پاییز کجا بریم | ۳۰ مقصد جذاب برای سفر در پاییز

 پاییز کجا بریم | ۳۰ مقصد جذاب برای سفر در پاییز

رسانه قطبنما: یکی از مزیت‌های چهار فصل بودن ایران این است که در هر فصلی می‌شود برای سفر برنامه‌ریزی کرد؛ بهار و تابستان، فصل مقاصد خنک مثل روستا و شهرهای شمال ایران است و پاییز و زمستان را می‌شود به مقاصدی اختصاص داد که در فصل گرم نمی‌شود رفت؛ مثل کویرها و سواحل جنوبی کشور.

حالا که پاییز است، هیچ‌چیزی بیشتر از یک سفر چند روزه به کویرهای ایران و یا قدم زدن در سواحل جنوبی نمی‌چسبد. البته چرا! جنگل‌های رنگارنگ شمال کشور را هم حتما باید در لیست سفرهای پاییزی جا داد. 

در این مطلب، می‌خواهیم ۳۰ مقصد پاییزی را که تلفیقی از کویرگردی در کویرهای ایران، بهترین سواحل جنوبی ایران برای سفر و جنگل‌های پاییزی ایران است، معرفی کنیم و بگوییم چرا نباید سفر پاییزی به این مقاصد را از دست داد.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب نزدیک‌ترین کویر به تهران است که برای یک سفر کوتاه یک یا دو روزه‌ بسیار مناسب به‌نظر می‌رسد. این کویر از جاذبه‌های استان اصفهان است و در شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.

سفر به کویر مرنجاب تنها، به دیدن تپه‌های کویری و ریگزارهای آن ختم نمی‌شود و می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری اطراف آن مانند دریاچه نمک خور، تپه‌های شنی، جزیره، سرگردان، تالاب‌ها و دریاچه‌ها، دریاچه نمک یا مسیله، کاروانسرای مرنجاب و کوه کلنگ دیدن کنید.

کویر لوت

کویر لوت

کویر لوت یکی از بزرگ‌ترین نواحی کویری ایران است که چند کویر دیگر مانند کویر شهداد و کلوت‌های آن را هم در خود جا داده است. این کویر آنقدر بزرگ است که بخشی از آن در استان‌ کرمان، بخشی در خراسان جنوبی و بخشی دیگر در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

کویر لوت حس و حال غریبی دارد؛ می‌توانید با نشستن روی تپه‌های شنی غرق در منظره کویری روبه‌رو شوید و اجازه دهید عظمت کویر شما را فرا بگیرد تا یکی از لذت‌های تکرارنشدنی زندگی‌تان را تجربه کنید.

کویر مصر

استان‌ اصفهان از لحاظ تعداد مقاصد کویری شاید رتبه اول را در میان استان‌های دیگر داشته باشد و یکی از این مقاصد جذاب، کویر مصر است.

کویر مصر در دو دهه گذشته بین گردشگران محبوب شده و این روزها بسیاری از تورهای کویرگردی به مقصد این جاذبه دیدنی برنامه‌ریزی می‌شوند. در سفر به کویر به مصر، می‌توانید تجربه‌هایی مثل شترسواری و آفرودسواری را در کنار تماشای صورت‌های فلکی با تلسکوپ یا چشم غیرمسلح داشته باشید. 

کویر ابوزیدآباد

کویر ابوزیدآباد

ابوزیدآباد در ۳۰ کیلومتری کاشان قرار دارد؛ کویری که به تنوع گیاهی و جانوری معروف است و زبان محلی مردم آنجا به‌نام «بیذُوُی» هم در کنار دیگر جاذبه‌ها، گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ و اقوام مختلف را به دیدن این منطقه ترغیب می‌کند.

در سفر به کویر ابوزیدآباد می‌توانید از کاروانسرای ابوزیدآباد، روستای ابیانه و دیدنی‌های شهر کاشان مثل خانه طباطبایی‌ها، باغ فین کاشان، خانه بروجردی‌ها و خانه عباسی‌ها دیدن کنید.

کویر ورزنه

امکانات تفریحی کویر ورزنه شاید قلاب اصلی باشد که گردشگران را گرفتار خود می‌کند. موتورهای چهارچرخ یک نفره و دو نفره، زیپ‌لاین، سافاری، شتر سواری، رستوران‌ها، شربت‌خانه و فضای مناسب کمپینگ از جمله تفریحات این مقصد گردشگری است.

کویر ورزنه که از جاذبه‌های استان اصفهان است، در اطراف شهر ورزنه قرار دارد و به‌علت نزدیکی به تالاب گاوخونی، از پوشش گیاهی و جانوری متنوعی هم برخوردار است؛ البته متاسفانه این روزها دیگر اثر چندانی از تالاب گاوخونبی باقی نمانده.

 کویر حلوان

کویر حلوان

کویر حلوان از جاذبه‌های استان خراسان جنوبی به شمار می‌آید. ویژگی خاص این کویر رنگ‌های زرد و قهوه‌ای ریگزار حلوان و شکل مثلثی این ریگزار است که آن را از دیگر کویرهای ایران متمایز می‌کند.

سون هدین، سفرنامه‌نویس سوئدی پس از سفر به کویر حلوان در کتاب خود نوشته است‌: «قدرت عرفانی و توقف‌ناپذیر کویر، مرا با قدرتی که سلب مقاومت می‌کرد، به‌سوی خود می‌کشید. فکر می‌کردم که صداهای اسرارآمیزی می‌شنوم که از اعماق خود مرا می‌خواندند: برگرد خانه...»

کویر ریگ زرین

«دریایی از شن را تصور کنید که دقیقا مانند دریای آبی، با حرکت باد موج‌دار می‌شود؛ اما تپه‌های ماسه‌ای بلندی در وسط این دریا، آن را به دو نیمه تقسیم می‌کند و دوباره پشت آن تپه، تا چشم کار می‌کند موج است و موج.» این تصویری است که در سفر به ریگ جن تماشا خواهید کرد.

برای رسیدن به کویر ریگ زرین که نام‌های دیگری از جمله کویر عقدا، مغستان یا کویر سیاه‌کوه دارد، کافی است به شهر یزد بروید و سپس سراغ روستای بیاضه یا ساغند را بگیرید که با کمی رانندگی به دل این کویر برسید.

کویر کاراکال

کویر کاراکال

شاید بشود گفت متفاوت‌ترین کویر ایران از لحاظ زیست محیطی کاراکال است؛ منطقه‌ای که زیستگاه گربه‌ کاراکال، یکی از ۸ گربه‌سان ایران و از جمله حیوانات نادر است. در اطراف این کویر می‌توانید به باغ‌های انار و پسته هم سر بزنید.

کویر کاراکال در حوالی شهر بافق استان یزد قرار دارد و از کویرهای مرکزی ایران محسوب می‌شود. قلعه باقرآباد، نخلستان‌ها، باغ‌های انار و پسته، تپه‌‌های شنی روان، خانه وحشی بافقی، آب انبار و حمام کاکامیر از جاذبه‌های اطراف کویر کاراکال است که به سفر کویری شما به این منطقه تنوع می‌بخشد.

کویر رضاآباد

رضاآباد روستایی است در استان سمنان؛ بیخ گوش پارک ملی خارتوران. مسافرانی که کویر رضاآباد را به‌عنوان مقصد خوشان انتخاب می‌کنند، قرار است یک روستاگردی کویری داشته باشند؛ یعنی هم جاذبه‌های روستای رضاآباد را ببینند، هم  بند کفش‌های خود را به قصد یک کویرنوردی ناب سفت کنند و هم سری به روستای قلعه بالا در حوالی رضاآباد بزنند.

پارک خارتوران که در حوالی کویر رضاآباد واقع شده است، از مناطق حفاظت شده کشور به شمار می‌رود که ذخیره‌گاه زیست‌کره توران هم محسوب می‌شود. در سفر به کویر رضاآباد می‌توانید از پارک خارتوران هم که بسیار زیباست، دیدن کنید.

کویر ریگ جن

کویر ریگ جن

آخرین کویری که برای یک سفر پاییزی دلچسب به شما معرفی می‌کنیم، کویر ریگ جن است. داستان کویر ریگ جن که آن را به یکی از مرموزترین کویرهای ایران تبدیل کرده، از این قرار است: بومی‌های منطقه فکر می‌کردند در این منطقه کویری جن وجود دارد! علت این افسانه، نوع اکوسیستم این منطقه است که به‌دلیل وجود باتلاق‌ها و ریگزارهای روان، افراد به داخل کشیده می‌شدند و نمی‌توانستند خودشان را نجات دهند.

امروزه اما با تمهیداتی که صورت گرفته، کویر ریگ جن به منطقه‌ای امن برای گردشگران تبدیل شده و شما می‌توانید با سفر به شهر نایین استان اصفهان و سپس روستای انارک، وارد مسیر این مقصد کویری زیبا بشوید. البته این کویر، از آن دسته مناطق کویری است که باید حتما با یک تیم حرفه‌ای و راهنمای محلی پا در آن بگذارید.

جنگل ناهارخوران و پارک جنگلی النگدره

شرقی‌ترین جنگل پاییزی ایران در استان گلستان، شهر گرگان قرار دارد. تصور کنید که در مسیری رانندگی می‌کنید که برای کیلومترها، دو طرف شما چیزی جز درخت‌های پاییزی با آن دلبری که در ترکیب رنگ‌هایشان دارند، نمی‌بینید؛ این مسیر رسیدن به جنگل ناهارخوران و پارک جنگلی النگدره است که قرار است یک تراپی طبیعی را به شما هدیه دهد و چه چیزی از این جذاب‌تر! 

جنگل جهان‌نما

جنگل جهان نما

جهان‌نما یک روستای ییلاقی در ارتفاعات استان گلستان است. به این روستا که می‌رسید، انگار واقعا صاحب‌ دنیا شده‌اید! چرا که همه‌چیز زیر پا و مقابل چشمان شماست؛ از درختان انبوهی که در مسیر رسیدن به روستای جهان‌نما از لابه‌لای آن‌ها عبور کرده‌اید گرفته تا شهر گرگان و در نهایت آبی دریای خزر.

جنگل ابر

جنگل ابر بخشی از جغرافیای استان سمنان است و در نزدیکی شهر شاهرود قرار دارد. این جنگل همانطور که از اسمش پیداست، در ابر فرو می‌رود. اگر خوش شانس باشید و در یک روز ابری پا به این جنگل بگذارید، بیشتر از اینکه جنگل و جزئیات اکوسیستمی آن را ببینید، به‌دلیل حجم بالای مه، ابر و مه می‌بینید و اگر هوا با شما یاری کند، حجم مه کمتر می‌شود و می‌توانید از لابه‌لای آن متوجه شوید که شما در واقع، وسط یک جنگل پاییزی زیبا قرار دارید.

پیشنهاد ما را که سفر به این جاذبه است گوشه ذهنتان بگذارید و خودتان را از دیدن زیبایی‌های این جنگل، به‌ویژه در پاییز، محروم نکنید.

جنگل سنگده

جنگل سنگده

سنگده از توابع شهر ساری استان مازندران است. روستای سنگده در قلب تپنده جنگل‌های هیرکانی جاخوش کرده و محصور در کمربند درختان راش سربه‌فلک کشیده قرار دارد. همین چند خط، باید شما را مشتاق کرده باشد که به این جنگل‌های زیبا سفر کنید.

اگر هنوز دنبال دلایل بیشتری برای سفر به این منطقه جنگلی هستید، نام سنگده را در گوگل سرچ کنید تا عکس‌های زیبای این جنگل، حجت را بر شما تمام که نه بلکه شروع کند!

جنگل الیمستان

الیمستان آمل، روستایی است که نام جنگل اطراف آن را از روی نام این روستا برداشته‌اند. تونل درختی مشهوری که احتمالا در عکس‌های طبیعت‌گردان دیده‌اید، در مسیر جنگل الیمستان قرار دارد.

این جنگل نیز عضوی از خانواده جنگل‌های هیرکانی است و زیبایی آن در پاییز به اوج می‌رسد. سفر یک روزه یا دو روزه کوتاه به این جنگل می‌تواند حال و هوای شما را عوض کند تا آماده هفته‌‌ کاری پیش رو شوید.

روستای آهار

روستای آهار

آهار از روستاهای اطراف تهران است. ساکنان پایتخت اگر بخواهند به‌جای شمال، یک مقصد پاییزی را که شبیه به جنگل‌های شمال است انتخاب کنند، آهار می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد؛ روستایی در ارتفاعات تهران که امکانات بهداشتی و اقامتی مناسب برای مسافران طبیعت‌دوست دارد و خانواده‌هایی که می‌خواهند آخر هفته خود را در دامن طبیعت بگذارند، می‌توانند با طی کردن چند کیلومتر از تهران، به آهار برسند.

روستای شهرستانک

در ۵۰ کیلومتری تهران و کرج، روستایی قرار دارد که حال و هوای شمال ایران را برای مسافران تداعی می‌کند. روستای شهرستانک که هم از آزادراه تهران و شمال قابل دسترسی است و هم می‌شود از جاده چالوس به آن رسید، خزان درختان را با سخاوت به شما هدیه می‌دهد. از دل درختان این روستا، رودخانه‌ای می‌گذرد که لذت بودن در آن فضا را دو چندان می‌کند.

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی در اطراف رامسر قرار گرفته که اگر هم تا به‌حال به آنجا نرفته‌ باشید، حتما اسمش را شنیده‌اید. یکی از مسیرهای طبیعتگردی قدیمی ایران از دل همین جنگل دالخانی می‌گذرد و برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کوهنوردی بسیار جذاب است؛ خصوصا در فصل پاییز که صدای خش‌خش برگ‌های رنگارنگ، موسیقی طبیعت را به گوش شما می‌رساند. 

دریای ابر در روستای گرسماسر، آبشار سیاسرت (سیاسورت)، قلعه مارکوه، دریاچه سد میجران، چشمه‌های آبگرم رامسر، تلکابین رامسر، جنگل‌های دو هزار و سه هزار و… از جمله جاذبه‌های اطراف جنگل دالخانی است که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید.

جنگل لوندویل

جنگل لوندویل برخلاف دالخانی کمتر مشهور است. این جنگل که آبشار لاتون، بلندترین آبشار ایران، در آن قرار دارد، از جمله جاذبه‌هایی‌‌ست که در چند سال اخیر طبیعت‌گردان زیادی را میزبانی کرده است. خصوصیت اصلی این جنگل، بکر بودن آن است؛ یعنی شما با صحنه‌هایی مواجه خواهید شد که شاید نظیر آن را حتی در فیلم‌هایی با بهترین امکانات و لوکیشن طبیعی ندیده باشید.

از این جنگل زیبا که در اطراف آستارای استان گیلان قرار دارد، دیدن کنید و یاد ما را هم زنده نگه دارید!

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران

آخرین جنگل در لیست بهترین مقاصد برای سفر در پاییز، جنگل ارسباران است؛ جنگلی بسیار انبوه و البته وسیع که بخشی از منطقه حفاظت شده قره‌باغ را شامل می‌شود. این جنگل در کنار جاذبه‌های طبیعی، به‌دلیل قدمت تاریخی که دارد، آثار باقی‌مانده از دوره‌های مختلف را در دل خود جای داده که برای مثال می‌شود به قلعه بابک، خاستگاه قیام بابک خرمدین اشاره کرد.

جزیره کیش

جزیره کیش یکی از قدیمی‌ترین مقاصد سفر ایرانی‌ها به جنوب کشور است. این جزیره بیشتر از اینکه پتانسیل طبیعی داشته باشد، امکانات تفریحی و اقامتی دارد و برای یک سفر چند روزه که هم بشود خریدهای به‌صرفه داشت و هم تفریحات آبی را تجربه کرد، پیشنهاد بسیار مناسبی است.

سواحل جزایر هرمز و هنگام

جزیره هرمز

جزایر هرمز و هنگام در خلیج فارس قرار دارند و با وجود موج گسترده سفرهای گردشگران به این مقاصد در چند سال اخیر، هنوز تا حدود زیادی دست‌نخورده باقی مانده است. فاصله این دو جزیره خیلی از هم دور نیست و در سفر به هرمز یا هنگام می‌شود ازجزیره دیگر هم دیدن کرد. 

هرمز و هنگام علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی خاصی که دارند، مانند خاک سرخ ساحل هرمز یا پلانکون‌های ساحل جادویی هنگام، آثار به‌جا مانده از دوران استعمار پرتغالی‌ها را هم به‌عنوان جاذبه‌های تاریخی در خود جای داده‌اند که بسیار دیدنی‌ است.

جزیره قشم

جزیره قشم، بزرگترین جزیره ایرانی خلیج فارس است و دیدنی‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیادی دارد. دره ستارگان، تنگه چاهکوه، جزایر ناز، جنگل حرا، غار خربس و… از جمله جاذبه‌های جزیره قشم است که در سفر به این جزیره جنوبی زیبا می‌توانید از آن‌ دیدن کنید.

ساحل درک

ساحل درک

استان سیستان و بلوچستان سواحل بکر و جذاب زیادی دارد که ساحل درک یکی از آنهاست. برپایی کمپ در ساحل درک به‌دلیل بکر بودن این منطقه، از لذت‌های تکرار نشدنی سفر به این منطقه گردشگری است. تک درخت ساحل درک که پس از حادثه‌ای که برای آن رخ داد، با درختی دیگر جایگزین شد، خوراک جذابی برای عکاسی است.

ساحل و اسکله بریس چابهار

ساحل و اسکله بریس چابهار از زیباترین و کمیاب‌ترین سواحل صخره‌ای ایران و از جنس صخره‌های مرجانی است که جلوه ویژه‌ای به این منطقه بخشیده است. این اسکله لوکیشن چندین فیلم‌های سینمایی هم بوده و در سال‌های اخیر به جاذبه‌ای خاص تبدیل شده که بسیاری از گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

بندر دیر

بندر دیر

یکی از بنادر مهم استان بوشهر که پتانسیل گردشگری و تفریح هم دارد، بندر دیر است. این بندر، به‌دلیل وجود کشتی‌ها و قایق‌های تجاری که کار تامین و صادرات میگو و ماهی انجام می‌دهند، جذابیت خاصی دارد.

همچنین لنج‌ها و قایق‌های تفریحی هم برای گردشگران در نظر گرفته شده تا بتوانند در آب‌های نیلگون خلیج فارس گشت بزنند.

ساحل ماسه‌ای بندر دیلم

سفر به بوشهر از آن سفرهایی است که تا مدت‌ها خاطره‌های تعریف‌کردنی برای آدم به یادگار می‌گذارد. بندر دیلم با ساحل ماسه‌ای رنگارنگش یکی از مقاصدی است که در سفر به شهر دریانوردان و صیادان دلیری (بوشهر) می‌تواند تداعی‌کننده آهنگ‌های بندری نوستالژی و حال و هوای شب‌های روشن جنوبی باشد.

ساحل بندر کنگ

بندر کنگ

شهر بندر کنگ از شهرهای قدیمی استان هرمزگان است؛ تلفیقی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی. این شهر در کنار پتانسیل‌های طبیعی مانند ساحل و اسکله‌های ماهیگیری، آثار به‌جا مانده زیادی از حضور پرتغالی‌ها در جنوب ایران دارد؛ آثاری مانند قلعه‌های تاریخی و کشتی‌های نظامی.

موزه مردم‌شناسی، موزه شخصی محمد ابراهیمی، مجسمه لنج مسی، پارک جنگی، خانه هنرمندان، خانه صنایع‌دستی، برج مدور، برکه پنج تا،‌ بازار ماهی فروشان و جنگل‌های حفاظت شده آکاسیاتورتیلیس از جمله جاذبه‌های شهر تاریخی بندر کنگ است که مسافران زیادی را سالانه به این منطقه می‌کشاند.

پارک ساحلی سورو

پارک ساحلی سورو از جمله پارک‌های تفریحی شهر بندرعباس است که امکاناتی مثل فضای بازی کودکان دارد و از جمله جاذبه‌های طبیعی آن می‌توان به درختانی مانند نارگیل، نخل زینتی، خرما، سیکاس، ختمی دریایی، گارم زنگی و پلومریا اشاره کرد. 

در این پارک ساحلی می‌توانید از شنا کردن در آب‌های نیلگون خلیج فارس لذت ببرید و همچنین با اختصاص دادن زمان کافی، از آرامش دریا نهایت استفاده را داشته باشید.

ساحل اروندکنار

اروند کنار

از جمله دیدنی‌های شهر آبادان، ساحل اروندکنار است که در ۵۰ کیلومتری این شهر قرار گرفته است. در ساحل اروندکنار علاوه‌بر امکانات تفریحی برای استفاده گردشگران و مردم بومی، برخی از آثار باقی‌مانده دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق هم برای بازدید وجود دارد که حال و هوای خاصی به این جاذبه داده است.

تمام مقاصد معرفی شده، اعم از کویرها، جنگل‌ها و سواحل، برای یک پاییزگردی چند روزه و مناسب علاقه‌مندان به فصل خزان در نظر گرفته شده‌اند. تا دیر نشده یک سفر ناب پاییزی را برنامه‌ریزی کنید که تا چشم به هم بزنید خزان تمام شده و زمستان سرد، مقاصد دیگری طلب می‌کند. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

در ایران کجا بریم طبیعت گردی | معرفی بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران

مطالب مرتبط