راهنمای سفر به سریلانکا | بهترین زمان + هزینه

راهنمای سفر به سریلانکا | بهترین زمان + هزینه

رسانه قطبنما: از معابد باشکوه گرفته تا سواحل شنی طلایی، از ارتفاعات سرسبز گرفته تا انبوه درختان نارگیل، سریلانکا مروارید اقیانوس هند است. سفر به سریلانکا، معجونی از شگم‌گردی، طبیعت‌گردی، سواحل آفتابی و گرم، آثار باستانی و تاریخی و ماجراجویی‌های فرهنگی است. 

در راهنمای سفر به سریلانکا، از دریافت ویزای توریستی سریلانکا تا نوشیدن یک لیوان آب نارگیل تازه، هر آنچه در سفر به سریلانکا به آن نیاز خواهید داشت را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

سریلانکا کجاست؟

بر اساس دانشنامه بریتانیکا، سریلانکا جزیره‌ای واقع در جنوب آسیا و اقیانوس هند است که توسط تنگه پالک (Palk Strait) از شبه جزیره هند جدا شده است. سریلانکا که در تقاطع مسیرهای دریایی عبوری از اقیانوس هند قرار دارد، در طول سال‌ها مکانی برای جولان تمدن‌های فرهنگی آسیایی، به‌ویژه هند بوده است؛ از این رو، این کشور تنوع فرهنگی بسیار بالایی دارد. 

نگاهی کلی به سریلانکا

 • زبان: تامیل و سینهالی
 • دین: بودایی و برهمایی
 • واحد پول: روپیه سریلانکا
 • اختلاف ساعت با تهران: ۲ ساعت

تاریخچه کشور سریلانکا

راهنمای سفر به سریلانکا - تاریخچه سریلانکا

در جنوب آسیا سریلانکا را با نام «مروارید اقیانوس هند» یا «اشک هند» می‌شناسند؛ کشوری با طبیعتی متنوع، که آن را به یکی از دیدنی‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. سریلانکا در طول تاریخ نام‌های مختلفی داشته است. جغرافیدانان یونان باستان، از این کشور با نام تاپ روبان (Taprobane) یاد کرده‌اند. اعراب نیز این کشور را با نام سراندیب (Serandib) می‌شناختند. سال‌ها بعد، اروپایی‌ها نام این جزیره را سیلان نهادند؛ نامی که هنوز هم برای مقاصد تجاری استفاده می‌شود. 

سال ۱۹۷۲ میلادی بود که این کشور به‌طور رسمی «سریلانکا» نامگذاری شد. در سال ۱۹۸۴ میلادی، پس از نزدیک به ۱۵۰ سال حکومت بریتانیایی‌ها بر این کشور، سریلانکا به یک کشور مستقل تبدیل شد و ۷ سال بعد، به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. این کشور عضو کشورهای مشترک‌المنافع و انجمن همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا است.

امروزه شهر کلمبو (Colombo) بزرگ‌ترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا است و شهر «سری جایاواردنپورا کوته» (Sri Jayewardenepura Kotte) نیز که در نزدیکی کلمبو قرار دارد، به عنوان پایتخت سیاسی این کشور شناخته می‌شود. سریلانکا کشور پر جمعیتی است و بخش کثیری از این جمعیت، در مناطق روستایی ساکن هستند و به کشاورزی مشغولند.

سفر به سریلانکا و تجربه جذاب آن

راهنمای سفر به سریلانکا - سفر به سریلانکا و تجربه جذاب آن

بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به کشورهای جنوب آسیا را دارند، اغلب از خود می‌پرسند «سریلانکا بهتره یا تایلند؟» یا «بین هند، مالدیو و سریلانکا، کدوم بهتره؟»

در پاسخ به این سوال باید گفت هر یک از این کشورها زیبایی‌های خاص خود را دارند، اما سریلانکا در مقایسه با مقاصدی مثل تایلند یا مالدیو به نسبت ارزان‌تر است. در عین حال، سریلانکا با طبیعتی شگفت‌انگیز، خانه اقوام مختلفی است که هر کدام میراث فرهنگی خاص خود را دارند. تنوع بالای آثار تاریخی و فرهنگی در کنار طبیعت مسحورکننده، این کشور را به انتخابی جذاب برای مسافرت تبدیل می‌کند. 

بهترین زمان سفر به سریلانکا

سریلانکا مقصدی چهار فصل است؛ بنابراین، پاسخ این سوال که بهترین فصل برای سفر به سریلانکا کدام است، دقیقا بسته به هدف شما از این سفر، می‌تواند متفاوت باشد.  سریلانکا مانند همسایه محبوبش مالدیو، در نزدیکی خط استوا قرار دارد. به همین خاطر، دمای هوا در طول سال در این کشور تقریبا ثابت است. این کشور در معرض دو باد موسمی قرار دارد که در طول سال هوای مطبوعی را در این کشور رقم می‌زنند. شمال و شرق سریلانکا، آب‌وهوای گرم و خشکی دارد اما نواحی جنوبی و غربی این کشور، آب‌وهوای مرطوب‌تری دارد. در نواحی مرکزی سریلانکا نیز به‌سبب وجود کوه‌ها، آب‌وهوا معتدل‌تر است. حالا با این اوصاف، بهترین زمان سفر به سریلانکا چه فصلی است؟

راهنمای سفر به سریلانکا - بهترین زمان سفر به سریلانکا

بسیاری معتقدند که از ماه دسامبر تا آوریل (مصادف با اوایل آذر تا اوایل اردیبهشت)، بهترین زمان برای رفتن به سواحل سریلانکا است. سریلانکا در این فصل بهترین آب‌وهوا را در مناطق جنوبی و غربی دارد و به همین خاطر، تعداد توریست‌ها در این زمان به اوج خود می‌رسد. در همین بازه، باران‌های موسمی نیز به‌ویژه از ماه اکتبر تا ژانویه، مناطق شرق، شمال و شهرهای باستانی سریلانکا را خنک می‌کند. 

از سوی دیگر، ماه آوریل (فروردین تا اوایل اردیبهشت) مصادف با سال نوی اقوام سینهالی و تامیل در سریلانکا است. این ماه، همچنین فرصت خوبی برای کوهنوردی است؛ چرا که هنوز خبری از گرمای تابستان نیست. 

ماه‌های می تا آگوست (اوایل اردیبهشت تا اوایل شهریور)، همزمان با وزیدن بادهای موسمی، بهترین زمان برای سفر به تپه‌های سبز شمال و استراحتگاه‌های خنک در امتداد ساحل شرقی سریلانکا است. در این زمان قیمت‌ها هتل‌ها نیز کاهش می‌یابد و دیگر خبری از ازدحام گردشگران نیست. 

از ماه سپتامبر تا اکتبر (اوایل شهریور تا اوایل آبان)، سریلانکا بین دو جریان باران‌های موسمی قرار می‌گیرد. در این فصل، آب‌وهوای سراسر سریلانکا خنک و مطبوع است اما از تعداد گردشگرانی که به‌دنبال سواحل گرم هستند، کاسته می‌شود و قیمت‌ها نیز در این فصل پایین می‌آید. 

در ماه سپتامبر (شهریور تا اوایل مهر) نیز چند صد فیل به مدت چند هفته، در پارک ملی Minneriya دور هم جمع می‌شوند که این رویداد یکی از تماشایی‌ترین صحنه‌های حیات وحش آسیا است. اگر قصد بازدید از حیات‌وحش سریلانکا را دارید، بهترین زمان برای تماشای فیل‌ها، پلنگ‌ها و بوفالوهای سریلانکا، ماه‌های نوامبر تا آوریل (اوایل آبان تا اوایل اردیبهشت) است. در این برهه از سال، همه پارک‌های ملی بزرگ سریلانکا باز هستند و با افزایش خشکی هوا، حیوانات بیشتری را خواهید دید.

راهنمای سفر به سریلانکا - تماش های حیات وحش سریلانکا - دورهمی فیل ها

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که سریلانکا هر ماه یک جشنواره ویژه دارد که ارزش دیدن دارد. به همین خاطر، شاید معرفی یک فصل یا زمان به عنوان بهترین فصل سفر به سریلانکا کار سختی باشد.

شرایط سفر به سریلانکا

بر اساس اعلام وب‌سایت یاتا (IATA)، سریلانکا همه محدودیت‌های کرونایی را لغو کرده است و مسافران برای سفر به این کشور، دیگر نیازی به ارائه گواهی واکسن یا نتیجه منفی تست کرونا ندارند. با لغو محدودیت‌های کرونایی، مسافران ایرانی می‌توانند با دریافت ویزای توریستی سریلانکا به‌راحتی به این کشور سفر کنند. علاوه بر ویزا، ارائه گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، برای سفر به سریلانکا ضروری است. 

هزینه سفر به سریلانکا

در مقایسه با کشورهای اروپایی و کشورهای عربی همسایه، سریلانکا مقصد بسیار مقرون‌به‌صرفه‌ای محسوب می‌شود. ارزش روپیه سریلانکا و ریال ایران فاصله زیادی ندارد و از سوی دیگر، هزینه خدمات در سریلانکا به‌نسبت ارزان است. با این اوصاف، می‌توانید با یک برنامه‌ریزی دقیق، یک سفر مقرون‌به‌صرفه و در عین حال هیجان‌انگیز را تجربه کنید. البته سریلانکا برای مسافرانی که به‌دنبال تجارب لوکس هستند نیز گزینه‌های متنوعی دارد. بنابراین، بسته به نوع هدفی که از سفر دارید، هزینه سفر به سریلانکا متفاوت است.

واحد پول سریلانکا روپیه سریلانکا است که به اختصار با «₨» نمایش داده می‌شود. در اواخر اسفند ۱۴۰۱، هزینه هر روپیه سریلانکا حدودا معادل ۱۳۰ تومان است. به این ترتیب، بهتر می‌توانیم هزینه سفر به سریلانکا را به‌صورت حدودی تخمین بزنیم. 

هزینه سفر به سریلانکا با تور

سفر به سریلانکا با تور یکی از گزینه‌های سفر به این کشور جزیره‌ای زیبا است. بررسی آژانس هاس مسافرتی آنلاین ایرانی نشان می‌دهد، قیمت تور ۷ شب سریلانکا در اسفند ۱۴۰۱، از ۳۹ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان آغاز می‌شود و بر اساس نوع هتل، شرکت هواپیمایی و غیره افزایش می‌یابد. 

بررسی کارشناسان «رسانه قطبنما» از آژانس‌های مسافرتی آنلاین و آفلاین نشان می‌دهد، قیمت تور سفر به سریلانکا ۸ روزه هوایی در نوروز ۱۴۰۲ نیز، با اقامت در هتل ۴ و ۵ ستاره بین ۹۰۰ تا ۱۳۹۰ دلار + نرخ پرواز است. 

هزینه هتل در سریلانکا

راهنمای سفر به سریلانکا -هزینه هتل در سریلانکا

بررسی وب‌سایت «Booking.com» نشان می‌دهد در اواخر اسفند ۱۴۰۱ با احتساب دلار ۴۵ هزار تومانی، هزینه یک شب اقامت برای یک نفر، در هتل‌های ۴ و ۵ ستاره سریلانکا، از ۴ دلار (۱۸۰ هزار تومان) آغاز می‌شود و بسته به شهر مقصد، امکانات هتل و غیره این هزینه افزایش می‌یابد. هزینه یک شب اقامت برای یک نفر در هتل‌های ۲ و ۳ ستاره سریلانکا نیز از  ۲ دلار (۹۰ هزار تومان) شروع می‌شود. اگر به‌دنبال اقامت ارزان‌تری هستید، با پرداخت یک دلار ( ۴۵ هزار تومان) به‌ازای هر شب، می‌توانید در یک هاستل اقامت کنید. 

هزینه پرواز سریلانکا

پرواز بین تهران و کلمبو مستقیم نیست و معمولا با یک یا چند توقف انجام می‌شود. بررسی آژانس‌های مسافرتی آنلاین ایرانی نشان می‌دهد قیمت بلیط یک‌طرفه تهران به کلمبو در اسفند ۱۴۰۱ برای یک نفر، از حدود ۲۱ میلیون تومان آغاز می‌شود و بسته به کلاس پروازی، تعداد توقف، شرکت هواپیمای و غیره این رقم افزایش پیدا می‌کند. 

هزینه غذا در سریلانکا

طبق اطلاعاتی که در وب‌سایت نامبئو (Numbeo) که شهرها را بر اساس بازخورد کاربران در زمینه‌های هزینه زندگی، ایمنی، آلودگی و نرخ جرم رتبه‌بندی می‌کند، آمده است، تا اواخر اسفند ۱۴۰۱، افراد برای صرف یک وعده غذا در یک رستوران ارزان‌قیمت سریلانکایی باید ۵۰۰ روپیه سریلانکایی (حدود ۶۵ هزار تومان) پرداخت کنند. صرف یک وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط به بالای سریلانکایی نیز، حداقل ۴ هزار روپیه سریلانکایی (حدود ۵۲۰ هزار تومان) هزینه در بر دارد. 

قیمت یک ساندویچ مک دونالد، ۱۵۲۵ روپیه سریلانکا (حدود ۱۹۸ هزار تومان)، کاپوچینو ۵۷۴ روپیه سریلانکا (حدود ۷۵ هزار تومان) و یک بطری آب، ۷۳.۹۱ روپیه سریلانکا (حدود ۹۶ هزار تومان) است. 

هزینه حمل‌ونقل در سریلانکا

راهنمای سفر به سریلانکا - هزینه حمل و نقل در سریلانکا

براساس اطلاعات وبسایت نامبئو، هزینه بلیط یک‌طرفه حمل‌ و نقل عمومی در سریلانکا، در اواخر اسفند ۱۴۰۱، ۵۰ روپیه سریلانکا (حدود ۷ هزار تومان) است. قیمت کرایه تاکسی نیز از ۱۰۰ روپیه سریلانکا (حدود ۱۳ هزار تومان) آغاز شده و به‌ازای هر کیلومتر ۱۰۰ روپیه سریلانکا (حدود ۱۳ هزار تومان) به کرایه اضافه می‌شود. 

اگر قصد کرایه ماشین در سریلانکا را دارید، هزینه یک لیتر بنزین در این کشور، ۳۷۷.۶۵ روپیه سریلانکا (حدود ۵۰ هزار تومان) است. 

ویزای توریستی سریلانکا

ویزای توریستی سریلانکا به‌صورت الکترونیکی صادر می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری به سفارت نیست. این ویزا ۳۰ روزه است و مسافران در صورت تمایل می‌توانند دوباره آن را به مدت ۳۰ روز دیگر تمدید کنند. مسافران برای دریافت ویزای الکترونیکی سریلانکا باید به این لینک مراجعه و مدارک درخواستی را بارگذاری کنند.

آنطور که در این وب‌سایت آمده است، برای دریافت ویزای توریستی الکترونیکی سریلانکا، تنها ارائه گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار کافی است و نیازی به ارائه بلیط برگشت نیست. هزینه ویزا توریستی سریلانکا به‌صورت الکترونیکی نیز ۵۰ دلار است.

اما علاوه بر ویزای الکترونیکی، مسافران ایرانی می‌توانند ویزای فرودگاهی سریلانکا را نیز دریافت کنند. هزینه ویزای فرودگاهی سریلانکا که در بدو ورود به این کشور صادر می‌شود، ۶۰ دلار است. ارائه گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار، تاییدیه رزرو هتل و بلیط برگشت هواپیما برای دریافت ویزای توریستی فرودگاهی سریلانکا الزامی است. 

جاهای دیدنی سریلانکا

راهنمای سفر به سریلانکا - جاهای دیدنی سریلانکا

کشور جزیره‌ای سریلانکا با سواحل زیبا با انبوه درختان نخل، طبیعتی بکر، پارک‌های ملی حیرت‌انگیز، معابد باستانی و آثار تاریخی زیبا، برای هر سلیقه‌ای پیشنهادات زیادی دارد. اگر به این کشور آسیایی زیبا سفر می‌کنید، در کنار تجربه شگفت‌انگیز تماشای فیل‌های آسیایی، باید حتما سری به این جاهای دیدنی سریلانکا هم بزنید:

 • پارک ملی یالا (Yala National Park)
 • دریاچه کندی (Kandy Lake)
 • ساحل بنتوتا (Bentota Beach)
 • آبشارهای سنت کلر (St. Clair's Falls)
 • پارک پیناوالا (Pinnawala)
 • شهر باستانی سیگیریا (Sigiriya)
 • قله آدم (Adam's Peak)
 • معبد توث (Temple of the Tooth)
 • شهر مقدس آنیورادهاپورا (Anuradhapura)
 • جنگل حفاظت‌شده سینهاراجا (Sinharaja Forest Reserve)
 • معبد غار دامبولا (Dambulla Royal Cave Temple)
 • شهر قدیمی گال (Galle)
 • شهر باستانی پولوناروآ (Polonnaruwa)
 • مزارع چای نووارا الیا (NUWARA ELIYA)

در سریلانکا چه غذایی بخوریم؟

راهنمای سفر به سریلانکا - در سریلانکا چه غذایی بخوریم؟

طعم آشنای چای سیلان در کنار نوشیدن آب نارگیل، اولین طعمی است که باید در سریلانکا امتحان کنید. اگر در سریلانکا سری به رستوران‌ها زدید و غذای‌تان را در برگ موز، نارگیل یا توت سرو کردند، اصلا تعجب نکنید؛ نارگیل و موز سهم زیادی در غذاها و سالادهای خوشمزه سریلانکایی دارد. سریلانکا سرزمین غذاهای خوش آب‌ و رنگ است و در اغلب غذاهای این کشور، ردپای برنج و ادویه کاری به چشم می‌خورد. حواستان باشد که در سریلانکا باید به‌خوردن غذاهای تند عادت کنید. سریلانکایی‌ها علاقه زیادی هم به غذاهای دریایی دارند. در یک کلام، غذاها و نوشیدنی‌های سریلانکا تنوع بالایی دارند؛ بنابراین، شاید نتوانید همه آن‌ها را در یک سفر امتحان کنید. در ادامه برخی از غذاهای مشهور سریلانکایی را که باید آن‌ها را امتحان کنید، نام برده‌ایم:

 • سالاد نارگیل
 • برنج و کاری یا همان ادویه پلو
 • کوتو (Kottu)
 • جوجه کاری (Kukul mas curry )
 • جک فروت کاری، چغندر کاری و آناناس کاری
 • لامپریس (Lamprais)
 • هوپرز (Hoppers)
 • واتالاپان (Watalappan)
 • ساموساس (Samosas)
 • ماهی ترش (Fish ambul thiyal)
 • دهال کاری (Dhal curry)
 • ترشی بادمجان شکم‌پر (Wambatu moju)
 • وود اپل (Wood apple)

سریلانکا یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان است که در مقایسه با همسایگان آسیایی خود اقتصاد ضعیفی دارد. در کنار هزینه‌های پایین زندگی، این کشور زیبا و جزیره‌ای در طول چهار فصل سال جاذبه‌های زیادی برای گردشگران دارد و سعی می‌کند تا با برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای مختلف، نظر گردشگران بیشتری را به خود جلب کند. بنابراین، هر وقت که به این جزیره باشکوه سفر کنید، حتما گزینه‌های زیادی برای دیدن خواهید داشت. 

 راهنمای سفر به مقاصد گردشگری را در «رسانه قطبنما» بخوانید. 

مطالب مرتبط