انتشار کتاب «راهنمای سفر به ایران» به زبان انگلیسی

انتشار کتاب  «راهنمای سفر به ایران» به زبان انگلیسی

رسانه قطبنما: «ایران کشوری چهار فصل با میراثی تاریخی و فرهنگی غنی است که حرف‌های زیادی برای گفتن در صنعت گردشگری جهانی دارد؛ اما تاکنون حرکت هدفمندی در زمینه تولید محتوای گردشگری در ایران انجام نشده تا این ظرفیت‌ها را به مسافران بین‌المللی بشناسانیم»؛ این‌ها گفته‌های فرشید کریمی حصاری، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت سفرهای عمو نوروز است که آبان ۱۴۰۱ از انتشار کتاب «راهنمای سفر به ایران» (Travel guide of persia) خبر داد. 

به گزارش «رسانه قطبنما»، کتاب انگلیسی‌زبان «راهنمای سفر به ایران»، کتاب ۳۵۲ صفحه‌ای است که برای نخستین بار در سال ۱۴۰۱ به کوشش شرکت گردشگری سفرهای عمو نوروز به چاپ رسیده است. تیراژ این کتاب، ۱۰۰۰ نسخه و قیمت آن ۳۵۰ هزار تومان است. فرشید کریمی حصاری به همراه یک تیم تولید محتوا، کار نگارش کتاب راهنمای سفر به ایران را انجام داده و محمد شریفی تهرانی، شهاب نظری و عادل نیکجو این کتاب را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌اند. 

«راهنمای سفر به ایران»، کتابی به زبان انگلیسی است که سعی کرده جنبه‌های مختلف ایران را معرفی کند و اطلاعاتی جامع و کاربردی‌ برای سفر به ایران در اختیار مسافران بین‌المللی قرار دهد؛ کتابی که جای خالی نمونه‌های مشابه آن همواره در بازار گردشگری ایران همیشه حس می‌شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کتاب‌های کمی منتشر شده‌اند که به معرفی ایران به زبان انگلیسی پرداخته باشند. این در حالی است که اغلب گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند، علاقه‌مندند به اطلاعات مکتوب بیشتری درباره ایران و جنبه‌های مختلف سفر خود دسترسی داشته باشند.

از این رو بوده که فرشید کریمی از سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد یکی از دوستان خود، به فکر تولید محتوای گردشگری درباره جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ایران می‌افتد. او با گردهم آوردن چندین متخصص در زمینه‌های مختلفی همچون ایران‌شناسی، بازاریابی گردشگری، جغرافیا، گردشگری، تاریخ و سایر رشته‌های مرتبط با گردشگری تحت برند سفرهای عمو نوروز، ابتدا اقدام به تولید محتوا در وب‌سایت Persiaadvisor.travel کرده و همزمان کار نگارش کتاب راهنمای سفر به ایران را به همراه تیم خود آغاز می‌کند. به‌گفته او، کار نگارش کتاب از مرحله گردآوری تا چاپ، ۴ تا ۵ سال زمان برده است. اما در این کتاب به چه موضوعاتی پرداخته شده است؟

موضوعات کتاب «راهنمای سفر به ایران»

کتاب‌های راهنمای مختلفی در زمینه معرفی ایران توسط ناشرهای جهانی به چاپ رسیده‌اند؛ اما بسیاری از این کتاب‌ها اطلاعات کاربردی را در اختیار مسافران بین‌المللی قرار نمی‌دهند. همین موضوع دستمایه اصلی کتاب «راهنمای سفر به ایران» قرار گرفته است. تیم نویسنده این کتاب، علاوه بر استفاده از منابع داخلی، با بررسی کتاب‌های ناشرهای بین‌المللی مثل لونلی پلنت، Rough guides و DK، نواقص و ضعف‌های این منابع را استخراج و سعی کرده‌اند در کتاب خود، یک راهنمای جامع و کاربردی در اختیار گردشگران قرار دهند. 

این کتاب در وهله اول به معرفی اجمالی ایران پرداخته و سعی کرده تا مسافران بین‌المللی را با تاریخ، جغرافیا، معماری، ادیان، اقوام، زبان و گویش‌ها، موسیقی، هنر و صنایع دستی ایرانی آشنا کند. سپس به سراغ ارائه اطلاعاتی درباره انواع میراث جهانی ثبت‌شده در یونسکو، غذاها و نوشیدنی، صنایع دستی، وضعیت آموزشی، اقتصاد، ورزش و زنان ایران رفته و در این زمینه‌ها نیز اطلاعات کاربردی در اختیار مخاطب قرار داده است.

در کتاب «راهنمای سفر به ایران» (Travel guide of persia) بخشی هم به معرفی جاذبه‌های ایران اختصاص یافته و جاذبه‌های دیدنی ۳۱ استان سراسر کشور و آثار ثبت‌شده در میراث جهانی هر استان به تفکیک، در این کتاب معرفی شد‌ه‌اند. 

بخش دوم کتاب نیز به معرفی سرویس‌ها و خدماتی که در ایران به گردشگران بین‌المللی ارائه می‌شود، پرداخته است. این بخش، شامل اطلاعات کاربردی، خدمات و سبک‌های سفر است.

بخش آخر نیز به معرفی نمونه پکیج‌های گردشگری که در حوزه‌های مختلف برای گردشگران بین‌المللی تعریف شده و همچنین خدماتی که شرکت سفرهای عمو نوروز به گردشگران بین‌المللی ارائه می‌شود، اختصاص یافته است. 

مخاطب اصلی «راهنمای سفر به ایران»

مخاطب اصلی «راهنمای سفر به ایران»

گردشگران بین‌المللی، مخاطب اصلی کتاب «راهنمای سفر به ایران» (Travel guide of persia) است. این کتاب از همان ابتدا با معرفی ایران به‌عنوان کشوری باستانی با تاریخی غنی، معماری چشمگیر، فرهنگ‌های متنوع، گویش‌های مختلف، غذاها و نوشیدنی‌های منحصربه‌فرد، طبیعت چهار فصل و مردمانی مهمان‌نواز  آن را مقصدی امن برای سفرهای انفرادی و گروهی معرفی می‌کند. پس از این که نظر مخاطب به جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ایران جذب شد، در انتها با معرفی پکیج‌ها و خدمات مختلف، سعی در تشویق مخاطب به سفر به ایران دارد. 

اما مسافران تنها مخاطبان راهنمای سفر به این نیستند. سفارت‌خانه‌ها، آژانس‌های مسافرتی، هتل‌های بین‌المللی و هر شرکت، گروه و سازمانی که به نحوی با گردشگران ورودی در ارتباط است از جمله مخاطبان هدف این کتاب است. 

کتاب «راهنمای سفر به ایران» قصد دارد با ارائه محتوای به‌روز و اصیل درباره مقاصد گردشگری ایران، خدمتی متمایز به گردشگران بین‌المللی ارائه دهد. 

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

«۱۰۰ مسیر طبیعت‌ گردی در ایران» را بخوانید و ببینید

مطالب مرتبط

سهم ایران از نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳
سهم ایران از نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳
ترس اروپایی‌ها از سفر به ایران
ترس اروپایی‌ها از سفر به ایران