرم تریپ‌ادوایزر از آن خود کند:

  • محبوب‌ترین مقصد خاورمیانه در سال ۲۰۲۲
  • چهارمین مقصد برتر برای علاقه‌مندان به غذا (Food Lovers) در سال ۲۰۲۲
  • بهترین مقصد برای علاقه‌مندان به گردشگری شهری (City Lovers) در سال ۲۰۲۲

اما ۱۰ مقصد محبوب کاربران تریپ ادوایزر کدامند؟

۱. دبی، امارات متحده عربی

۲. لندن، انگلستان

۳. کانکون، مکزیک

۴. بالی، اندونزی

۵. کرت، یونان

۶. رم، ایتالیا

۷. کابو سان لوکاس، مکزیک

۸. استانبول، ترکیه

۹. پاریس، فرانسه

۱۰. غرقاده، مصر

درباره این جایزه، مطلب «محبوب‌ترین مقاصد سال ۲۰۲۲ از نگاه Tripadvisor» را بخوانید.

اما به نظر شما چه عواملی دبی را در صدر لیست محبوب‌ترین مقاصد جهان در سال ۲۰۲۲ قرار داده؟ پیش از پاسخبه این سوال، باید بدانیم که تریپ‌ادوایزر و نظرات کاربران آن، چقدر می‌تواند معیار مناسبی برای انتخاب بهترین‌های سفر باشد؟

نظرات مسافران تریپ‌‌ادوایزر: معیار قابل‌ اعتماد

دبی محبوب‌ ترین مقصد سال ۲۰۲۲ در تریپ ادوایزر

جوایز منتخب مسافران تریپ‌ادوایزر، یکی از مهم‌‌ترین افتخارات مقاصد، هتل‌ها، رستوران‌ها و شرکت‌های مسافرتی است. 

اما تا چه حد می‌توان به نظرات مسافران در تریپ‌ادوایزر اعتماد کرد؟ آیا این پلتفرم، بستری مناسب برای انتخاب بهترین مقاصد و جاذبه‌ها است؟

تریپ‌ادوایزر در پاسخ به این سوال، خود را بزرگ‌ترین شرکت‌های مسافرتی معرفی می‌کند که بیش از ۲۸ زبان و ۱۹۰ کشور در سراسر جهان را پشتیبانی می‌کند. بررسی‌های تریپ‌ادوایزر نشان می‌دهد حدود ۸۴ درصد از کاربران برای پیدا‌کردن رستوران‌های محلی و سرگرمی‌‌های مقصد به این پلتفرم مراجعه می‌کنند و ۸۲ درصد از آن‌ها، از تریپ ادوایزر برای پیدا‌ کردن مقصد یا اقامتگاه مورد علاقه خود بهره می‌برند. 

به عقیده این آژانس مسافرتی آنلاین، مسافران واقعی مورد‌اعتمادترین مصرف‌کنندگان هستند و تریپ‌ادوایزر در این سال‌ها توانسته اعتماد آن‌ها را به خود جلب کند. نظرسنجی تریپ‌ادوایزر از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در آمریکا، انگلستان، ژاپن، ایتالیا، سنگاپور و استرالیا نشان می‌دهد که این پلتفرم مورد‌اعتماد‌ترین مرجع اطلاعات سفر در مقایسه با بوکینگ، اکسپدیا، «Airbnb»، فیس‌بوک، اینستاگرام و «TV News» است.

بنابراین، تریپ‌ادوایزر را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین وب‌سایت‌های رزرو خدمات و راهنمای سفر برای مصرف‌کنندگان جهان معرفی کرد. 

چرا دبی برترین مقصد شد؟

عوامل زیادی در موفقیت دبی و پیشرفت صنعت گردشگری این مقصد دخیل هستند و پتانسیل بالای دبی برای تکامل و انطباق با روند‌های روز بین‌المللی، آن را به مقصد تفریحی و تجاری پیشرو در جهان تبدیل کرده است.

کارشناسان تریپ‌ادوایزر، دبی را مقصدی توصیف می‌کنند که فرهنگ مدرن جهانی را با تاریخ، ماجراجویی و فروشگاه‌ها و سرگرمی‌های سطح یک جهان ترکیب کرده است. 

به گفته «جاستین رید» (Justin Reid)، مدیر بخش رسانه، مقاصد و سفر تریپ‌ادوایزر، با پیشرفت جایگاه دبی در جوایز منتخب مسافران تریپ‌ادوایزر، این مقصد به یکی از محبوب‌ترین نقاط در جهان تبدیل شده است.

از تماشای نمایش در اپرای دبی و دیدن چشم‌انداز شهر از بالای برج خلیفه گرفته تا گشت‌وگذار در بازار‌ها و فروشگاه‌ها و فعالیت‌های هیجان‌انگیز مانند چتر‌سواری بالای جزیره پالم جمیرا، این مقصد گزینه‌های بسیاری برای سرگرمی بازدید‌کنندگان خود دارد.

این شهر اگرچه یکی از اولین مقاصدی بود که در آغاز همه‌گیری کرونا بسته شد، اما مدیریت درست این بیماری و آمار بالای واکسیناسیون، خیلی سریع دبی را به صدر جدول محبوب‌ترین مقاصد مسافران تریپ‌ادوایزر رساند.

تامین ایمنی و سلامت مسافران و شهروندان دبی، باعث جذب میلیون‌ها بازدیدکننده از سراسر جهان در سال ۲۰۲۱ شد؛ به‌ طوریکه طبق گزارش وزارت اقتصاد و گردشگری دبی (DET)، این مقصد از ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی (درست زمانی که همه مقاصد با چالش کرونا دست و پنجه نرم می‌کردند)، میزبان بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار بازدیدکننده بوده است.

علاوه بر این، برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ و حضور بیش ۱۹۰ کشور و میلیون‌ها بازدیدکننده، باعث احیای دوباره گردشگری دبی شد و در طول ۶ ماه برگزاری این رویداد، تعداد بازدید‌های آن از مرز ۲۳ میلیون گذشت.

همکاری این مقصد با شرکای بین‌المللی و اجرای برنامه‌های خلاقانه برای اقامت‌های طولانی‌مدت مانند ارائه ویزای طلایی، ویزای پنج‌ساله چندبار ورود و برنامه‌های کار مجازی و بازنشستگی، باعث تعامل بیشتر و عمیق‌تر مسافران با این مقصد شده است. 

دبی چگونه رقبای خود را کنار زد؟

دبی محبوب ترین مقصد سال ۲۰۲۲ در تریپ ادوایزر

تریپ‌ادوایز در گزارش اخیر خود، به بررسی نظرات مسافران دبی و مقایسه آن با نظرات برندگان سال‌های گذشته تریپ‌ادوایزر مانند لندن، پاریس و بالی پرداخته و روند رشد دبی از دوران قبل از همه‌گیری تا ماه می ۲۰۲۲ میلادی (اردیبهشت ۱۴۰۱) را بررسی کرده است. 

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بهترین مقاصد جهان از طریق بررسی تعداد و کیفیت نظرات مسافران واقعی در مورد اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و فعالیت‌های سرگرمی یک مقصد، سنجیده و انتخاب می‌شوند. 

این آمار به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شود: 

۱. میزان تعامل مسافران با مقصد

طبق آمار منتشر شده، میزان تعامل کاربران تریپ‌ادوایزر با مقصد دبی در دوران قبل از همه‌گیری (سال ۲۰۱۹ میلادی)، حدود ۴۶ میلیون مورد بود، اما همه‌گیری ضربه‌ محکمی بر صنعت گردشگری وارد کرد و میزان تعاملات در ماه مارس  ۲۰۲۰ میلادی، با ۴۴ درصد کاهش نسبت به مدت‌ زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ مواجه شد. 

اما با مدیریت موثر امارات و نرخ بالای واکسیناسیون، گردشگری دبی دوباره رونق گرفت و نرخ تعاملات در می ۲۰۲۲، با ۲ درصد افزایش، از زمان مشابه در سال ۲۰۱۹ پیشی گرفت.

طبق آمار تریپ‌ادوایزر، تنها دبی نبود که از همه‌گیری کرونا آسیب دید. لندن، دومین مقصد محبوب جهان در سال ۲۰۲۲، یکی دیگر از مقاصدی است که با افت شدید ۵۶ درصدی تعامل مسافران در سال ۲۰۲۰ مواجه شد؛ اما بر خلاف دبی، نتوانست در دوران بازگشت سفر‌ها خود را به سطح قبل از همه‌گیری برساند. 

در نمودار زیر می‌توان این تفاوت بین دبی و لندن را بهتر متوجه شد:

چرا دبی مقصد برتر تریپ‌ ادوایزر شد؟

بررسی‌ها نشان می‌د‌هد نرخ تعامل مسافران تریپ‌ادوایزر با مقصد لندن در می ۲۰۲۲ میلادی، هنوز ۲۳ درصد کمتر از  ماه می سال ۲۰۱۹ میلادی است.

۲. افزایش تعداد نظرات

چرا دبی مقصد برتر تریپ‌ ادوایزر شد؟

بر اساس آخرین گزارش تریپ‌ادوایزر، تعداد نظرات مسافران در مورد مقصد دبی در بازه زمانی ۱ نوامبر ۲۰۲۰ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی (۱۱ آبان ۱۳۹۹ تا ۹ آبان ۱۴۰۰)، حدود ۱۱ درصد نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، افزایش داشته است. 

این در حالی است که سه مقصد لندن، پاریس و بالی که از محبوب‌ترین مقاصد در ۳ سال گذشته بودند، با کاهش تعداد نظرات نسبت به سال قبل از پاندمی روبه‌رو شدند. 

۳. بیشترین نظرات درباره رستوران‌ ها

تریپ‌ادوایز برای بررسی دقیق‌تر نظرات مسافران، این نظرات را به ۳ بخش اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها و فعالیت‌های در مقصد تقسیم کرده است.

بررسی‌های این پلتفرم از آمارهای سال ۲۰۱۹ میلادی نشان می‌‌دهد که محتوا‌های مربوط به مراکز اقامتی، رستوران‌ها و جاذبه‌های دبی، به‌ترتیب ۳۹، ۳۲ و ۲۹ درصد از کل نظرات موجود در تریپ‌ادوایزر را تشکیل می‌دهد. 

همچنین از میان کسب‌وکار‌های مرتبط با گردشگری در دبی که در بازه نوامبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی در تریپ‌ادوایزر لیست شده‌اند، رستوران‌های دبی با ۷۲ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. هتل ها و مراکز اقامتی و جاذبه‌های دبی هم، به‌ترتیب ۱۰ و ۱۸ درصد از کسب‌وکار‌های ثبت‌شده در این پلتفرم را تشکیل می‌دهند.

چرا دبی مقصد برتر تریپ‌ ادوایزر شد؟

اما اگر به لیست کسب‌وکار‌های گردشگری رقبای دبی در این یک ساله نگاه بیندازیم، دو مقصد لندن و بالی دارای جایگاه بالاتری در بخش اقامتگاه‌های لیست‌شده هستند و هر سه مقصد لندن، پاریس و بالی شاخص‌ بالاتری در جاذبه‌های ثبت شده نسبت به دبی دارند. این آمار در نمودار زیر قابل مقایسه است:

چرا دبی مقصد برتر تریپ‌ ادوایزر شد؟

به گزارش «رسانه قطبنما»، حالا دبی توانسته جایگاه خود را در دنیای سفر و گردشگری تثبیت کند و گزارش‌های بین‌المللی نشان می‌دهد این موفقیت با برنامه‌ریز دقیق و مدیریت مقصد صحیح به دست آمده؛ موضوعی که می‌تواند الگوی دیگر کشورها و مقاصد گردشگری باشد.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

محبوب‌ترین مقاصد سال ۲۰۲۲ از نگاه Tripadvisor

مطالب مرتبط