دو روایت از حضور ایران در نمایشگاه گردشگری اسپانیا

سهم ایران از نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳

سهم ایران از نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳

رسانه قطبنما: چهل‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی گردشگری فیتور اسپانیا، ۲۲ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی (۲ بهمن ۱۴۰۱)، در حالی به پایان رسید که شاهد افزایش ۵۰ درصدی مشارکت بین‌المللی نسبت به سال گذشته و بیشترین رشد (۱۶۳ درصد) در بخش آسیا و اقیانوسیه بود. 

به گزارش Trade Arabia، نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ میلادی در مجموع ۸۵۰۰ شرکت‌کننده از ۱۳۱ کشور از جمله ایران را گرد هم آورد. علاوه بر آن، تعداد بازدیدکنندگان تخمینی این نمایشگاه نیز بیش از ۱۲۰ هزار متخصص و بین ۸۰ تا ۹۰ هزار بازدیدکننده عمومی برآورد شده است؛ این در حالی است که سال گذشته، به‌دلیل همه‌گیری کرونا استقبال از این نمایشگاه بسیار کمتر بوده است و در مجموع حدود ۱۱۱ هزار بازدیدکننده در نمایشگاه فیتور ۲۰۲۲ شرکت کرده بودند.

اما ایران چگونه در این نمایشگاه ظاهر شد؟

یک نمایشگاه و دو روایت

به‌گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، پاویون ایران در نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ میلادی با الهام از آثار تاریخی تخت جمشید، آرامگاه حافظ شیراز و نماد‌های ایرانی اسلامی در فضایی حدود ۳۰۰ متر با حضور آژانس های مسافرتی، شرکت‌های خدمات مسافرتی و فعالان گردشگری کشور برپا شده بود. این رسانه، از استقبال گسترده بازدید‌کنندگان و شرکت‌کنندگان از غرفه ایران خبر داده است. 

در همین حال، روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، که برگزارکننده غرفه ایران در این نمایشگاه بوده است، ویدیوهایی از گفتگو با برخی فعالان گردشگری ایرانی حاضر در فیتور ۲۰۲۳ میلادی در اختیار «رسانه قطبنما» قرار داده که رضایت نسبی برخی از شرکت‌کنندگان ایرانی را نشان می‌دهد. برخی از آن‌ها در این ویدیوهای کوتاه از بهبود وضعیت استقبال بازدیدکنندگان نسبت به سال گذشته خبر داده‌اند؛ این درحالی است که سال گذشته به‌دلیل همه‌گیری کرونا، به‌طور کلی استقبال از این نمایشگاه، چشم‌گیر نبوده است و بهبود وضعیت نسبت به سال گذشته، امری بدیهی به نظر می‌رسد. 

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور نیز در ویدیویی که چندی پیش در صفحه اینستاگرامی خود منتشر کرد، از استقبال قابل‌توجه بازدیدکنندگان از غرفه ایران در نمایشگاه فیتور ۲۰۲۳ میلادی سخن گفت.

اما همه این‌ها درحالی است که در روزهای میانی برگزاری این نمایشگاه، امیرپویان رفیعی شاد، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، در ویدیویی که در «رسانه راه‌بلد» منتشر شد، اعلام کرده بود که آنطور که انتظار می‌رفت از غرفه ایران استقبال نشده است. رفیعی شاد خاطرنشان کرده بود که امسال با توجه به شرایط پساکرونا، استقبال از نمایشگاه فیتور نسبت به ۲-۳ سال گذشته بهتر بوده است، اما در غرفه ایران آنطور که انتظار می‌رفت بازدید انجام نشده است.

رئیس جامعه تورگردانان ایران نیز در گفتگو با «ایلنا»، درباره حضور ایران در فیتور ۲۰۲۳ گفت: «هرچند در فیتور اسپانیا غرفه نسبتا خوبی داشتیم، اما استقبال از این غرفه مطلوب نبود. با این وجود معتقد هستیم، بودن بهتر از نبودن است تا بتوانیم وجود خود را در عرصه گردشگری بین‌المللی حفظ کنیم و از اذهان پاک نشویم.»

یکی دیگر از فعالان گردشگری ایرانی حاضر در این نمایشگاه نیز به «رسانه قطبنما» گفته است که «با وجود اینکه تعداد بازدیدکنندگان از غرفه ایران نسبت به سال قبل قابل قبول بود، اما خوشبین نیستیم که مذاکرات با شرکت‌های خارجی، منجر به جذب گردشگر برای ایران شود.» او دلیل اصلی آن را، چالش‌های عمده‌ای دانسته که در ۴ ماه گذشته تصویر مقصد ایران تغییر داده است.

حالا کارشناسان معتقدند، اگرچه میزان استقبال از غرفه ایران اهمیت دارد، اما نکته مهم‌تر این است که نتیجه مذاکرات در نمایشگاه فیتور یا دیگر نمایشگاه‌های بین‌المللی که به زودی در دیگر نقاط جهان برگزار می‌شود، احتمالا تا چند ماه بعد از اتمام نمایشگاه مشخص خواهد شد.

جدیدترین اخبار رویدادهای گردشگری را از «رسانه قطبنما» دنبال کنید.

مطالب مرتبط