آثار مولانا جهانی شد! + لیست آثار ایران در حافظه جهانی یونسکو

آثار مولانا جهانی شد! + لیست آثار ایران در حافظه جهانی یونسکو

رسانه قطبنما: سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو از ثبت ۳ اثر به‌نام ایران در فهرست حافظه جهانی یونسکو خبر داد. این آثار، بنابر آنچه نمایندگی ایران در یونسکو اعلام کرده است، شامل «مجموعه آثار مولانا(مثنوی، دیوان کبیر، مجالس سبعه، مکتوبات و فیه مافیه)»، «اسناد روابط خارجی ایران در دوره قاجار» و «اسناد بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی» است.

به‌گزارش خبرگزاری ایسنا، برنامه حافظه جهانی یونسکو که از سال ۱۹۹۲ میلادی تاسیس شده است، وظیفه ثبت میراث مکتوبی را برعهده دارد که دارای ارزشِ جهان‌شمول شناخته می‌شوند. شورای کارشناسان بین‌المللی زیر نظر سازمان یونسکو، ارزش آثار معرفی‌شده را بررسی و بر اساس ملاک‌های فنی ابراز نظر می‌کند. سپس شورای اجرایی یونسکو، متشکل از ۵۸ کشور جهان با بررسی اسناد ذی‌ربط، برای درج عنوان آثار در فهرست جهانی تصمیم می‌گیرد. از اهداف اصلی این فهرست، علاوه‌بر معرفی این میراث به همگان، حفظ و نگهداری بهتر و ایجاد فضای مناسب برای ایجاد دسترسی به  پژوهشگران عنوان شده است.

پیش از این، ۱۰ اثر در فهرست حافظه جهانی یونسکو به نام ایران ثبت شده بود که شاهنامه بایسنقری فردوسی، وقف‌نامه ربع رشیدی، مجموعه اسناد تشکیلات اداری آستان قدس رضوی، التفهیم ابوریحان بیرونی، پنج گنج نظامی، مجموعه برگزیده نقشه‌های دوره قاجار، ذخیره خوارزمشاهی اسماعیل جرجانی، مسالک‌الممالک اصطخری، کلیات سعدی و جوامع التواریخ از آن جمله بوده است.

پیشنهاد «رسانه قطبنما»:

میراث جهانی یونسکو در ایران | لیست میراث ملموس و ناملموس + اینفوگرافیک

 

مطالب مرتبط