چرا باید در سفر ضد آفتاب بزنیم؟ + نکات کاربردی

چرا باید در سفر ضد آفتاب بزنیم؟ + نکات کاربردی

رسانه قطبنما: اگر در حال برنامه‌ریزی سفر، به‌خصوص به مناطق گرم و ساحلی هستید، حتما استفاده از ضدآفتاب در سفر را جدی بگیرید! نور خورشید در عین مفید بودن می‌تواند برای پوست شما خطرناک باشد.

مهم‌ترین دلیل استفاده از ضد آفتاب در سفر

مهم‌ترین دلیل استفاده از ضدآفتاب در سفر این است که در هنگام سفر، ساعت‌های طولانی‌تری را در معرض نور خورشید و اشعه‌های مضر آن قرار دارید. قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید، می‌تواند سبب آفتاب‌سوختگی و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست، به‌خصوص در نواحی حساس، مانند پوست صورت و گردن، شود. 

اگر دوست ندارید پس از سفر، درگیر درمان آسیب‌های پوستی خود شوید، ساده‌ترین راه‌حل آن است که استفاده از ضدآفتاب در سفر را جدی بگیرید. این نکته را نیز به‌خاطر داشته باشید که اشعه قوی نور خورشید، سن و سال و جنسیت نمی‌شناسند و به هر نوع پوستی در هر سن و سالی نفوذ می‌کند و آسیب می‌زند.  

چرا باید در سفر کرم ضد آفتاب بزنیم؟

نور خورشید علاوه بر اینکه منبع غنی ویتامین دی (D) است، حاوی اشعه‌های مضری مثل فرابنفش (UV) هم هست که ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان پوست دارد؛ کرم ضدآفتاب می‌تواند از پوست شما در برابر این اشعه‌های مضر محافظت کند. بدون استفاده از کرم ضدآفتاب، به‌خصوص در نواحی حساس مانند صورت و گردن، پوست خود را در معرض اشعه‌های نافذی قرار می‌دهید که می‌تواند آسیب‌های فراوانی به‌دنبال داشته باشد. اما کرم ضدآفتاب چگونه از پوست محافظت می‌کند؟

  • کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست: کرم ضد آفتاب به‌طور ویژه از پوست در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کند. این اشعه ۳ طول موج UVB، UVA و UVC دارد که از بین این ۳ طول موج، اشعه‌های UVA و UVB به‌راحتی از جو عبور کرده و به پوست می‌رسند. این اشعه‌های قوی، به DNA پوست آسیب رسانده و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند. 
  • جلوگیری از آفتاب‌سوختگی: اشعه UVB یکی از عوامل اصلی ابتلا به آفتاب‌سوختگی است. متخصصین پوست معتقدند تنها یکبار آفتاب‌سوختگی در طول سال می‌تواند احتمال ابتلا به حساسیت‌های پوستی را چند برابر کند. با مصرف منظم ضدآفتاب در سفر، می‌توانید جلوی آفتاب‌سوختگی را بگیرید. 
  • جلوگیری از لک زدن پوست: یکی از عوارض اصلی آفتاب‌سوختگی، ایجاد لک‌های پوستی، خال، پوست پوست شدن و بی‌حالی پوست است. کرم ضد آفتاب پوست را در برابر این آسیب‌ها در امان نگه می‌دارد.
  • جلوگیری از پیری زودرس پوست: از میان طول موج‌های اشعه‌ فرابنفش، اشعه UVA روی خاصیت کشسانی پوست اثر می‌گذارد و باعث ایجاد چین و چروک‌های ریز و در نهایت پیری زودرس پوست می‌شود. استفاده از کرم ضد آفتاب در سفر، از پوست در برابر این اشعه محافظت می‌کند.

توصیه های مهم درباره استفاده از ضد آفتاب در سفر

در هواپیما حتما ضد آفتاب بزنید!

نکات مهم درباره استفاده از ضد آفتاب در سفر - در هواپیما حتما از ضدآفتاب استفاده کنید

شاید تصور کنید وقتی داخل هواپیما نشسته‌اید و در حال تماشای آسمان زیبا هستید، نور خورشید تهدیدی برای پوست شما نیست اما اینطور نیست! هر چه در آسمان بالاتر می‌روید، لایه جو، که محافظ مهمی در برابر تابش اشعه‌‌های مضر خورشید است، نازک‌تر می‌شود؛ بنابراین، اشعه‌های مضر بیشتری از جو عبور کرده و از پنجره هواپیما روی پوست می‌تابند. تنها این نکته را به خاطر داشته باشید که خلبان‌ها ۲ برابر بیشتر از دیگران، در معرض ابتلا به ملانوما، سومین نوع شایع سرطان پوست، قرار دارند!

در سفر به مناطق سردسیر هم ضد آفتاب بزنید!

استفاده از ضدآفتاب در سفر، مختص مناطق گرم، ساحلی و آفتابی نیست؛ اگر قصد سفر به مناطق سردسیر و بارانی را نیز دارید، استفاده از ضد آفتاب در سفر را فراموش نکنید. اگرچه تابش نور خورشید در مناطق سردسیر به‌اندازه مناطق ساحلی و گرمسیر نیست اما هنوز هم اشعه‌های مضر خورشید به‌اندازه‌ای از جو عبور می‌کنند که به پوست آسیب برسانند. 

برخی تصور می‌کنند در هوای ابری و بارانی که نور خورشید کمتر می‌تابد، می‌توان قید استفاده از ضدآفتاب را زد؛ اما این تصور اشتباه است. ابرها تنها می‌توانند جلوی حداکثر ۲۰ درصد از اشعه‌های نور خورشید را بگیرند و ۸۰ درصد اشعه‌ها از ابرها عبور می‌کنند. بنابراین، فارغ از اینکه به چه منطقه‌ای سفر می‌کنید، حتما کرم ضدآفتاب مناسب به همراه داشته باشید. 

در سفرهای پاییزی و زمستانی هم ضد آفتاب را فراموش نکنید!

نکات مهم درباره استفاده از ضد آفتاب در سفر - در سفرهای پاییز و زمستان هم از ضدآفتاب استفاده کنید.

اگر اهل سفر در زمستان و ورزش‌های زمستانی هستید، خوب است بدانید میزان آسیب نور خورشید در زمستان می‌تواند بیشتر از تابستان باشد؛ چرا که برف می‌تواند بیش از ۸۰ درصد اشعه فرابنفش را بازتاب دهد و مستقیم به پوست بتاباند. از سوی دیگر، هر چه به ارتفاعات بالاتری می‌روید، شدت اشعه‌های مضر نور خورشید بیشتر می‌شود و احتمال آسیب رسیدن به پوست نیز بالاتر می‌رود. این نکته را نیز به خاطر بسپارید که در روزهای سرد زمستانی با ورزش باد و بارش برف و باران، ضد آفتابی که به پوست زده‌اید، سریع‌تر از تابستان از روی پوست پاک می‌شود؛ اما اغلب افراد کمتر به این موضوع توجه می‌کنند. 

استفاده از ضدآفتاب در سفر، مختص بهار و تابستان نیست. خورشید در پاییز و زمستان ملایم‌تر می‌تابد اما با کاهش رطوبت هوا، پوست خشک‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌شود. همانطور که پیش از این اشاره کردیم، ابرها هم قدرت چندانی در برابر اشعه‌های نور خورشید ندارند؛ بنابراین، پوست در پاییز و زمستان هم در معرض آسیب نور خورشید قرار دارد.

از  کرم ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید

استفاده از ضدآفتاب در سفر مهم است اما از آن مهم‌تر استفاده از ضدآفتاب با SPF مناسب است. SPF نوعی فاکتور محافظتی (Sun Protection Factor) در برابر نور خورشید است که نشان می‌دهد کرم ضدآفتابی که استفاده می‌کنید، چقدر در برابر اشعه فرابنفش از پوست محافظت می‌کند؛ بنابراین، هرچه عدد SPF بزرگ‌تر باشد، یعنی کرم ضدآفتاب در برابر نور خورشید قوی‌تر است و محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

فاکتور SPF بین بازه کمتر از ۱۵ درصد، ۱۵ تا ۳۰ درصد، ۳۰ تا ۵۰ درصد و ۵۰ درصد به بالا است. اما کرم ضد آفتاب با چه SPF مناسب است؟ 

پاسخ واحدی به این سوال وجود ندارد. بسته به نوع پوست (روشن یا تیره)، منطقه، شرایط آب‌وهوایی، فصل، ساعات روز، ویژگی‌های پوست فرد و غیره، SPF مناسب هر پوست متغیر است. به‌طور کلی، SPF کمتر از ۱۵ درصد، محافظت کمی ایجاد می‌کند و SPF بین ۳۰ تا ۵۰ نیز محافظت خوب و کافی را ارائه می‌دهد. کرم ضد آفتاب با SPF بالای ۵۰ درصد نیز بهتر است با توصیه متخصص پوست استفاده شود. 

چه زمانی باید در سفر ضد آفتاب بزنیم؟

چه زمانی باید در سفر ضد آفتاب بزنیم؟

برای اینکه کرم ضد آفتاب بیشترین میزان اثرگذاری در سفر را داشته باشد، باید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرارگرفتن در معرض نور خورشید، به همه نواحی پوست که در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، کرم ضد آفتاب بزنید. 

کرم ضد آفتاب خود را تجدید کنید

تنها یکبار استفاده از کرم ضد آفتاب در روز، نباید خیالتان را راحت کند. بسته به کرم ضدآفتابی که استفاده می‌کنید، باید هر چند ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید. با این وجود اغلب متخصصین پوست توصیه می‌کنند هر ۲ ساعت یکبار کرم ضد آفتاب بزنید. تعریق در اثر ورزش، شنا کردن، قرارگرفتن در معرض برف و باران، یا هر فعالیت دیگری که سبب می‌شود کرم ضدآفتاب از روی پوست پاک شود، زمان تجدید مصرف آن را کوتاه‌تر می‌کند. 

از پوست خود در سفر مراقبت کنید

مراقبت از پوست در طول سفر

در طول سفر، پوست صورت، گردن، پشت گوش‌ها، بازوها و حتی قسمت‌هایی از پوست سر که با مو پوشانده نشده را با کرم ضدآفتاب بپوشانید؛ اما برای محافظت از پوست در برابر آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی، این تدابیر کافی نیست. علاوه بر استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب، با رعایت موارد زیر می‌توانید خطر آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی را به حداقل رسانده و از سفر خود لذت ببرید:

  • پوشیدن لباس‌های آستین بلند
  • استفاده از عینک آفتابی
  • نوشیدن آب به مقدار کافی
  • بیرون نرفتن در ساعت اوج گرما (ساعت ۱۱:۰۰ الی ۱۵:۰۰)
  • استفاده از بالم لب
  • استفاده از کلاه آفتابی لبه‌دار

با وجود مضراتی که نور خورشید برای پوست دارد، نمی‌توان منکر فواید بی‌نظیر آن شد. نور خورشید به‌عنوان یک منبع غنی ویتامین دی، نقش بسزایی در کاهش التهابات بدن، استخوا‌سازی، کاهش استرس، بهبود خواب و غیره دارد اما نباید فراموش کرد هر چه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، میزان آسیب‌رساندن نور خورشید نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین، اگر قرار است در طول سفر، ساعت‌های متمادی در معرض نور خورشید باشد حتما استفاده از کرم ضدآفتاب در سفر را جدی بگیرید.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

در ایران کجا بریم طبیعت گردی | معرفی بهترین مقاصد طبیعت گردی در ایران

مطالب مرتبط