در نمایشگاه گردشگری مادرید چه می‌گذرد؟

رشد بازدیدکنندگان نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ و ناکامی غرفه ایران

رشد بازدیدکنندگان نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ و ناکامی غرفه ایران

رسانه قطبنما: نمایشگاه فیتور (Fitur) اسپانیا درحال برگزاری است و خبرها حاکی از افزایش قابل‌توجه بازدیدهای بین‌المللی از این نمایشگاه است. نمایشگاه فیتور مادرید در سال ۲۰۲۳ میلادی، از تاریخ از ۱۸ تا ۲۲ ژانویه (۲۸ دی تا ۲ بهمن ۱۴۰۱) در مرکز نمایشگاه تجاری «Ifema» شهر مادرید اسپانیا در حال برگزاری است؛ یکی از مهم‌ترین رویدادهای سالیانه صنعت گردشگری در جهان که امسال در چهل‌و‌سومین دوره خود، فعالان گردشگری سراسر جهان را گرد هم می‌آورد.

این نمایشگاه با حضور قابل توجه موسسات، کشورها و مقاصد، هتل‌های زنجیره‌ای، آژانس‌ها و اپراتورهای تور، شرکت‌های فناوری، تامین‌کنندگان، حمل‌و‌نقل و…، بستری منحصربه‌فرد برای یادگیری پیشرفت‌های جدید در صنعت گردشگری است. در این رویداد گردشگری، پیشنهادات و روندهای آتی صنعت گردشگری از نظر تخصصی، فناوری و پایداری ارائه می‌شود. نمایشگاه امسال، با افزایش قابل توجهی از حضور بازدیدکنندگان بین‌المللی روبه‌رو است؛ به‌طوری که آمارها نشان می‌دهد که امسال حضور شرکت‌ها از منطقه آسیا و اقیانوسیه ۱۶۳ درصد و از خاورمیانه ۶۰ درصد نسبت به قبل بیشتر بوده است. همچنین امسال فضای نمایشگاهی اروپا نیز ۳۲ درصد افزایش یافته و مشارکت تجاری جهانی نیز ۲۵ درصد رشد کرده است.

نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳، میزبان بیش از ۸ هزار شرکت و ۷۵۵ غرفه‌دار از ۱۳۱ کشور است و انتظار می‌رود که تا پایان نمایشگاه بیش از ۲۵۰ هزار بازدیدکننده در این نمایشگاه حضور داشته باشند. همچنین پیش‌بینی شده است که این نمایشگاه ۴۰۰ میلیون یورو برای مادرید، تاثیر اقتصادی داشته باشد. این در حالی است که نمایشگاه فیتور ۲۰۲۲ میلادی با مجموع بیش از ۱۱۱ هزار شرکت‌کننده شامل بیش از ۸۱ هزار متخصص از ۱۲۷ کشور از جمله ایران و ۳۰ هزار بازدیدکننده عمومی برگزار شد.

این نمایشگاه امسال شامل بخش‌های برجسته‌‌ای برای نوآوری، تحول دیجیتال و فناوری، توسعه پایدار، دسترس‌پذیری، صنعت کروز و همچنین کنگره‌ها و مناطق ویژه‌ای برای توسعه بخش مشتریان LGBT و گردشگری ورزشی است.

غرفه بی‌فروغ ایران در فیتور ۲۰۲۳

به گفته فعالان گردشگری ایرانی حاضر در نمایشگاه فیتور سال ۲۰۲۳ میلادی، غرفه ایران در این نمایشگاه بی‌فروغ است و استقبالی که انتظار می‌رفت، صورت نگرفته است. به‌گزارش رسانه راه‌بلد، به‌گفته امیرپویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، امسال با توجه به شرایط پساکرونا، استقبال از نمایشگاه فیتور نسبت به ۲ و ۳ سال گذشته بهتر بوده است، اما در غرفه ایران به‌دلیل مشکلاتی که اخیرا در ایران به وجود آمده است، آنطور که انتظار می‌رفت بازدید انجام نشده است. رفیعی شاد خاطرنشان کرده است: «ما انتظار داشتیم که بتوانیم با شرکای تجاری خود در کشورهای مختلف مذاکره داشته باشیم و نتایج مثبتی را بتوانیم به دست آوریم، اما تا این لحظه، نتایج خوشایند و مطلوب نبوده است.»

به گزارش «رسانه قطبنما»، تحولات اجتماعی ۴ ماه گذشته در ایران باعث شده وضعیت گردشگری ایران بیش از پیش دچار چالش‌های بنیادین شود؛ به طوری که حالا فعالان گردشگری حتی به جذب گردشگران ورودی برای بهار ۱۴۰۲ نیز امید ندارند. 

اخبار و مقالات رویدادهای گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط