نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن | Jata Tourism Expo Japan

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن | Jata Tourism Expo Japan

رسانه قطبنما: نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن (Jata Tourism Expo Japan)، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای گردشگری جهان، در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۳۱ شهریور تا ۳ مهر ۱۴۰۱ ) در توکیو ژاپن برگزار می‌شود؛ رویدادی هیجان‌انگیز که در آن می‌توانید با هم برقصید، تجربه کنید و از یک سفر دور دنیا لذت ببرید. این نمایشگاه برای همه افرادی است که عاشق سفر هستند. نمایشگاه بین المللی جاتا ژاپن، طیف گسترده‌ای از خدمات مختلف سفر و گردشگری و بسیاری از خدمات مرتبط دیگر این صنعت را زیر یک سقف گرد هم می‌آورد.

اگر می‌خواهید از این رویداد بزرگ و جزئیات برگزاری آن بیشتر بدانید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

درباره نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن

نمایشگاه گردشگری جاتا

نمایشگاه بین المللی جاتا ژاپن به‌عنوان یک رویداد تجاری جامع سفر و گردشگری، در سال ۲۰۱۴ میلادی راه‌اندازی شده است؛ رویدادی که به‌عنوان بزرگ‌ترین جشن جهانی آزادی، برای عبور از مرزها و عشق به سفر برگزار می‌شود. در این رویداد بیش از ۵۰ هزار کارشناس صنعت گردشگری شرکت می‌کنند. این رویداد بازیگران کلیدی صنعت گردشگری جهان و زمینه‌های تجاری مرتبط با سفر را گرد هم می‌آورد. 

از جلسات کاری، اشتراک‌گذاری دیدگاه‌ها و بحث‌ و گفتگوهای مختلف گرفته تا تبلیغات مستقیم بین کسب‌وکارها (B2B) و کسب‌وکارها با مشتری (B2C)، در این رویداد فرصت‌‌های بسیاری پیش روی بازیگران سفر قرار می‌گیرد.

نمایشگاه جاتا ژاپن، همچنین ژاپن را به‌عنوان یک مقصد گردشگری به جهان معرفی می‌کند. این نمایشگاه سعی دارد با معرفی نقاط قوت ‌ژاپن، سفرهای خارجی، ورودی و داخلی این کشور را نیز توسعه دهد.

بخش های مختلف نمایشگاه بین المللی جاتا

نمایشگاه جاتا ژاپن 2022

نمایشگاه گردشگری جاتا بر اساس کشورها یا مناطق و همچنین موضوع غرفه‌ها، به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود:

 • مناطق نمایشگاه بر اساس کشور/منطقه: این بخش شامل آسیا، اقیانوسیه، آفریقا، اروپا، خاورمیانه، آمریکای مرکزی و جنوبی است و آژانس‌های مسافرتی، سفارتخانه‌ها، خطوط هوایی، تورگردانان، هتل‌ها و… توانایی‌های خود را در غرفه‌های متعدد به نمایش می‌گذارد.
 • منطقه ژاپن: این بخش، مخصوص کشور میزبان، ژاپن، است و در آن‌ غرفه‌های آژانس‌های دولتی، انجمن‌های گردشگری، نهادهای حمل‌و‌نقل، بخش‌های اقامتی، فعالیت‌های تفریحی و… قرار دارد.
 • بخش آژانس‌های مسافرتی
 • بخش هتل‌ها و نمایندگی‌های آن‌ها 
 • بخش حمل‌و‌نقل و خطوط هوایی

موضوع نمایشگاه جاتا در سال ۲۰۲۲

موضوع اصلی نمایشگاه گردشگری جاتا در سال ۲۰۲۲ میلادی، «مقابله با تغییرات اقلیمی؛ تلاش‌ ذینفعان گردشگری» است. همچنین این نمایشگاه با موضوع فرعی «همزیستی با کرونا در دنیای پساکرونا؛ راهکارهایی برای صنعت نوین گردشگری» برگزار می‌شود.

چرا باید در نمایشگاه گردشگری ژاپن شرکت کرد؟ ‌

نمایشگاه گردشگری جاتا

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن، فرصت‌های بسیاری برای متخصصان صنعت سفر و گردشگری فراهم می‌کند. در این نمایشگاه، امکان تبادل اطلاعات درباره سفر و گردشگری فراهم است، جلسات کاری موثری برگزار می‌شود و در عین حال، برای مصرف‌کنندگان و مسافران نیز الهام‌بخش است. شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه می‌توانند: 

 • با هزاران مشتری کلیدی در صنعت، تعامل چهره‌به‌چهره داشته باشند؛
 • محصولات و خدمات جدید خود را معرفی و بازخورد مستقیم دریافت کنند؛
 • دیدگاه بهتری از شرکت، کشور یا مقصد خود به دست آورند؛
 • از پوشش رسانه‌ای قوی بهره‌مند شوند؛
 • سرنخ فروش جدید ایجاد کنند؛
 • با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنند؛
 • با روندهای صنعت آشنا شوند و آنچه را که مشتریان می‌خواهند، پیدا کنند؛
 • جایگاه برند خود را بهبود بخشند و آگاهی از برند را افزایش دهند؛
 • و ده‌ها مزایای دیگر به دست آورید.

دستاوردهای نمایشگاه جاتا ژاپن

 نمایشگاه گردشگری جاتا 2022

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن، در طول سال‌ها رشد کرده و حالا به یک رویداد تجاری پیشرو در جهان تبدیل شده است؛ رویدادی که با تمرکز بر گردشگری و سفر، می‌تواند تأثیرات بسیاری بر رشد گردشگری، اقتصاد منطقه، ایجاد شغل، محیط زیست و رفاه اجتماعی داشته باشد. 

نمایشگاه جاتا ژاپن هر سال نزدیک به ۲۰۰ هزار بازدیدکننده را از نقاط مختلف جهان گرد هم می‌آورد. آن طور که از آمارهای بازدیدکنندگان این نمایشگاه به نظر می‌رسد، تا قبل از همه‌گیری کرونا، وضعیت بازدید از نمایشگاه بسیار بهتر بود. به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۱۵۰ هزار بازدیدکننده شامل هزار و ۴۷۵ شرکت و سازمان در این نمایشگاه شرکت کردند. اما در سال ۲۰۲۰ میلادی، یعنی دقیقا اواسط همه‌گیری، تنها حدود ۲۴ هزار شرکت‌کننده در این رویداد حضور پیدا کردند. در این سال، به‌طور کلی ۴۷ استان در سراسر ژاپن، ۳۰ کشور یا منطقه و ۲۸۵ شرکت و سازمان در نمایشگاه جاتا ژاپن حضور داشتند.

اما در سال ۲۰۲۲ میلادی قرار است این نمایشگاه با قدرت بازگردد. با توجه به آنکه همه‌گیری جهانی کرونا، آسیب بسیاری به صنعت گردشگری سراسر جهان وارد کرده است، نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن سعی می‌کند که بازیابی تقاضای سفر و گردشگری را در ژاپن و سراسر جهان به حداکثر برساند. کارشناسان امیدوارند این نمایشگاه بتواند بازار سفر را برای بازیگران صنعت گردشگری ‌ژاپن و سایر کشورها بهبود دهد.

حضور ایران در نمایشگاه جاتا ژاپن

 حضور ایران در نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن

با توجه به آنکه حضور در نمایشگاه‌های گردشگری برای توسعه صنعت گردشگری کشورها اهمیت بسیاری دارد، ایران امسال با شعار «ایران باشکوه» در نمایشگاه جاتا ‌ژاپن شرکت می‌کند. حضور ایران در نمایشگاه جاتا ژاپن با مسئولیت شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و همراهی بخش خصوصی گردشگری و شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد.

حضور ایران در این نمایشگاه و البته نمایشگاه تاپ ریزا پاریس در سال ۲۰۲۲ میلادی، با هدف تقویت دیپلماسی فرهنگی و توسعه روابط گردشگری انجام خواهد شد. ایران قصد دارد در این ۲ رویداد برای ۳ هدف «نمایش تمدن ایرانی، پیوند فرهنگ‌های خرد و حفظ آن در اقلیم جغرافیایی»، «نمایش توانمندی‌های ایران در حوزه گردشگری» و «نمایش میراث فرهنگی ملموس و ایجاد بستری برای خودنمایی میراث فرهنگی ناملموس» حضور یابد.

به‌گفته مسئولان مجری ایرانی این رویدادها، ایران از فناوری‌های نوین واقعیت مجازی در این نمایشگاه استفاده خواهد کرد. همچنین قرار است که با کدهای QR ویژه، جاذبه‌های ایران و بخش خصوصی در نمایشگاه جاتا ژاپن معرفی شود. در این نمایشگاه، محتوای مکتوبی از جاذبه‌های طبیعی ایران، میراث‌فرهنگی و موزه‌ها، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، آیینی و نمایشی و موسیقی نیز ارائه خواهد شد. برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور متخصصان صنعت گردشگری نیز از دیگر برنامه‌های ایران در این رویداد است. 

بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تحقیق میدانی تیم ایرانیان از ژاپن، در نمایشگاه جاتا در کنار استفاده از ظرفیت‌های دیجیتالی، به موضوع سنت نیز توجه خاص خواهد شد؛ چراکه ژاپنی‌ها به این حوزه نگاه ویژه‌ای دارند. ایران سعی می‌کند در این رویداد جاذبه‌های گردشگری و آثار فرهنگی تاریخی کشور را معرفی کند. همچنین حضور هنرمندان صنایع‌دستی در این نمایشگاه‌، برای معرفی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی ایران از دیگر برنامه‌های ایران در این نمایشگاه است.

مساحت غرفه ایران در نمایشگاه جاتای ژاپن نیز ۷۰ متر مربع در نظر گرفته شده است.

زمان برگزاری نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن در سال ۲۰۲۲

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن در سال ۲۰۲۲، از ۲۲ تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۳۱ شهریور تا ۳ مهر ۱۴۰۱) برگزار می‌شود. ۲ روز اول این نمایشگاه ویژه حضور متخصصان و بازیگران صنعت سفر است و در ۲ روز پایانی، درهای این نمایشگاه به‌روی عموم باز خواهد بود.

مکان برگزاری نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن

نمایشگاه جاتا ژاپن

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی بیگ سایت (Big Sight) در توکیو برگزار می‌شود. افراد برای دسترسی به این نمایشگاه می‌توانند از حمل‌و‌نقل عمومی نظیر اتوبوس و مترو استفاده کنند.

نمایشگاه گردشگری جاتا ژاپن نیز مانند همه نمایشگاه های گردشگری دنیا، تلاش می‌کند بازیگران این صنعت را گرد هم آورد؛ فرصتی برای توسعه بازار، رشد گردشگری، آگاهی از روندهای جدید، شبکه‌سازی، معرفی خدمات و محصولات و ده‌ها فرصت دیگر. 

آیا شما امسال در این نمایشگاه شرکت می‌کنید؟

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

هر چه باید از نمایشگاه تاپ ریزا پاریس (فرانسه) بدانید

مطالب مرتبط