در بورس سفر جهان در برلین چه گذشت؟

غیبت ایران در نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

غیبت ایران در نمایشگاه ITB برلین ۲۰۲۳

رسانه قطبنما: نمایشگاه گردشگری آلمان (ITB Berlin) که به‌عنوان بورس سفر جهان شناخته می‌شود، پس از ۳ سال تعلیق به‌دلیل همه‌گیری کرونا، در حالی امسال به‌صورت حضوری برگزار شد که ایران در این نمایشگاه غایب بود. به گزارش خبرگزاری ایسنا، نمایشگاه ITB برلین از سال ۱۹۶۶ میلادی تا سال ۲۰۱۹ میلادی پیوسته برگزار شده است و مهم‌ترین بورس گردشگری جهان به شمار می‌آید. این نمایشگاه از سال ۲۰۲۰ میلادی تا ۲۰۲۲ میلادی، به‌دلیل همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های سفر، برگزار نشد و حضور مجازی را تجربه کرد که ایران نیز از حاضران مجازی آن بود، اما در نمایشگاه  ITB ۲۰۲۳، ایران حضور نداشت.

این نمایشگاه با بیش از ۵۰ سال سابقه از ۱۷ تا ۱۹ اسفند ۱۴۰۱، در شهر برلین برپا شد و نمایندگان بیش از ۱۶۰ کشور با برپایی ۵۵۰۰ غرفه در آن حضور داشتند. این نمایشگاه هر سال با مشارکت یک کشور برگزار می‌شود. امسال گرجستان با شعار «مهمان‌نوازی بیکران»، شریک ITB شده است. به گفته مسئولان نمایشگاه آلمان، ITB  امسال با تقاضای بالایی از سوی کشورهای خاورمیانه، سرمایه‌گذاران کشتی‌های کروز و بخش‌های فناوری سفر مواجه شده بود.

غیبت ایران در این نمایشگاه نیز در حالی رخ داد که آلمان همسو با دیگر کشورهای اروپایی، در مهرماه ۱۴۰۱ سطح هشدار درباره سفر به ایران را افزایش داد. وزارت خارجه آلمان به دنبال تحولات داخلی ایران، در بیانیه‌ای رسمی به اتباع خود و نیز اتباع ایرانی که پاسپورت آلمان دارند، هشدار داد درباره سفر به ایران احتیاط کنند. ایران، که در پاییز و زمستان ۱۴۰۱ در نمایشگاه‌های گردشگری فرانسه و اسپانیا در پاویون رسمی و دولتی شرکت کرده بود، پس از تحولات اجتماعی و سیاسی در داخل کشور، برای جذب گردشگر بیشتر بر کشورهای همسایه، ‌چین و روسیه متمرکز شده است. ایران قرار است اواخر اسفندماه امسال در نمایشگاه گردشگری روسیه نیز حضور رسمی داشته باشد و برای سفر هیئت گردشگری به چین برنامه‌ریزی کرده است.

چرخش سیاست جذب گردشگر خارجی، در حالی رخ داده است که صنعت گردشگری ایران از زمان همه‌گیری کرونا وارد رکود شده است. آمار و ارقام منتشرشده از سوی سازمان جهانی گردشگری نیز از کاهش چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران از سال ۲۰۱۹ به بعد حکایت دارد. مقامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معتقدند بخشی از این رکود برنامه‌ریزی شده است.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نیز گفته است: «ایران‌هراسی یکی از شیوه‌های دشمن است. از قدیم نیز این بوده و از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی‌هایی وجود داشته که گردشگری پا نگیرد.» یکی از سیاست‌های ایران برای نجات گردشگری از وضع موجود، لغو روادید با برخی کشورهاست که تاکنون به اسامی این کشورها اشاره‌ای نشده است. با این حال، معاون گردشگری کشور گفته است: «طرح لغو روادید با ایران با کم‌ترین مقاومت، روندی رو به جلو را طی می‌کند.»

با این وجود، جولیا سیمپسون (Julia Simpson)، رئیس و مدیرعامل شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC)، در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، بازگشت دوباره «ITB برلین» را برای صنعت گردشگری امیدوارکننده خواند و تاکید کرد که با همه‌گیری کرونا ۶۲ میلیون نفر در سراسر جهان شغل خود را از دست داده‌اند و اکنون که تقاضای سفر در جهان از سال ۲۰۱۹ فراتر رفته، ‌ خوشحال‌کننده است. هرچند این صنعت با چالش‌هایی روبروست.

زوراب پولولیکاشویلی (Zurab Pololikashvili)، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، نیز در افتتاحیه نمایشگاه گردشگری آلمان، احیای دوباره گردشگری را نشانه اعتماد دانست و گفت: «اکنون وظیفه صنعت این است که در برابر بحران‌های جهانی مقاوم‌تر شود و حتی بیشتر رشد کند.» وزیر اقتصاد آلمان نیز بیان کرد که گردشگری، پل‌های فرهنگی ایجاد کرده و دیدارهای مسالمت‌آمیز و تبادل‌نظر را امکان‌پذیر کرده است. با این حال، داشتن آزادی برای کشف جهان، هیچ توجیهی برای نابود کردن زمین ندارد، به همین دلیل ضروری است که انتشار کربن کاهش یابد.

ایراکلی گاریباشویلی (Irakli Garibashvili)، نخست وزیر گرجستان، نیز به‌عنوان شریک نمایشگاه ITB ۲۰۲۳ با یک سخنرانی درباره طبیعت، فرهنگ و تاریخ این سرزمین سعی کرد اشتهای شنوندگان را برای دیدن گرجستان برانگیزد.

آخرین اخبار رویدادهای گردشگری را در «رسانه قطبنما» دنبال کنید. 

مطالب مرتبط