در اجلاس میراث جهانی یونسکو تصویب شد

ثبت جهانی «جنگل دیزمار» به سال بعد موکول شد

ثبت جهانی «جنگل دیزمار» به سال بعد موکول شد

رسانه قطبنما: دقایقی پیش در اجلاس میراث جهانی یونسکو پرونده جنگل‌های هیرکانی گسترش یافت. به گزارش خبرنگار مهر، چهل‌وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو که از ۱۹ شهریور به میزبانی عربستان سعودی آغاز شده، در حال برگزاری است و ۵۰ میراث فرهنگی و طبیعی از بیش از ۴۰ کشور برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو نامزد شده‌اند.

در این اجلاس پرونده الحاق منطقه حفاظت شده دیزمار به پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی با کشور آذربایجان تهیه و ارائه شده بود. کارشناس ایکوموس در این نشست گفت: «در این درخواست، ایران ۳ مکان در آذربایجان را معرفی کرده است. پس از بررسی‌ها، قرار شد دو منطقه در آذربایجان به پرونده هیرکانی اضافه شود؛ اما پرونده دیزمار در قالب پرونده ارسباران در سال آتی ارائه شود.»

در پرونده دیزمار آمده که این جنگل‌ها از نظر مدیریتی خوب اداره شده‌اند. بنابراین، بهتر است که جداگانه مورد بررسی قرار گیرد و چون اشتراکات زیادی با جنگل‌های ارسباران دارد، در آن پرونده الحاق شود.

در نشست امروز اعلام شد یونسکو با اصلاح مرزهای جنگل‌های هیرکانی موافقت می‌کند و باید دو منطقه istisuchay valley و dangyaband در کشور آذربایجان به جنگل‌های هیرکانی اضافه شوند.

پیش از این، جنگل‌های هیرکانی در تاریخ ۱۴ تیرماه سال ۱۳۹۸ برابر با ۱۰ جولای ۲۰۱۹ میلادی، در چهل و سومین گردهمایی جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی طبیعی یونسکو به نام ایران و جمهوری آذربایجان ثبت شده بود.

به گزارش ایسنا، جنگل دیزمار منطقه‌ای کوهستانی و جنگلی در حوزه استحفاظی شهرستان‌های خدافرین، ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شرقی است.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

میراث جهانی یونسکو در ایران | لیست میراث ملموس و ناملموس + اینفوگرافیک

مطالب مرتبط